Baskının Yeri, Yönü, Amacı ve Anlamı Değişiyor: INPRINT MUNICH 2019:

3

Evet, basım artık yeni bir yol çiziyor, kendine ve her sektörü kendi içine alıyor. Evet, yüzyıllardır baskıcılar kişi ya da şirketlere baskı işleri için yardımcı oluyorlar. Ancak gelecek bizi bu çizginin ötesine taşıyor. Ütopik değil, gerçek. Hatta şu anda yazarken bile buna benzer satırları daha önce yazmışım gibi hissediyorum. InPrint Münih 2019 yapıldı. Üzerimizdeki etkisi yukarıdaki gibi. Ancak biz bir kerede Frazer Chesterman’ın anlatmasını istedik ve görüntüledik.

Türkçe alt yazılı İngilizce videoyu aşağıda bulabilirsiniz.

MEHMET AKİF TATLISU

Ben bu fuarı seviyorum. Çünkü bu fuarda –abi kaç para? diye sorulmuyor. –Abi bunu nasıl yaparız, diye soruluyor. Standlarda makinelerin fiyatları, pazarlıklar yok. Önce inkjetin tüm parametreleri ile ziyaretçinin işini nasıl kolaylaştıracağı, nasıl yardımcı olacağı ya da mevcut problemleri nasıl çözeceği, konuşuluyor. Durum böyle olunca da bu fuar –Tam MATBAA&TEKNİK’lik bir hal alıyor. Inkjet deyip geçiyoruz ama hayatın o kadar çok fazla alanına ve o kadar birbirinden farklı endüstriye dokunuyor ki arkasındaki kimya’ya fizik’e bîgâne kalamıyorsunuz.

Endüstriyel Üretim için baskı teknolojilerinin bir araya toplandığı bu yegâne fuar, serginin dışında iki ayrı konferans alanında teknik seminerler ve bir de danışmanlık köşesi ile üzerine düşen görevi yaptı. Üç gün içinde iki alanda yapılan teknik sunumların sayısı 77. Danışmanlık köşesinde kim bilir kaç şirketin kaç sorusuna cevap bulundu. Fuarın 22 farklı ülkeden 136 katılımcısı vardı. Bunların yüzde 46’sı ulusal yüzde 54’ü uluslararası şirketlerdi. Doğu, Orta Batı Avrupa ülkelerinin neredeyse hemen hepsi (Liechtenstein dahil) ve Çin, Amerika, Rusya ve hatta Güney Kore.

Neler vardı?

Bu 136 katılımcı her türlü yüzey ve ürünlere mürekkepler, likitler ve 3D malzemelerden oluşan çığır açan yenilikler gösterdiler. Baskı uygulamaları arasında otomobil parçaları, basılı elektronikler, ambalaj, içecek şişeleri, yemek kutuları, moda, ilaç ve kozmetik bulunuyordu. Bununla birlikte yer kaplamaları, mozaikler, iç dekor ve mobilya da…

Fuarın öne çıkanları ise yeni baskı kafası teknolojileri ve mürekkepler, kurutma ve kürleme sistemleri, verimli makine entegrasyonları, üst düzey metroloji ve kalite ölçümleme, renk ve süreç yönetimine dair yazılımlar ve ayrıca ambalaj ve etiket için endüstriyel uygulamalar, yüzey sonlandırma, basılı elektronikler, kumaş ve tekstiller, çok katmanlı üretim, güvenlik baskısı ve daha fazlası.

Dünyada basılacak son sayfa hangi teknoloji ile basılacak?

