Baskı Teknolojilerinde Değişen Müşteri İhtiyaçları

Lidya Grup yönetilebilen baskı çözümleriyle, maliyet ve zaman tasarrufu sağlıyor

Gelişen teknoloji ve şirket verimliliğini artırmak üzere birçok şirket, IT süreçlerini yeniden gözden geçirmektedir. Özellikle son dönemlerde, hemen hemen her ölçekteki şirketler, gerek bilgi güvenliğini sağlamak, gerekse maliyetlerini optimize edebilmek adına baskı çözümleri üzerine çalışmalar yapmaktadır.

Lidya Grup’un bu konudaki çalışmaları ve Xerox baskı çözümleri hakkında bilgi veren Lidya Grup İstanbul Kurumsal Satış Müdürü Özge Öktem, şunları söyledi:

“Müşterilerimizin ihtiyaçlarına uygun çözümler üretmek adına, hem IT araçları, hem de fiziksel analiz ile saha çalışmaları yapmakta ve çözümler sunmaktayız. Müşterilerimizin mevcut durumlarını incelediğimizde, birçok firmadaki temel sorunların ve ihtiyaçların benzer olduğunu görmekteyiz. Özellikle çoklu lokasyona sahip, fazla marka ve model ile baskı yönetimini sağlayan firmalarda, baskı yönetiminde zorluklarla karşılaşıldığı gibi yüksek maliyetler de ortaya çıkmaktadır.”

Baskı yönetiminde karşılaşılan zorluklar şunlardır

Baskı yönetiminde karşılaşılan zorlukları maddeler halinde açıklayan Özge Öktem, 8 maddede özetleyerek, şunları anlattı:

1-Tekli kullanıma uygun masaüstü tipi cihazların kullanımı, birden fazla marka ve model ile farklı yaşlarda cihazların kullanımı, değişken maliyetlere sebep olmaktadır.

2-Mevcut durumda cihazların ne kadar toner tükettiği veya istenildiği zaman, aylık/yıllık ne kadar baskı alındığı raporlanamıyor ve baskı giderleri hesaplanamıyor. Ya da hesaplama yapabilmek için tek tek sarf malzeme faturaları incelenmektedir ve bunun için de ciddi bir zaman harcanması gerekmektedir.

3-Sarf malzeme giderlerinin yıl bazında değişken olması sebebiyle, yıllık sabit maliyetler oluşturulamıyor. Bu durumda, öngörülemeyen maliyetlere sebep olmaktadır.

4-Hangi cihazdan ve hangi kullanıcılar tarafından, ne kadar çıktı alındığı raporlanamıyor. Ne kadar baskı alındığının bilinmediği bir ortamda, tasarruf yöntemlerini uygulamak mümkün olamıyor.

5-IT personeli, fotokopi cihazları üzerinde oluşan her türlü arıza / talepten sorumlu olmaktadır. Bu durum, IT personelinin verimliliğini düşürmekte ve zaman maliyetini artırmaktadır.

6-Günümüzün en önemli konularından birisi, cihaz ve kişisel verilerin korunmasıdır. Ancak eski teknolojiye sahip cihazlar ile, cihaz güvenliği sağlanamıyor ve “şirket – kişisel verilerin korunması” için entegre bir güvenlik sistemi genelde bulunmuyor.

7-Yine bunlarla birlikte, hem eski teknolojideki cihazlar, hem de ofis kullanımına uygun olmayan masaüstü tipi cihazlar, yüksek enerji tüketimine ve çevresel kirliliğe sebep oluyor.

8-Ayrıca, farklı ekipman markalarına hizmet vermekte olan farklı, farklı şirketlerin, satış sonrası hizmet kapasiteleri ile hizmet anlayışlarının da sebep olduğu arıza onarım süreleri ile malzeme tedarik sürelerindeki gecikmeler, ölçülemeyen maliyetler oluşturmaktadır.

Baskı alışkanlıklarını inceleyerek, projelere başlamayı tercih ediyor

Lidya Grup olarak, müşterilerdeki baskı alışkanlıklarını inceleyerek projelere başlamayı tercih ettiklerini ifade eden Özge Öktem, konuşmasına şöyle devam etti:

“Müşterilerimizin mevcut durumlarını tespit etmek ve yeni ihtiyaçlarını belirleyebilmek adına, Xerox tarafından geliştirilmiş olan XDA (Xerox Device Agent) IT yazılımını, mevcut cihazlar üzerine kurarak ve bir süre baskı alışkanlıklarını inceleyerek, projelere başlamayı tercih ediyoruz. Buradaki amacımız, ayda ne kadar baskı alındığı, hangi boyutlarda kağıt tüketildiği (a4-a3) ve renkli & siyah beyaz baskı kullanım oranı gibi verileri elde etmektir. Bu raporlar eşliğinde, fiziksel analiz ile makine başına kaç kullanıcı düştüğü, aynı ortamda kaç cihaz kullanıldığını vb tespit etmekteyiz ve çözüm önerimiz için bir yol haritası belirlemekteyiz. Çözüm önerimizi oluştururken, müşterilerimizin vermiş olduğu geri bildirimler, bizler için çok önemlidir ve mutabık kalınmış bir parkur üzerinden çözüm önerisi oluşturmaktayız. Xerox’un yönetilen baskı hizmetleri kapsamında önermiş olduğu a3 ve a4 tipi cihazlar, Connect key 3.0 özelliğine sahip cihazlardır. Connect key 3.0 özelliğine sahip akıllı cihazlar, yazılım aracılığı ile sağlanabilen özelliklerin cihaz standardında sunulmaktadır. Bunlardan en önemlileri, mobil print & air print özelliği ile kullanıcıların dilediği yerden ve araçtan çıktı alabilmeleri, translate özelliği ile 40 civarında dilde tercüme imkanı, her kullanıcı için oluşturulabilecek şifre ile güvenli baskının sağlanabilmesi, bulut teknolojisi ile baskı alabilme imkanı, tablet benzeri arayüz ile kolay kullanım ve özelleştirilmiş uygulamalar oluşturma imkanıdır.”

Tüm cihazlar, tek bir arayüzden yönetiliyor

“Yönetilen baskı hizmetleri kapsamında oluşturduğumuz çözüm önerisiyle, hem maliyet tasarrufu, hem şirket personeli için zaman tasarrufu sağlanmasını hedefliyoruz. Yine tasarruf kadar, güvenlik çözümleri ve çevresel sürdürülebilirlikte önem arz ediyor. Öyle ki, yönetilen baskı hizmetleri sayesinde, tüm cihazlar tek bir ara yüzden yönetilmektedir, sarf malzeme ve arıza yönetimi otomasyon sistemi ile yapılmaktadır. Güvenli baskı ile bilgi güvenliği sağlanmakta, kullanıcı/grup/departman bazlı ne kadar baskı alındığına dair çeşitli raporlar alınarak, baskı alışkanlıkları raporlanabilmekte ve hatta gerekirse kısıtlanabilmektedir. Cihazlara göre, 24 – 60 aylık hizmet sözleşme süreleriyle aynı hizmet kalitesi sağlanmakta ve bu süre zarfında sabit maliyetler ile öngörülen bütçeler oluşturulabilmektedir. Kısaca özetlemek gerekirse, Lidya Grup olarak, müşterilerimize gelişen teknolojiye ve şirket ihtiyaçlarına uygun bir yapı oluşturarak çözüm ortağı olmaktayız.”

#LidyaGrup #OzgeOktem #BilgiGuvenligi #Xerox #XeroxDeviceAgent