2018’de %30 Büyüme Hedefi

35

Dover Digital Platform, arka arkaya gelen satın almalarla guruba katılan dijital baskının lider şirketlerinin entegrasyonu ile oluşturuldu. DDP, non textile baskı alanındaki Türkiye’deki alt yapısını hazırlamayı sürdürüyor.

Dover Group ve bünyesinde bulunan MS Italy 2018’de %30’luk iddialı bir büyüme hedefliyor. Dover Group Ülke Müdürü Emre Tezcan, “Türkiye’nin içinden geçmekte olduğu zorlu siyasi ve ekonomik duruma göre, söz konusu hedefin iddialı bir büyüme oranı olduğunun bilincindeyiz. Ancak Dover Group’un gücü ve atılan doğru adımlar ile hedeflerimize ulaşacağımızdan eminiz” diyor. Tezcan, P4 INKJETMAGAZINE dergimizin sorularını cevaplandırdı:

P4 INKJETMAGAZINE: Dover Türkiye kurulumunun ardından gelen gelişmeleri özetler misiniz?

Emre Tezcan: 2017 yılı tekstil dijital baskı yatırımı açısından iyi geçmedi ve önceki yıla göre 30% civarında geride kapandı.

Dover Türkiye bünyesinde MS Italy’nın Türkiye’de artık distribütör tarafından temsil edilmemesi ve doğrudan kendisi olarak bulunması, birçok yönden olumlu oldu. Her şeyden önce uluslararası anlamda sektörde güçlü konumda olan MS Italy, Amerikan Şirketler Grubu Dover Holding’in de gücüyle Türkiye’de de kurumsal bir yapıya geçti, satış ve teknik ekibini güçlendirdi, yedek parça deposunu faaliyete geçirdi ve yakında demo ve eğitim merkezini de açarak etkisini genişletecek.

2017 yılının yatırım açısından geride kapanmasına rağmen, transfer baskı için JP4, reaktif baskı için JP7 ve JPK makine satışlarımız da oldu.

P4 INKJETMAGAZINE: Ekibinizdeki genişlemeler ve dijital baskı alanındaki gelişmeler hakkında bilgi verir misiniz?

Emre Tezcan: Mart 2017’de Ciba ve Huntsman dijital baskı sorumlusu Yaşar Uzun satış yöneticisi olarak işe başladı. Bu sene Ocak ayında da ikinci satış yöneticimiz olarak Fuji Türkiye Satış Müdürü Murat Özkıray işe başladı. Dolayısı ile iki tecrübeli satış sorumlusu ile daha güçlendik ve bu sene ocak ayında 3 tane JP7 makinasının satışı ile de doğru yolda olduğumuza inanıyoruz.

Dover Group MS dijital baskı makinası üreticisinin yanında JK Group (Kiian, Sawgrass ve J-Tek) mürekkep ve Caldera software firmalarını da satın alıp geniş kapsamlı bir dijital baskı platformu (Dover Digital Printing) kurma aşamasındadır.

Tekstil dışı (non textile) dijital baskı alanındaki altyapı çalışmalarımız devam etmektedir. Bu amaçla da satış kadromuza 6 sene Efi-Türkiye ve 8 sene FujiFilmTürkiye’de çalışmış olan Murat Özkıray Bey’i dahil ettik.

P4 INKJETMAGAZINE: Dover Group baskı alanında Türkiye pazarında 2018 yılı için neler planlamaktadır? Katılacağınız fuarlar olacaksa yeni lansmanlarınız ve tekstil ve non-textile dijital baskı pazarına ilişkin beklentilerinizi anlatır mısınız?

Emre Tezcan: Satış takımı, teknik servis, yedek parça ve baskı kafası garantileri gibi altyapı güçlenmeleri ve oluşumu gerçekleşmek üzere olan DDP platformu ile bu sene Türkiye’de 30% büyüme hedefledik. Türkiye’nin içinden geçmekte olduğu zorlu siyasi ve ekonomik duruma göre, söz konusu hedefin iddialı bir büyüme oranı olduğunun bilincindeyiz. Ancak Dover Group’un gücü ve atılan doğru adımlar ile hedeflerimize ulaşacağımızdan eminiz.

 

#DoverGroup #EmreTezcan #MuratOzkiray #MSprinting #MSItaly #JKGroup #DoverDigitalPlatform