Bir Tatlı Huzur: FESPA Eurasia

 

 

FESPA Eurasia 4üncü kez sahne aldı ve baskı endüstrisi için sıkıntılı bir yılın son etkinliği olarak huzurlu bir nefes alma imkanı tanıdı. Tüm global markaların ve yerli üreticilerin katılımı ile gerçekleşen fuar hem serigrafi ve dijital baskı hem de endüstriyel reklam alanında en yeni teknik ve gelişmelerin sergilendiği bir etkinlik olurken hem de eğitim çalışmaları ve iç etkinlikleri ile endüstrinin nabzını bir miktar daha hızlandırdı.

4ncü kez düzenlenen FESPA Eurasia fuarı 8-11 Aralık tarihleri arasında CNR Expo 2nci ve 4üncü salonlarında gerçekleştirildi. Fuarı açılışını FESPA Başkanı Yaşar Güvenen, Yönetim Kurulu Üyesi ve eski başkanlardan Gyorgy Kovacs, FESPA CEO’su Neil Felton, ARED Başkanı Halil Eligür, ARED Yönetim Kurulu Üyesi ve Fespa Eurasia Yöneticisi Levent Olcayto birlikte gerçekleştirdiler. Açılışta FESPA Eurasia Satış Müdürü Betül Binici, FESPA Satış Müdürü Michael Ryan ile diğer FESPA, FESPA Eurasia ve ARED yöneticileri ile sektör temsilcileri yer aldılar.

ikinciresim_feu17ARED ve FESPA tecrübe birliğinden gelen sinerji ve başarı

ARED Başkanı Halil Eligür, kurdela kesiminden önce yaptığı kısa açılış konuşmasında ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik konjöktürün hilafına daha çok çalışmak zorunda olduğumuza vurgu yaparak “İşlerimize bakmak, yatırımlarımıza devam etmek, işlerimizin önünü açmak zorundayız” dedi. Bu fuarın düzenlemesinde katkıda bulunan herkese bu gayretin içinde bulunmaları sebebiyle teşekkür eden Eligür, sözlerini şöyle tamamladı: “İlk fuarımızı 2013 yılında yapmıştık ve her yıl artarak devam eden nitelikle ziyaretçi ve katılımcı sayılarımız mevcut. ARED olarak FESPA Eurasia ile çok geniş kitlelere ulaşma ve pazarda yayılma imkanı bulduk. Bu fuar baskı ve endüstriyel reklam sektörüne dünyadaki son gelişmeleri takip etme fırsatı sunacak, yerli katılımcılarımıza da bölgeye açılma fırsatı verecektir. ARED’in 16 yılı bulan sektör birikimi ve deneyimi FESPA’nın elli yılı aşkın fuar tecrübesi ile birleşince Eurasia fuarımız rakipsiz bir etkinlik olarak sektörün karşısına çıktı. Fuarımızın büyük bir başarı ile tamamlanacağına olan inancımla tüm çalışan ve destek verenlere teşekkür ediyorum.”

FESPA Eurasia hakkında yorumumuz

Fuarların hitap ettiği sektörler açısından verimliliği tartışılmaz. Sektörün gelişimi, pazarın canlanması, ataletin bir kenara bırakılması ve Halil Başkan’ın altını çizdiği gibi işlerin önünün açılması için önemli fırsatlar. FESPA Eurasia özellikle Türkiye’nin büyümesini sürdüren baskı pazarı için önemli bir destek oluşturuyor. Global FESPA fuarında sergilenen yenilikleri yerelleştirerek pazarımıza ve içinde bulunduğumuz Avrasya bölgesine taşımayı hedefleyen fuar, Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden olduğu gibi bölgeden de ziyaretçi alarak özellikle yabancı katılımcılar ve ihracata yönelen yerli üreticiler için önemli bir fırsat sundu. FESPA bizim baskı tarihimize kadar henüz resmi ziyaretçi rakamlarını açıklamamıştı. Tahminimizi rakamın 10 bin civarında olmasıdır. Tabii ki katılımcılar, öğrenciler, fuar çalışanları hariç…