Elektroser Genel Müdürü olmanın yanı sıra Türkiye’de dijitalleşme kelimesini son yıllarda en çok kullanan basım endüstrisi uzmanı olarak tanınan Öncü Güyer, InPrint ve gösterdiklerini, sizin için MATBAA&TEKNİK’e değerlendirdi. Buyrun okuyalım:

“Her zaman konuştuğumuz bir şey var: “Dijitalleşebilen her şey dijitalleşecektir”

Bu fuarda tam olarak bu sözün karşılığını gördüm. Artık sektörlerden bağımsız matbaacılıktan bağımsız ambalajdan kartondan aklınıza ne geliyorsa ve üzerinde baskı ile ilgili herhangi bir şey varsa bu fuarda onların dijitalleşmesinin vücut bulduğunu gördük. Biz firma olarak stratejimizi de bunun üzerine kurmuştuk. Bütün firmalara elimizden geldiğince bu danışmanlığı yapmaya çalışıyoruz. Bu fuarda da bütün üreticiler artık üreticilikten bir üst seviyeye geçip çözüm ortağı olma yolunda ilerlemişler. Dolayısıyla bulundukları endüstrinin ihtiyaçları doğrultusunda çok özel çözümler geliştirerek bütün baskı işlerini dijitalleştirerek en son teknolojilerini sunuyorlar.”

Büyük veri

“Kendimize ait tüm bilgileri, aslında kendi mikro psikolojilerimizi sosyal medya yardımıyla veri toplayan büyük firmalara sunuyoruz. Ama bunun farkında değiliz. Günlük hayatımızda çok doğal geliyor. ‘O uygulamaya gidelim, arkadaşlarımızla bir yere gittik bir resim koyalım, paylaşalım şeklinde.’ Fakat şimdi inkjetle beraber hepimize ait bu mikro psikolojiler bize hizmet sağlayan firmalara baz teşkil ediyor ve firma bizim ilgimize ihtiyacımıza göre ürününü özelleştirebiliyor. İşte bunu da inkjetle yapabiliyor. Size bir jenerik sunulan bir de tamamen size özel sunulan ürün var. Tabii ki insanların çoğunun psikolojisi bu özel ürünü alma yönünde. Dolayısıyla inkjet artık her alana girmiş durumda.”

Inkjet ve endüstriyel baskı

“Zaten şöyle metaforik de bir soru var: Dünyada basılacak en son sayfa hangi teknoloji ile basılacak? Şu anki görünen o ki inkjet teknolojisi ile basılacak gibi görünüyor. Dolayısıyla konu baskının çok ötesine geçmiş, uygulama halini almış Yani adam mobilya yapıyor. Kavanoz yapıyor. Metal motor yağı yapıyor. Araba yapıyor. Ne yaparsa yapsın üzerindeki baskılar bir şekilde inkjet ile basılıyor. Bu konudaki gelişmeler özellikle pazarlama alanında artarak devam edecektir. Bu teknolojilerle yeni bir şeyler yapmayı isteyen firmaların da yolu çok açık olacak.

Endüstriyel baskının Türkiye’de karşılığı tam olarak vardır, diyemeyiz. Bu da bizim işimizi zorlaştırıyor. Uzmanlık gerektiren birçok farklı sektöre ulaşmaya çalışıyoruz. Dolayısıyla çok çalışacağız ve seçtiğimiz dikey pazarlara bu yeni teknolojiyi anlatmaya çalışacağız.”

Fujifilm Ink, SunChemical ve Schobertechnologies

Üç katılımcı ile röportaj yaptık. Bunlardan birisi sonlandırma çözümleri ile hepimizden eski Schobertechnologies. Ve tabii inkjet deyince en önemli bilim şirketi Fujifilm ve bir de mürekkep tedarikçisi SunChemical. Bu röportajları hemen aşağıda okumanıza arz edeceğim ancak InPrint’in 2020 Ekim’in gerçekleşecek bir sonraki edisyonuna bu yazıyı okuyup da canı gitmek isteyenler olur diye kısaca bir değinelim:

Konsolidasyon sonucunda InPrint ve Viscom Italy fuarları bir çatı altında

Yılbaşında haber yapmıştık belki okundu belki de gözden kaçtı. Son zamanların konsolidasyon modası çerçevesinde Reed Exhibition şirketinin Mack Brooks Exhibiton şirketini satın aldığı haberi. Reed Exhibition meşhur viscom fuarlarının düzenleyicisi. MackBrooks’un bir parçası olan FMBrooks ise Inprint’in düzenleyicisi. Sonuç: InPrint Milan 2019, 22 – 24 Ekim tarihleri arasında Viscom İtaly ile eş zamanlı ve eş mekânlı olarak yapılacak. Mack Brook Exhibition genel müdürü Nicola Hamann konuya ilişkin, çok heyecanlıyız, bu sinerjiden çok büyük fırsatlar çıkacaktır, diyor. Reed Exhibition İtaly genel müdürü Massimiliano Pierini ise pazardaki iki lider fuarın bir araya gelmesi stratejimizi bu alanları zengilentirmek üzerine revize etti ve yeniliklerin sunulmasını hızlandıracaktır, diyor. Bir sene sonra bu zamanlar bunu tekrar konuşuruz.

