Bordeaux ’a Rekor İlgi

2

Bordeaux, baskıcıların geleceği için yeni konseptler düşünüyor

Yüksek kaliteli mürekkep ve kaplamaların geliştirilmesi ve üretiminde faaliyet gösteren Bordeaux Digital Printink, standının kalitesi, sergilediği ürünler ve mürekkeplerin doğal ortamda nasıl kullanılabileceğine dair sunduğu fikirlerle büyük ilgi topladı.

Bordeaux standının ziyaretçileri, Bordeaux mürekkepleriyle basılan birçok uygulamayı hayranlıkla inceledi. Özellikle de şirkete özel tasarım uygulamalar büyük dikkat çekti. Tekstil uygulamaları ise en büyük ilgiyi gören grup oldu. Perdelerden bar taburelerine, ev tekstili ve döşemelere kadar tüm malzemeler tek bir pigment mürekkebiyle basıldı. Yeni EDEN PG™ pigmenti dijital tekstil sektörünü değiştiriyor. Ayrıca artık baskı sonrası sürecine de gerek yok. Tek bir ön hazırlık ile tüm kumaşlar doğal dokusunu koruyabiliyor, böylece en hassas kumaşlar bile kullanılabiliyor. Bordeaux standının yüzlerce ziyaretçisi, Oce Arizona ile PLASMA AR kullanılarak basılan UV uygulamaların ve Mimaki JVC300 üzerinde FUZE MS33 ile basılan solvent uygulamalarına da şahit oldu ve hatta bizzat kullanarak ürünlerin kalitesine şahit oldular. Ziyaretçiler, yaşam ve yemek odalarına yönelik özel ürünlerle tanışma imkanı da buldular. Ayrıca dış ortam tabelaları ve iç ortam duvar dekorasyonlarında kullanılan solvent uygulamalarını da dikkatle incelediler.

Bordeaux’ın yüksek kaliteli mürekkep çözümleri baskı sunucularının işlerini kolaylaştırıyor. Artık tek bir mürekkep sunucusunun herhangi bir uygulamasına baskı yapmak mümkün olacak. Bu da daha fazla esneklik ve daha fazla baskı seçeneği anlamına geliyor. Baskı sektöründeki rekabet arttıkça Bordeaux her baskıcının sunduğu hizmetlerin çapını genişletebileceğine ve çeşitli dijital baskı segmentlerine dağılabileceğine inanıyor. Bordeaux’un tabela, tekstil ve endüstriyel uygulamalara yönelik mürekkepleri sayesinde yeni uygulamaları kolaylıkla şirket portfoyüne eklemek ve aynı kaliteli sonuçları almak mümkün.

“Ev dekorasyon, moda, tabela ve grafik sanatları alanlarındaki baskıcılar, müşterilerine daha kapsamlı çözümler sunmak için işlerinin çaplarını genişletiyorlar. Bordeaux da çıtayı yükseltiyor ve yeni uygulamalara yönelik yeni mürekkepler sunuyor” diyor Pazarlama Müdürü Guy Evron ve sözlerine öyle devam ediyor: “Mayıs 2016’da drupa’da yeni ve heyecan verici mürekkeplerle olası uygulamaların çeşitliliğini arttırmaya devam edeceğiz.” Evron ile Bordeaux standında bir röportaj yaptık. Evron, bakın başka neler söyledi:

 l/r Guy Evron, Nufar Kıryati

Guy Evron: FESPA’da bu sene daha farklı bir şeyler yapmak istedik. Vinil ya da sert malzeme üzerine baskı yaparken kullanılan mürekkep ya da baskı makinelerimizi göstermek yerine ziyaretçilerin Bordeaux Ink ile neler yapabileceklerini görmelerini istedik. Dolayısıyla tüm standımız buna göre tasarlandı ve bizim mürekkebimiz kullanılarak basılmış işlerle donatıldı. Burada gördüğünüz her şey ya solvent ile ya UV ya su bazlı ya da boya süblimasyon Bordeaux mürekkeple basıldı. Buradaki amaç insanlara mürekkebimizin sunduğu sonsuz olanakları gösterebilmek…

matbaa&teknik: Bu mürekkep ile basılan malzemeleri günlük hayatta kullanmak ne kadar sağlıklı?