betul_binici michael_ryan

2016’nın ikinci yarısında Türkiye üzerinde terör ve ekonomik manipülasyonlarla oynanan Türkiye’nin büyümesini engelleme oyunlarının gölgesinde yapılan tüm etkinliklerde olduğu gibi FESPA Eurasia’da da çokça mevcut ekonomik durum, dövizin hareketliliği ve bölgesel gelişmeler konuşuldu. Ancak fuar esnasında aldığımız görüşlerden bir sohbetten öte geçmeyen bu negatif tablonun fuar alanında oluşan ticarete çok fazla etki etmediğini, tespit ettik. Sektör yatırımlara devam etmeye, proje geliştirmeye, yenilikleri ülkemize taşımaya ve ülkemizden de bölgeye ihracatı artırmaya oldukça hevesli görünüyordu. Bunu başardıklarını da gördük.

FESPA Eurasia’nın kapsamı ile ilgili bir yorumda bulunmak gerekirse; baskı alanında yani serigrafi ve geniş format dijital baskı alanındaki geniş kapsamının yanı sıra sign yani endüstriyel reklam alanında da en başarılı sergilemenin yapıldığını, söyleyebiliriz.

Fuarın gerçekleştiği günlere denk gelen ve Türk Polisine yönelik alçak saldırının etkisini yadsımamakla birlikte ertesi günü fuar alanındaki baskı makinelerinin Türk Bayrağı basmaya başlaması, fuarın İngiliz yöneticilerinin de yakalarına iliştirdikleri Türk bayrağı ile ülkenin bütünlüğüne gösterdikleri saygı, fuar alanı tamamında Şehidlerimiz için anons ile yapılan Saygı Duruşu fuar yöneticilerinin ve endüstrinin ülkemize ve yöneticilerine ve kolluk güçlerine verdiği destek olarak, notlarımız arasına girdi.

bayrakLED UV ve Tekstil baskı önde koşuyordu

FESPA Eurasia, sadece fuar olarak değil geniş seminer programı, endüstriyel reklam uygulamaları alanı, ARED Endüstriye Reklam Ödülleri programı ve World Wrap Masters yarışması ile renkli bir etkinlik oldu. Fuarın World Wrap Masters etkinliği Hexis sponsorluğunda gerçekleşti. Türkiye elemelerinin ardından kazanan usta Hamburg’ta büyük finalde yer alacak. Fuarın diğer sponsoru ise aleph dijital baskı çözümleri şirketi oldu.

Fuarda en çok ilgi toplayan alanın UV baskı olduğunu, söyleyebiliriz. Geniş format baskı makine üreticilerinin LED UV baskı çözümleri ile sundukları farklı baskı altı malzemeleri üzerine çok yüksek çözünürlükte baskı yapma imkanı, farklı alanlardan üreticilerin baskıya olan ilgilerini artırmalarını, sağladı. Özellikle iç dekorasyonun sektörü önümüzdeki yıllarda da taşıyacağı bir alan olduğunu görüyoruz. Tekstil baskısında dijitalin varlığı ise hızla büyüyor. Tekstil alanında dünyanın lider ülkelerinden biri olarak Türkiye, dijital baskıya artan bir yakınlık gösteriyor ve dijital baskının sunduğu imkanları değerlendirerek daha nitelikle tekstiller üretme gayretini ortaya koyuyor. Tekstil konusun tabii ki giyimle sınırlamamak lazım. Giyimin dışında dekorasyon ve endüstriyel reklam uygulamalarına yönelik tekstil baskı çözümleri daha da hızlı koşan alanlar olarak dikkat çekmeyi sürdürüyor.

FESPA Eurasia 2017 yılında 5nci buluşma için tüm baskı imkanlarını daha geniş alanlarda göstermek için baskıcıları 7 – 10 Aralık tarihleri arasında bekliyor olacak.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13