Fujifilm inkjet kullanılan her alan için özelleştirilmiş çözümler sunuyor

Yine alfabetik gidelim ve buyrun Fujifilm Ink Solution Pazarlama İletişimi Müdürü Michael Bush ve aynı şirkette Radyasyonla Kürlenen Mürekkepler ürün müdürü Jade Thompson’ın anlattıkları ile başlayalım:

MATBAA&TEKNİK: Bu alanda makine değil bir çok komponent görüyorum. Fuardaki serginizin ana temasını ve sergilenenleri anlatır mısınız?

Michael Bush: Fujifilm olarak InPrint fuarında çekirdek teknolojilerimizden bahsediyoruz. Bu biraz insanların kendi gelişimleri için temel teknoloji portfolyomuza erişmelerini sağlamakla ilgili… Teklifimizde üç ana bileşen bulunuyor. Bunlardan biri mürekkep teknolojisi… UV su bazlı ve hibrid mürekkep teknolojsi. Bu özelleştirilmiş bir mürekkep. Burada kişinin uygulamasına özel mürekkep üretiyoruz. Taramalı ve tek geçişli baskı kafalarımız var. Bunlardan oluşturduğumuz bir seçkiyi sergiliyoruz. İçlerinde JetPress’ten de biliyor olabileceğiniz Samba baskı da kafası var.

Bir de baskı motorlarımız var. Burada ölçeklenebilir mimariye dayanan özel tasarlanmış baskı motorlarını gösteriyoruz.  Birçok çeşit baskı motorumuz var. Öncelikle inline üretim için kullanılanlar geliyor. Jetpress bileşenlerini barındıran baskı motorumuz da var. Bu sayede diğer OEM geliştiriciler de kullanabiliyor.

Bu alanların her birinden bahsedebiliriz. Inline işlemlerde kullanılan baskı motorlarından başlayacak olursak; özelleştirilmiş baskı motoru yapabildiğimiz ölçeklenebilir bir sistemimiz bulunuyor. Baskı kafası QR kod basabiliyor, örneğin ambalaj alanında. Arzu edilen genişlikte, çoklu baskı kafası olan 4 renkli bir sisteme kadar yapılabiliyor. Bu sistem genellikle yüksek hızlı, yüksek kaliteli tek geçişli baskı için kullanılıyor. Sistemin mürekkep bileşeni uygulamaya özel tasarlanıyor. Bunun için firmayla birlikte çalışıp uygulamalarına özel mürekkep üretiyoruz. Bu çoğunlukla Samba baskı kafası ile gerçekleştiriliyor, ancak diğer baskı kafalarıyla da mümkün.

Diğer bir baskı motoruna gelecek olursak, Samba JVC bileşenimiz var. Bu çok hızlı ve yüksek kalite (1200dpi) baskı imkânı sunuyor. Bunun için Samba JVC bileşenini kullanıyoruz ve istenilen genişlikte yapabiliyoruz. Ayrıca başka kafası temizleme çözümlerini de sunuyoruz. Bu sayede baskı kafasını istenilen koşullarda tutabiliyoruz. Ek olarak donanımsal ve yazılımsal görüntü optimizasyonu da sağlıyoruz, tek geçiş baskıda birçok nedenle oluşabilecek hataların önüne bu sayede geçilebiliyor. Özellikle mürekkeplerde OEM için özelleştirilmiş tasarımlarımız bulunuyor. Bir de pigment dağılım teknolojimiz var, arzu edenlere bunu da sağlıyoruz.

