Baskı Dünyasında Katma Değeri Arttırmanın Benzersiz Dijital Yolu; Scodix

Gökhan Kuyrukçu, MATSET A.Ş., Ticari Makineler Satış Temsilcisi

Matset A.Ş., gelişen teknoloji ile gün geçtikçe dijitalleşen ve alışılagelmiş uygulamalardan uzaklaşan baskı sektörünün, alanında en öncü firmalarının temsilciliğini yapmaktadır. Matset A.Ş. olarak yıllardır sadece baskıya değil, baskı öncesine ve baskı sonrasına da hizmet vermekteyiz.

Matbaa dünyasında ses getiren ürünleri incelediğimizde hem ticari matbaalar hem de etiket & ambalaj dünyasında, baskının kalitesinden daha çok ergonomik sonlandırmanın öneminin tüm uluslararası fuar ve yarışmalarda ön planda olduğu görülmektedir.

Ön plana çıkan, aylık yüksek ciro yapan matbaaların genel perspektiflerini incelediğimizde müşterilerine katma değerli ve farklı çözümler sunduğunu bunları da her işletmenin bünyesinde bulunmayan sonlandırma sistemleriyle yaptıklarına şahit olmaktayız.

Scodix UltraPro Foil- Ticari Matbaalar için üretildi…

Dijital Lâk ve Yaldız Uygulama Makinesi

drupa 2016’ da göstermiş olduğu performans ve ses getiren satış adetleriyle sektörde büyük ses getiren Scodix  Inc. firması uygulama kabiliyeti ve çeşitliliği ile sonlandırma hatlarının olmazsa olmazı haline gelmiştir. Scodix sahip olduğu uygulama çeşitliliği ile sadece dijital baskıya değil aynı zamanda konvansiyonel sistemlere de uyumlu olarak çalışan lâk, emboss lâk, zemin lâk, cast&cure, metalik ve yaldız özellikleriyle tüm müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Scodix firması geliştirdiği UV Inkjet tabanlı sistemler ile tabaka baskılara benzersiz kabartma efekt baskılar uygulanabilmesini sağlamıştır. Konvansiyonel efekt lâk uygulamalarından farklı olarak aynı tabaka üzerinde farklı yoğunluklarda kabartma baskı uygulayabilen ve sahip olduğu kameralı register sistemiyle bu baskıları kâğıt üzerindeki imaja, besleme paletinden hizalanmamış şekilde gelse dahi kusursuz bir biçimde pozlanmasını sağlayan (Image to Image) Scodix, kendi alanındaki lider firmadır. Bunun yanında Scodix Ultra Pro with Foil ile efekt dünyasına 545×788 mm ebadında çağ atlatan bu teknoloji, aynı anda 4 farklı yaldızı malzeme üzerine soğuk yaldız metodu ile işleyebilmektedir.

Kendi polimerini üretip kullanıcılarına sunan firma Spot80 polimeri ile 5 mikron ile 25 mikron arasında düşük maliyetli yüksek adette işlerin hazırlanmasına imkân sağlayarak zaman ve maliyet avantajı sunmaktadır.

Polysense100 polimeri ile 50-250 mikron arasında uygulama imkanı sağlayarak çeşitli yüksekliklerde kusursuz işler çıkarmanıza imkan sağlayarak gelişen pazarda Braille opsiyonu sayesinde de müşterilerinize çok çeşitli çözümler sunabilirsiniz.

Scodix Foil, patentli yaldız uygulama süreçlerini kullanarak, profesyonel sonuçları dijital olarak sunabilmektedir ki; bu da konvansiyonel metotlarla eşleşmektedir ve geleneksel sıcak veya soğuk yaldızın kalite standartlarının ötesindedir.

Scodix Foil, verimli bir şekilde altın, gümüş, bronz ve fazlasını kolay uygulama ve firesiz kullanımı mümkün kılmaktadır. Şirket bünyesindeki kullanımında, kartvizit, broşür, dergi kapağı ya da herhangi bir proje için maliyetleri daha efektif kullanılmasını sağlar. Birçok kişinin inanışına göre Scodix yaldız pazarının yıldızı olacaktır.

Tüm bu özelliklerin yanında kalıp-klişe kullanımı ve işten işe geçiş süresi olmadan istediğiniz her uygulamayı kişiselleştirmenize makine hızını düşürmeden imkan sağlamaktadır.

Scodix E106 Karton Ambalaj Sektörü için üretildi.

Dijital Lâk ve Yaldız Uygulama Makinesi

Karton ambalaj sektörüne yönelik olarak üretilen drupa 2016’ da görücüye çıkan B1 (1060 x 760 mm) ebadına Scodix E106 modeli saatte 4000 tabakaya kadar hızı ile konvansiyonel sistemlerdeki maliyetlerle kıyaslandığında 10.000 tabakalık baskıya kadar şirketlere maliyet avantajı sağlamaktadır.

Scodix E106, karton ambalaj sektöründe meydana getirdiği etkiyle raftaki ürünü çok daha geniş bir tüketici kitlesine daha hızlı ulaşmasını sağlar. Karton ambalaj baskısı yapan firmalarda Scodix E106, kısa tirajlı, çok versiyonlu, yeni ürünlerle farklı pazarlara girmenizi ve katma değerli işlerle rekabet avantajı elde etmenizi sağlar.

135-700 gsm kalınlığında basılmış ofset, dijital, plastik ve laminasyonlu malzemelere kabartma, yaldız, metalik efekt lâk, serigraf efektli spot lâk ve değişken verili yaldız uygulamalarını en üst düzeyde yapmaktadır.

Scodix ailesinin makineleri lâk ve yaldız uygulamalarının yanında, yüksek parlaklık, değişik yoğunluklu lâk uygulaması, maliyeti göz önünde bulunduranlar için Scodix Spot, özel bir metod ile üretimi tamamlanan Scodix Cast&Cure, Scodix Crystal, Metallic, Sim, Braille ve Scodix’ in sahip olduğu barkod okuma sistemi sayesinde katma değeri yüksek, kişiselleştirilmiş kabartma baskılar yapılabilmektedir.

Scodix’in düşük lâk tüketimi, serigrafi sistemini yakalayan maliyeti ile saatte 1250 tabaka B2 ebadında tabakaya lâk uygulanabilmekte olup, KAMA ProCut ya da DieCut serileri ile hologramlı bir şekilde kesim işlemini tamamlayarak üretim hattınızı Matset’in sunduğu uçtan uca iş akışı çözümüyle taçlandırmaktadır.

 

#Scodix #inkjet #süsleme #yaldizbaski #MetalikBaski #Braille #Matset #GökhanKuyrukçu