Başarının Anahtarı Dijital Teknolojiler

3

DushaGreya, Moskovalı tasarımcı Natalia Dushagreya‘nın tanınmış bir markası. Üstün üretici fikirlerini en yeni dijital baskı teknolojisiyle birleştiren Natalia, kadınları birkaç yıldır benzersiz bir bireysellik ve canlılığa sahip göz alıcı, rahat kıyafetlerle memnun ediyor.

Bu orijinal çizgileri ve renk koleksiyonlarını ortaya çıkaran fikirleri üretmek için çalışan Natalia Dushagreya sadece geleneksel teknikleri ve kendi bilgi birikimini kullanmakla kalmıyor, aynı zamanda geniş format baskıyı tekstil işine aktif olarak entegre ediyor. Dijital baskı ekipmanı, tasarımcının hassas pastel tonlardan parlak ve derin doygun renklere kadar her türlü deseni, süslemeyi, orta çağ temalarını ve doğal grafikleri kumaş üzerine yüksek çözünürlüklü ve sınırsız renk yelpazesinde yeniden üretmesine imkân veriyor. Natalia, “Dijital baskıların kalitesi, hem çeşitli renk kompozisyonları hem de küçük ayrıntıları veya karmaşık geometrik öğeleri basarken kontrast ve netlik açısından geleneksel kumaşların kalitesini aşıyor. Dijital teknoloji, analog baskı yöntemlerini kullanırken neredeyse ulaşılamaz olan olağanüstü yumuşak renk geçişleri elde etmeyi mümkün kılıyor. Bir tasarımcı olarak, koleksiyonumu tasarlarken ve üretirken dijital baskının avantajlarından tam olarak yararlandığımdan eminim”, diyor.

2015’de yola çıktı

Natalia, çalışmalarına bir desen tasarımcısı olarak başlamış; uzun yıllar batik ve bitmiş tekstillerin süslemesi ile uğraşmış. Aktif bir hayal gücüne ve benzersiz yenilikçi çözümlere yönelik sürekli arzusuna dayanan başarıları, bu sanatçı ile eşanlamlı hale gelen çeşitli patentlerde şekillenmiş. 2015 yılında, çok sayıda profesyonel deneyim ve yenilikçi fikirlerle dolu olan Natalia, uzun süredir kurduğu hayalini gerçekleştirmiş – kadın dış giyimini tasarlamak ve modada yeni ürünler ortaya çıkarmak. Bu, DushaGreya markasının başlangıcı olmuş. Soğuk kışı hiç sevmeyen Natalia, iyi bir gündelik dış giyimin özgünlükten geçmesi gerektiğini çözmüş ve yenilikçi fikirlerin, modern teknolojilerin ve malzemelerin birleşimiyle, özellikle konfor ve konfor uzmanları arasında popüler olan DushaGreya ürünlerini zirveye taşımış. Natalia için kış, artık zarafetini ve bireysel tarzını sergilemek ve sert Rus ikliminden etkinlenmeden yaşamak için bir başka harika neden.

İlk tecrübe sublimasyon

Natalia ve fikir ortağı ve babası Alexander Kordovatov, DushaGreya markasına başladığında, sublimasyon baskı alanında zaten deneyime sahipmiş ve daha sonra terzilik için kumaş üzerine baskının bu teknoloji kullanılarak yapılacağını biliyormuş. Ancak, markanın kalite ve son teslim tarihi gereksinimlerini karşılayacak baskıcılar bulunamadığından, yeni ekipman satın almaya ve kendi yerlerinde baskı yapmaya karar vermişler.

“Neredeyse tek seçilebilir markaydı”

Alexander Kordovatov, en iyi sublimasyon baskı takımını seçmek için her türlü çabayı göstermiş; çok sayıda uluslararası fuarı ziyaret etmiş, modelleri karşılaştırmış, farklı ekipman tedarikçilerinden alınan örnekleri test etmiş. Tekstil baskıları, tüm göstergeler tekrar tekrar kontrol edilerek yıkamaya, solmaya ve hava koşullarına karşı dayanıklılık için uzun vadeli testlere tabi tutulmuş. Bu bulgulara ve halihazırda Mimaki ekipmanına sahip olan meslektaşların tavsiyelerine dayanarak Mimaki JV300-160 baskı makinesini seçen Alexander,