Ancak bugün Inprint’te mürekkebin baskı motorunun nasıl bir parçası olduğuyla ilgileniyoruz. Müşteriler için tam bir baskı sistemi oluşturulması esas konumuz.

MATBAA&TEKNİK: Özelleştirilmiş mürekkep nedir? Mürekkep konusunda bilmemiz gerekeni söyler misiniz?

Michael Bush: Aynı mürekkeple tüm malzemelerin üzerine başarılı bir şekilde baskı yapılamaz. Her bir mürekkep belirli uygulamalar için formüle edilmek zorunda. Aynı mürekkeple her şeyin üzerine baskı yapabileceğini iddia eden kişinin elinde her şeyin üzerine iyi bir şekilde basılamayan bir mürekkebi var demektir. Mürekkebin kimyası teknolojiye, baskı kafalarına, hıza, koşullara ve işlemlere uyumlu olmak zorunda. Daha da önemlisi üzerine baskı yapılan malzemeye uyumlu olmalı. Doğru esneklik, doğru renklendirme, doğru kalite vb. olmak zorunda.

Jade Thompson: Bu şekilde reklâm yapabilirler ancak kalitede önemli birçok yönden kayıp yaşarlar. Örneğin dış mekân dayanıklılığı. Dolayısıyla, uzun vadeli düşündüğünüzde başarılı bir ürün olmayacaktır. Eğer bu olsaydı hepimiz işsiz kalırdık, her şeye tek mürekkeple baskı yapılırdı. Fakat böyle olmuyor, birçok dış etken göz önüne alınıyor. Kullanılan baskı motorunun tipinden baskı kafasına ve kullanılan makinenin tipine kadar birçok şey değerlendiriliyor. Ayrıca dünyanın neresinde baskı yaptığınız ve hava koşulları, baskı yapılan ortam, baskı yapılan malzeme, iç mekân mı, dış mekân mı olduğu dahi değerlendirilmeli. Hatta nerede kullanılacağı, yiyecek ambalajında mı, çocukların erişebileceği yerlerde mi olacağı göz önüne alınmak zorunda. Kısaca değerlendirilmesi gereken birçok şey var. Kesinlikle aynı mürekkeple tüm bunların hepsini yapabilmek mümkün değil.

Michael Bush: Bu uygulamaların her birisi için ayrı mürekkepler var. Her birinin de farklı kimyaları var.

MATBAA&TEKNİK: Kaç farklı tür mürekkep bulunuyor? Binlerce mi, yüzlerce mi, onlarca mı?

Michael Bush: Bu yanıtlaması zor bir soru çünkü mürekkebin kimyası uygulamaya göre tasarlanıyor.

Jade Thompson: Ve teknoloji de sürekli gelişiyor. Dolayısıyla sürekli değişiyor.

MATBAA&TEKNİK: Inkjet baskıda en önemli bileşenin mürekkep olduğu anlaşılıyor. Fujifilm’de bu alanda kaç mühendis görev alıyor?

Michael Bush: Tüm mürekkep grubunda 600 kişi bulunuyor. Üretim ve AR-GE de bu sayıya dahil. Fujifilm AR-GE’ye çok yatırım yapıyor. Mürekkep kısmında da bu böyle. Fujifilm bir teknoloji firması ve AR-GE yoğun bir şekilde yatırım yapıyor. Bu arda mürekkebin sistemin en önemli kısmı olduğunu belirttiniz. Jade ve ben mürekkep grubundanız. Bu söylediğiniz belirli bir ölçüde doğru ancak tüm sistem uyum içinde çalışmak zorunda. Hiçbir kısım diğerinden daha önemli değil. Fujifilm’de sistemi bir bütün olarak ele alıyoruz. Bu nedenle makine üreticileriyle birlikte çalışarak mürekkeplerimizi geliştiriyoruz.

Jade Thompson: Mürekkebiniz çok iyi olabilir ama baskı kafanız ya da baskı motorunuz sorunluysa mürekkepten tam anlamıyla faydalanamazsınız. Inprint’te bu mesajı vermeye çalışıyoruz, tüm sistem uyum içinde çalışırsa sonuç başarılı olur, bunu yalnızca mürekkep ile başaramazsınız.

