Betül Kayacık Anlatıyor: Siyah Kuğu’nun Ardından

1

Lidya Grup Kurumsal Satış Direktörü Betül Kayacık, “Baskı teknolojilerinde yoğun bir değişim ve dönüşüm yaşanacak” dedi.

2020 yılı hedeflerini, Mart ayında Pandemiyle birlikte kilitlenen dünyayı, Haziran ayıyla birlikte ekonomiye dönüş sürecini dijital baskı sektörü açısından değerlendiren  Lidya Grup Kurumsal Satış Direktörü Betül Kayacık, Covid-19 salgınının teknolojinin hayatın her alanında önemli bir ihtiyaç olduğunu birkez daha gösterdiğini anlattı.

2020 yılının ilk yarısını değerlendiren Lidya Grup Kurumsal Satış Direktörü Betül Kayacık, şunları söyledi:

“2020 yılının, ilk aylarına oldukça olumlu bir başlangıç yaptık. 2019 yılında ekonomideki genel toparlanmanın etkisiyle ertelenen talebin alıma dönmesiyle, kurumsal satış kanalı olarak ilk çeyrekte 2020 hedeflerimize ulaşmayı başardık. Finans dünyası tabiriyle “Siyah Kuğu” olarak adlandırılan Covid-19 salgını, yılın ikinci çeyreğini gerek ekonomide, gerekse iş hayatında tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de olumsuz yönde etkiledi. İkinci çeyrek tüm dünyada ve Türkiye’de Covid-19 salgınıyla yoğun bir mücadeleyle geçerken, ekonomide yaşanan ani duruş nedeniyle geçici süreliğine askıya aldığımız projelerimiz oldu. Haziran ayı başı ile birlikte başlayan normalleşme sayesinde, askıya aldığımız işlerimiz ve projelerimiz, işe geri dönüşlerin başlamasının da etkisiyle tekrar gündeme geldi ve müşterilerimizle görüşmelerimiz yeniden başladı.”

Rekabet avantajı sağlamak için teknoloji yatırımları artarak sürecek

“İş dünyasında, rekabette avantaj kazanmak için teknolojik altyapınızın güncelliğini koruması bir zorunluluk haline geldi. Dolayısıyla, verimlilik artışı ve maliyet kontrolü gibi etkenleri dikkate aldığımızda, baskı teknolojilerinin önümüzdeki dönemde yoğun bir değişim ve dönüşüme şahitlik edeceğiz. Covid-19 salgını, tüm firmaların iş yapış ve iş tutuş tarzlarında farklı bakış açıları getirmesi gerektiğini de gösterdi. Yeni dönemde, eski alt yapı ve uygulamalarla, müşteri talep ve ihtiyaçlarına cevap vermenin zorluğu da ortaya çıkmış oldu. Bunun yanında, firma çalışanlarının da uzaktan çalışma başta olmak üzere, dijital altyapıya olan ihtiyaçları, firmaların kendilerini yeni dönemde, gerek kendi içindeki iş ve teknolojik alt yapısını güçlendirmesi, gerekse sunduğu servis ve ürünlerin dijital olgunluğunu artırması gerekliliğini bütün çıplaklığıyla ortaya çıkardı. Kısaca, Covid-19 ile birlikte, uzaktan iletişim ve sanal iletişim daha da önem kazanıyor. Fiziksel iletişim /yüz yüze toplantılarımızın yerini, video konferans ve tele konferanslar alıyor. Kurumlar da, bu teknolojik hizmet ve çözümlere sahip firmalar ile ihtiyaçların tespitini ve ihtiyaçlarına uygun çözümlerin bulunması talepleri ile geliyor. Bu anlamda, Xerox’un yeni teknoloji ürünleri ve özellikle ConnectKey teknolojisi bu dönemde oldukça talep görüyor. Özellikle, tüm Xerox marka ürünlerin tabanında ücretsiz yazılım ile sağladığı teknolojik hizmet, ConnectKey Mobil ve Bulut Hazır uygulaması İnternet’e bağlı iş gücünüz (evde, yolda ya da ofiste), işleri yapmak, belge ve bilgi göndermek ve anlama için çeşitli cihazlardan ve uzaktaki yazıcılardan faydalanabiliyor. Xerox ConnectKey Teknolojisi hepsi bir arada çözümüyle tüm müşterilerimizin tercih sebebi olmaktadır.”

Bu yılın Temmuz-Ağustos ayları, geçen yıllara oranla daha yoğun geçecek

Lidya Grup Ekibi Bir Arada

Yılın ilk yarısı salgın nedeniyle dalgalı geçerken, yılın ikinci yarısının ekonomideki hızlı toparlanma ile daha olumlu geçeceğini ifade eden  Betül Kayacık, şunları kaydetti:

“Temmuz ve Ağustos aylarının yaz ayları olması ve genelde ofis çalışanlarının tatil olarak değerlendirmesi nedeniyle işler normalde daha sakin geçerken, bu yılın Mart-Haziran döneminde etkili olan Covid-19 salgını sonrası yaşanan ekonomik kısıtlar ve duruşlar nedeniyle, şirketlerin Temmuz ve Ağustos aylarında daha yoğun bir çalışma temposu ile Mart-Haziran döneminde beklemeye alınan işlerini tamamlamalarını bekliyoruz. Bu nedenle bu yıla mahsus Temmuz ve Ağustos aylarının daha hareketli olmasını ve işlerin önceki yılların aynı dönemine kıyasla daha iyi olacağını düşünüyoruz. Ayrıca, yine eğitim alanında gerek özel okulların, gerekse devlet okullarının telafi eğitimlerine Ağustos ayı içinde başlayacak olmasının da baskı sektörüne olumlu etki yapmasını bekliyoruz. Gerek telafi eğitimi, gerekse yeni eğitim öğretim yılı hazırlıkları nedeniyle Temmuz ve Ağustos geçmiş yıllara göre daha hareketli olacağını ve ertelenen veya beklemeye alınan iş ve projelerin bu dönemde hızlıca devreye alınacağını öngörüyoruz. Yılın üçüncü ve dördüncü çeyrekleri her zaman için hareketli olmuştur. Özellikle bu hareketlilik teknoloji sektöründe daha belirgin olarak yaşanmaktadır. 2020 yılı içinde benzer trendin devam edeceğini tahmin ediyoruz.”

#LidyaGrup #Baski #inkjet #toner #xerox #epson #covid #dönüşüm #SiyahKugu