Guy Evron: Bu hangi mürekkebi nerede kullandığınıza bağlı… Mutfakta solvent kullanılması gerektiğini düşünüyorum. Bunu bir düşünecek olursak; ev tasarımı ve ev tekstili için su bazlı pigment mürekkebimiz %100 sudan oluşuyor. Aynı zamanda organik olma özelliği de var. Dolayısıyla bununla basılan her şey sağlıklı oluyor. İç mekanda kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Bu mürekkeple baskı yapılmış bir çarşaf üzerinde rahatça uyuyabilirsiniz. Aynı şekilde bu mürekkeple baskı yapılmış kıyafetleri giyebilirsiniz. Ayrıca ışık dayanıklılığı olduğu için dış mekanda da rahatlıkla kullanılabilir. Bu mürekkep çok yeni ve ilk kez burada, FESPA’da, tanıtılıyor. Bu mürekkep tekstil baskısı yapan herkesin su bazlı pigment mürekkebe geçiş yapmasını sağlayarak koton kumaşa, polyestere, ipeğe, viskoza, likraya hatta deriye bile baskı yapılmasına imkan tanıyor. Evet, sadece tek mürekkep kullanarak… Bu çok büyük bir dönüm noktası… Az önce saydığım materyallerin her birisi için farklı mürekkepler kullanmanız gerekir. Bizim mürekkebimiz kullanıldığı takdirde iş gücünden, su sarfiyatından kaçınılmış ve elektrikten çok büyük miktarlarda tasarruf sağlanmış oluyor.

matbaa&teknik: ITMA’da da bundan bahsetmemiş miydiniz?

Guy Evron: Haklısınız, ITMA’da tüm tekstil mürekkeplerimizden sorumlu bölümümüz olan Velvet Jet’i tanıttık. Burada FESPA’da bu mürekkepler son kullanıcılara sunuluyor. Mimaki baskı makinesi ya da Epson baskı makinesi olan müşterilerimiz mürekkeplerimizi satın alıp hali hazırda kullanmakta oldukları baskı makinesindeki mürekkebi değiştirerek kullanabilirler. Bizim amacımız müşterilerimizin kendi müşterilerine sundukları çözüm yelpazesini geliştirmelerini sağlamak ve işlerini artırmak…

matbaa&teknik: Tüm tekstil baskısı alanında mürekkebin pazar payı nedir?

Guy Evron: Tekstil baskısının payı yaklaşık %95 ve yalnızca %5’i dijital mürekkep… Bunun nedeni ise dijital mürekkebin çok karmaşık oluşu… Bize göre, pazar bir kez bu pigment mürekkebi öğrensin, tüm kumaşlar için tek mürekkep kullanmanın avantajını anlasın, bu %5’lik pay belirgin bir şekilde artacaktır. Biz insanların baskı yöntemlerini tamamen değiştirmek istiyoruz. Bu sayede de tekstilde dijital baskının pazar payını artırmak niyetindeyiz.

matbaa&teknik: İsrail’desiniz… Tekstilde sizin için hangi bölge daha popüler?

Guy Evron: Bazı bölgelere özellikle yoğunlaşıyoruz. Türkiye bizim için en ilgi çekici pazarlardan birisi ve bize çok yakın, ürün sunmak son derece kolay. Hindistan ise başka bir ilginç pazar, Uzak Doğu da aynı şekilde… Latin Amerika ise çok açık bir pazar… Son 10 yıldır tüm pazarlar dijital tekstil baskısı için bir çözüm arayışı peşindeydi. Ancak hiçbir firma bu teknolojiyi üretmeyi başaramadı. Şu anda biz bunu başardığımızı umuyoruz. Tüm kumaşlar için tek bir su bazlı mürekkep, tüm sektör ve pazar tarafından kabul edilecektir. Pazar bunu uzunca bir süredir bekliyordu.

matbaa&teknik: Biraz da dijital baskının tekstil baskısı dışında kalan kısımlarından bahsedelim, belki dekorasyon için kullanılan UV baskı hakkında bir şeyler söylemek istersiniz?