MATBAA&TEKNİK: Basım endüstrisinde popüler bir alanınız var mı? Oluklu mukavva, ambalaj, etiket, tekstil, endüstriyel uygulamalar? Sizin için bu pazarlardan hangisi en popüleri?

Michael Bush: Fujifilm tüm bu pazarlara hitap ediyor. Ayrıca geniş format baskıda da geniş bir portfolyoya sahip. Kendine has sistem işleri var. Ticari ambalaj, tabakaalanlarında Jetpressimiz var. Ayrıca karton ambalaj alanına ve kısa tirajlı ambalaj alanına da hitap ediyor. Dolayısıyla bu alanlarda varız, daha çok etiket alanında da bulunuyoruz. Etiket alanında inkjet ve narrow web ile varız. Ayrıca fleksografik, metal dekorasyon, oluklu mukavva ve ambalajda da varız. Kısacası her alanda varız.

Schober Technologies geleneksel ya da dijital tüm baskıları sonlandırmaya yardımcı oluyor

Schober Technologies Türkiye pazarını yakından tanıyan ve Türkiye’de de önemli kurulumları olan bir şirket. Şirket kâğıt, film için konvörting çözümleri üretiyor. 2019’da kuruluşunun yetmişinci yılını kutlayan Schober Technologies YK Üyesi ve Satış, Pazarlama Direktörü Denis Stephan “1987’den beri Türkiye’ye gelip gidiyorum ve ülkenizi çok iyi tanıyorum”  diyor. InPrint fuarın dijital sonlandırma çözümlerini göstermek için bulunduklarını söyleyen Stephan yılda en az on farklı fuara katıldıklarını ve bir sonraki durağın drupa 2020 olacağını sözlerine ekliyor:

MATBAA&TEKNİK: Burada sergilediğiniz ürünlerden hangisi sizin için en önemli?

Denis Stephan: Sektörde sonlandırma alanında talep olduğunu biliyoruz ve biz de bu alana yöneldik. Şekilli kesim, punç ya da perfore gibi uygulamalar olabilir, biz bu tip sonlandırmada uzmanız. Tüm pazarlarda müşterilerimizin olduğunu söyleyebilirim. Baktığınızda çok çeşitli alanlarda uygulamalarımızın olduğu görülebilir. Her alanda sonlandırma ekipmanlarına ihtiyaç var. Çok geniş bir pazara hitap ediyoruz ve dünya çapında ürün tedarik ediyoruz. Bu da satış ve satış sonrası organizasyonunuzun olmasını gerektiriyor. Eğer ihracat pazarındaysanız çok zorlayıcı oluyor. 

MATBAA&TEKNİK: Türkiye pazarındaki durumunuz nedir?

Denis Stephan: Sürekli formlarda, etikette ve ambalajda iyi konumlanmış bulunuyoruz. Yavaş da olsa film ve yaldız konvörting de artış gösteriyor. Türkiye’de geleceği dört gözle bekliyorum. Ayrıca Türkiye’de geçmişte de çok iyi işler yaptık. Son birkaç yılda biraz azaldı ancak ileride daha iyi olacak.

MATBAA&TEKNİK: Konvansiyonel baskıdan dijitale geçişle ilgili fikirleriniz nelerdir?

Denis Stephan: Bu olmak zorunda ve pazar da buna hazır. İnsanlar dijital baskıya ve dijital konvertinge yöneliyor. Bu nedenle pazarda çok büyük oyuncular var. Pazarın buna ihtiyacı var ve baskı işi gittikçe daha da sofistike oluyor. Kesin olarak görünüyor ki dijital baskı pazara ihtiyaçları sağlıyor. Otomatik olarak dijital baskı ortaya çıkınca dijital sonlandırma da geliyor. Biz de tam oradayız. Biz buna şimdiden hazırız.

Bir çok ürünün arkasında Sun Chemical var!