“Mimaki JV300, Rusya’da çok popüler ve en çok satan bir süblimasyon baskı makinesi, bu nedenle en başından bu yana itibaren çok ilgilendik”, diyor ve ekliyor: “Ayrıca, bu ekipmanın Moskova’daki tedarikçisi olan Smart-T’nin (Mimaki’nin Rusya’daki distribütörü) baskıcılar ve müşteriler tarafından yüksek puan aldığını öğrendiğimiz nitelikli mühendisleri sayesinde profesyonel uzmanlığı, birinci sınıf servis desteğinin yüksek düzeyde olması nedeniyle tercih sebebimiz oldu. Ayrıca, uyumlu görüntüler oluşturmamıza ve ICC profillerini ihtiyaçlarımıza uyacak şekilde ayarlamamıza izin verecek özel bir RIP’ye ihtiyacımız vardı. Böyle bir RIP’nin standart Mimaki setine dahil olduğu ortaya çıktı. Ayrıca Mimaki Sb54 mürekkebi olağanüstü parlak, çabuk kuruyor, termal transfer sırasında görüntü ayrıntılarının netliğini koruyor ve çeşitli dış etkilere karşı mükemmel direnç gösteriyor. ”

Sabah düşün, akşam hazır

Mimaki JV300 baskı makinesini içeren sublimasyon baskı seti, tekstil baskısının tasarımcının başlangıçta amaçladığı ile tamamen aynı olmasını sağlıyor. Natalia’nın da belirttiği gibi, sublimasyon, minimum finansal ve işgücü yatırımıyla çok hızlı bir şekilde çok çeşitli ürünler üretmenizi sağlıyor. Bir tasarımcı sabah bir konsept ile gelirse, hemen basabilir, gerekirse tekrar edebilir ve akşama kadar tam bir üretilmiş parçası olur. Sublimasyon teknolojisi sayesinde, DushaGreya her sezon farklı temalara sahip çeşitli kapsül koleksiyonları yayınlıyor.

Trendlerin Önünde Olmak

DushaGreya, güzel ve orijinal kıyafetleri ile yeni trendlerin ön saflarında yer alıyor. Tasarımcının fikirleri, moda evinin orijinal konseptinin çok ötesine geçti ve bunların uygulanması için yeni çözümler gerektiriyor. Giyim yelpazesini genişletmek ve çizgileri hafif bir elbise ve aksesuarlarla tamamlamak için sadece sentetik kumaşların değil, farklı kompozisyon ve dokulara sahip doğal kumaşların da kullanılması gerekli hale geldi. DushaGreya yine modaya uygun hafif giysiler dikmek için pamuklu ve keten kumaşlar, saten ve altlık üzerine direkt baskı yapabilen Mimaki baskı makinesini tercih etti.

Direkt tekstil baskısı ile gelen imkânlar

Rus distribütör Smart-T, 2019’un sonunda merakla beklenen Mimaki Tx300P-1800 direkt tekstil yazıcısını DushaGreya tesisine kurdu. Bugün elbiseler, etekler, tişörtler, yünler, süveterler, kapüşonlu üstler, trençkotlar ve diğer giysiler için kumaşlar dijital olarak basılıyor.

Alexander, “Mimaki Tx300P-1800, Mimaki serisinde ön işlem yapmadan doğal kumaşlara baskı yapmamızı sağlayan tek baskı makinesi. Hedeflerimize ulaşmada hayati önem taşıyor. Bu makinede kullanılan TP400 pigment mürekkepleri genişletilmiş bir renk gamına sahip, bu nedenle baskılar her zaman parlak ve doygun”, diye ilave ediyor.

DushaGreya moda evi hem Rus hem de yabancı sanatçılar ile yakın işbirliği içindedir. DushaGreya’nın ortakları arasında Nikas Safronov (Rusya), David Martiashvili (Gürcistan) ve Anna Silivonchik (Beyaz Rusya) gibi ünlüler var. Natalia, sanatçılardan çok sayıda teklif almakla kalmıyor, aynı zamanda kendi tanınabilir tarz ve tarzlarına sahip orijinal sanatçıları aktif olarak arıyor. DushaGreya, Rus ve uluslararası defilelerin düzenli bir katılımcısı ancak modacılar DushaGreya’nın tek hayranı değil – birçok film, pop, opera ve televizyon yıldızı da markayı takip ediyor.

 

 

#Mimaki #Sublimasyon #TekstilBaski #DijitalTekstiller #DirektTekstilBaski #inkjet #PigmentMurekkep #TX300P #DushaGreya