Guy Evron: UV, dekorasyon alanında sert malzeme ve yüzeyler üzerine baskı için kesinlikle çok ilginç bir teknoloji… UV uzunca bir süredir var ancak pazardaki büyüme UV LED mürekkep tarafından oluyor. UV LED mürekkebe talep gittikçe artıyor ve bunu kullanan baskıcıların da sayısı artıyor. LED lamba yerine UV LED lamba kullanımı Bordeaux için bir sonraki adım… Artık baskıcıya özel çözümler de üretiyoruz. Baskıcı ve mürekkep arasındaki en iyi sinerjiyi yakalamak için mürekkep formülünü değiştirmemiz gerekiyor. OEM mürekkepten Bordeaux mürekkebe geçiş artık çok daha kolay oluyor.

matbaa&teknik: Hazır mürekkep formülasyonundan bahsetmişken, renk gamutuyla ilgili de biraz konuşalım mı? Daha geniş bir gamut elde etmek için herhangi bir çalışmanız var mı?

Guy Evron: UV mürekkep renk gamutu biraz önemli ve UV mürekkep formülasyonu da biraz zorlayıcı cinsten… Solvent mürekkepte uzun bir süredir renkler çok güçlü, canlı ve güzel. Biz mürekkeplerimizin çoğunda renk gamutunu genişletmek için çalışıyoruz. UV mürekkeplerimizde daha yüksek renk gamutlarına ulaşmayı deniyoruz. Bunu müşterilerimizin alabilecekleri en mükemmel baskıyı alabilmeleri için yapıyoruz.

“video FESPA TV Youtube kanalından alınmıştır”

matbaa&teknik: Çok fazla rakibiniz var ve günden güne sayıları artıyor. Bize pazardaki rekabetinizle ilgili bilgi verir misiniz?

Guy Evron: Aslına bakarsanız pazarda iki çeşit rakip var. Bunlardan birisi kesinlikle OEM… OEM baskı makinesini ve mürekkebini üretiyor. Biz eco solvent, solvent ve UV mürekkeplerimizle müşteriye öncelikle renk gamutu ve diğer yönlerden daha iyi bir mürekkep deneyimi yaşatmayı hedefliyoruz. Bizler mürekkep profesyonelleriyiz, biz makine üretimi yapmıyoruz. Bizim işimiz yalnızca kimya ile… Bu da bizim çok daha yüksek seviyelere ulaşmamızı sağlıyor. Bu sayede de müşterilerimizi çok daha iyi çözümler sunabiliyoruz. Rekabetin ikinci kısmına gelecek olursak; mürekkep üreticilerinin yaptığı bizimkine biraz benziyor. Bunlardan bazıları yalnızca OEM’ler için üretim yapıyor ve baskı makinesi üreticileri ile yan yana çalışıyorlar. Bildiğiniz gibi kendi mürekkebini üreten çok fazla baskı makinesi üreticisi yok. Biz ise hem son kullanıcı için hem de OEM üreticileri için mürekkep tedarik ediyoruz. Bunlar bizim mürekkeplerimize yeniden etiket basıp satıyorlar. Her ikisi yapabilmek Bordeaux için dünya çağında bir perspektif oluşturuyor. Aldığımız geri beslemeler de daha çok öğrenmemizi sağlıyor. Bu, rakiplerimize karşı büyük avantajlarımızdan sadece birisi… Bu fuarda olmak yalnızca müşteriye mürekkebimizi gösterip denetmek değil onlardan aynı zamanda bir şeyler öğrenmek anlamına geliyor.

#Bordeaux #ilhandijital #boya #oemboya #tekstil #solvent #pigment #dispers #guyevron #uvboya #fespa #fespa16