Sun Chemical mürekkep pazarının en önemli oyuncularından biri. Türkiye’de de yatırımları bulunan şirketin inkjet bölümü olan Sunjet ise OEM olarak çalışıyor ve bir çok marka için çözümler geliştiriyor. Şirkette küresel satış müdürü olarak görev yapan David Reid, Bu konuyu şöyle açıklıyor:

MATBAA&TEKNİK: Sun Chemical çok büyük bir firma ve çok farklı baskı teknolojileri için birçok çözümünüz bulunuyor. Inkjet pazarında firmanızın pozisyonu nedir?

David Reid: Inkjet pazarında Sunjet ile öncü bir tedarikçiyiz. OEM tedarikçileriyle, tüm dünyadaki makine üreticileriyle çalışıyoruz. Bize talepleriyle geliyorlar ve özel isteklerini bildiriyorlar. Kâğıt üzerinde mürekkebi bizim için onlar tasarlıyorlar. Biz de bu verilerle laboratuvara girip mürekkep tasarımını gerçekleştiriyoruz. Sonrasında bir inkjet üretim tesisimizde üretimi yapıyoruz. Mürekkebin üzerine onların markasını basıyoruz. Dolayısıyla kimse o mürekkebin Sun Chemical tarafından üretildiğini bilmiyor. Biz mürekkebi OEM firmaya satıyoruz o da kendi dağıtım ağında satıyor.

Bazı baskı kafası üreticileriyle de beraber çalışıyoruz. Baskı makinesi üreticileri bizlere ne istediklerini söylüyorlar ve biz de onlar adına yapıyoruz. Bu işler gizlilik altında gerçekleştiriliyor ve mürekkebin bizim tarafımızdan üretildiği bilinmiyor. Bu OEM firmasına mürekkebin kontrolünü veriyor.

Tüm farklı alanlarda platform teknolojimiz bulunuyor. Dolayısıyla mürekkebi her türlü sektöre sunabiliyoruz.

Makine üreticisi olmadığımız için pazarın bu kısmında bulunmuyoruz. Bu da bize rekabet avantajı sağlıyor. Bizim baskı mürekkebi dünyasında varlığımız çok farklı bir yerde. Kendine has bir makine üretmek için üreticiler farklı kısımları farklı firmalardan alıp üzerine kendi markalarını basarak farklı bir makine ortaya çıkarıyorlar. Bu sayede pazarda en iyi değeri yakalıyorlar.

MATBAA&TEKNİK: Inkjet mürekkep pazarıyla ilgili fikirleriniz neler?

David Reid: Gittikçe büyüyor. Çok fazla çeşidi olması sebebiyle çok karmaşık bir pazar. Tekstil ve ambalajda çok iyi fırsatlar var. Sun Chemical global işinin %50’sini ambalaj pazarında yapıyor. Pazarda en büyük hareketleri burada görüyoruz. Bu pazarın bir parçası olan etiket mürekkeplerinde de inkjeti görmeye başladık. Oluklu mukavva, esnek ambalaj ve tabaka karton için de aynısı geçerli. Önümüzdeki 5-10 yıl içerisinde inkjet pazarının hızla büyüyeceğini söyleyebilirim. Sun Chemical da bu pazarda bulunuyor.

MATBAA&TEKNİK: Bulunduğunuz iki pazar serigrafi ve inkjet. Bu ikisini bizim için kıyaslar mısınız?

David Reid: Serigrafide yapılanları inkjetle de yapabiliyoruz. Inkjet geleneksel serigrafi baskı pazarına da penetre ediyor. Ancak fark şu; serigrafiye kıyasla inkjet daha maliyetli bir teknoloji olacak. Ancak inkjette kişiselleştirme, daha kısa kurulum süresi olduğundan zamanla tercih edilecektir. Öte yandan inkjetin büyük yüzeylere baskı açısından serigrafiyi yakalaması için daha çok zaman var.

Biz geleceğe bakıyoruz. Inkjet büyüyen bir pazar. Aynı zamanda da rekabetçi bir pazar haline geliyor. Çok iyi bir şekilde konumladığımıza inanıyorum ve gelecekteki pazarlarda yerimizi alacağız.

#InPrintMunich #IndustrialPrint #EndüstriyelBaskı #SunChemical #Schobertechnologies #Fujifilm #ink #inkjet #FrazerChesterman #ReedExhibition