Bu Fuar Bizi Bizden Alıyor: InPrint 2017

71

Endüstriyel imalat ve uygulamaya dayalı uzmanlaşmış konferans programı için en son baskı uygulamaları

19 ülkeden 153 katılımcının yer aldığı ve Almanya’daki Munich Trade Fair Centre’da yapılan fuarda endüstriyel baskı sektöründeki en son teknolojiler ile gelişmeler sergilendi. InPrint 2017’de önde gelen uluslararası şirketler modern teknolojilerin, makinelerin, bileşenlerin ve bileşen parçalarının yanı sıra işlevsel ve dekoratif baskı ve ambalaj baskı için sunulan hizmetleri sergiledi. Özelleştirilmiş, serigrafi, dijital ve inkjet baskı InPrint’in en önemli dört alanıydı. Ziyaretçiler metal, plastik, tekstil, cam, seramik, ahşap ve diğer yüzeylere baskı yapmak için kullanılan yenilikçi teknolojilerle en son prosesleri keşfetme şansına sahip oldu. InPrint, otomotiv bileşenlerinden, ev aletlerinden, basılı elektroniklerden, tekstil ve ambalajdan zemin kaplamaları ve mobilyalar gibi yüzeylere dekoratif baskı yapılmasına kadar tüm imalat sürecinin bir parçası olarak, endüstriyel baskıya özel olarak tasarlandı.

 ana-resim

InPrint konferans programı: Üç Gün Boyunca Uzmanlarla Konuşmalar ve Görüşmeler

Endüstrinin en iyi uzmanları, endüstriyel baskı teknolojisinin çeşitli sektörlerde imalat için sunduğu fırsatları keşfetme şansına sahip oldu ve çeşitli örnek çalışmalar ile uygulama örnekleri sunuldu. Fuar ziyaretçileri nesnelerin kişiselleştirilmesi, kitlesel kişiselleştirme, değişken veri ve on-demand üretim, yeni baskı proseslerinin uygulanması için stratejiler, umut vaat eden imalat piyasaları ve yeni gelir akışları oluşturma yolları gibi imalat trendleri hakkında daha fazla bilgi sahibi oldu.

Her konferans gününde üzerinde durulan konu baskı uygulamalarının önemli bir alanıydı:

 

Dekor (Salı): Çeşitli yüzeyler ve duvar kaplamaları için kişiselleştirmeye odaklı yenilikçi prosesler ve teknolojiler.

Fonksiyon (Çarşamba): Otomotiv, ambalaj vb. endüstrilerinde işlevsel baskı için özelleştirilmiş, serigrafi, dijital ve inkjet alanlarındaki teknolojik gelişmeler.

Ambalaj (Perşembe): Ambalajda kişiselleştirmeye odaklı, primer ve sekonder ambalaj üzerine baskı için trendler, teknikler ve uygulamalar.

 

Buna ilave olarak, lider teknoloji tedarikçilerinin sunumlarına ve konuşmalarına da yer verildi. Bunların arasında; Agfa Graphics, FujiFilm, Global Inkjet Systems Ltd, Heidelberger Druckmaschinen AG, Hinterkopf GmbH, Dr. Hönle AG, Hymmen, Mankiewicz Gebr. & Co. (CYCONJET), Meteor Inkjet Ltd, Mimaki Deutschland GmbH, Roland DG, Tonejet, Xaar ve diğerleri bulunuyordu.

Üç günlük fuar süresince toplam 70 civarında farklı oturumda konuşmacılara yer verildi. Oturumların tümü her ikisi de InPrint fuar salonunda yer alan Conference Stage veya Forum’da yapıldı.

 inca

InPrint’ten Gündemimize Düşenler

InPrint çok özel bir fuar. Üçüncü kez katıldığımız ve medya partnerliğini üstlendiğimiz bu fuarın endüstriyel baskıyı bütünüyle kapsamasını seviyoruz. Aslında InPrint sadece bir salon doldurabilen bu yazı yazıldığında açıklanmamış ama sadece birkaç bin ziyaretçisi olan bir fuar. Ama bir zamanların meşhur “Çardak” meyve sularını hatırlayanlar varsa işte onun gibi bir şişe meyve suyu konsantresinden 10 şişe meyve suyu çıkartabileceğiniz bir şey.

fuji2

Her şeyden önce sektörün tüm önde gelen üreticileri bu fuarda. Baskı kafası inkjetin en önemli bileşeni. Dünyadaki üretici sayısı 10’a ulaşmaz bile. En önemlileri, Xaar, Kyocera ve Fuji’dir mesela. Fuardaydılar. Üçüncü parti mürekkep üreticileri ya da kendi makineleri için de mürekkep üretenler. SunChemical, Nazdar, Marabu, Agfa, Fujifilm hemen akla gelenler, fuardaydılar. Geniş format ve endüstriyel UV inkjet baskı makine üreticileri. Hemen herkes biliyor Mimaki, HP, EFI, yine Fujifilm, Agfa, Mutoh, Inca, Screen bizim de Türkiye’de bildiklerimiz gördüklerimiz fuardaydılar. Bunların yanı sıra da bir dolu tanımadığımız endüstriyel baskı makinesi üreticileri. Yazılım, baskı yönetimi hasılı herşey tam yerinde. Fuarı bu kalabalığa rağmen bir salona sığdıran ise devasa makine sergilemeye gerek duyulmaması. Zaten makinelerin özellikle üretim hatları için olan tek geçişle makinelerin sergilenmesi bir kenara kurulması, sökülmesi günlerce sürecek, oysa fuar üç gün. Her bir büyük üreticinin de aman makinemi sergilemek zorundayım takıntısı olmaması da güzel. Türkiye’de nedense böyle olmuyor…

 markhanley

Endüstriyel baskı ile ilgili bir iki rakamla başlayalım gündeme düşenlere…

Rakamlar IT Strategies başkanı Mark Hanley’den geliyor. Ofis baskıları haricinde kalan renkli dijital baskı satıcılarının gelirleri globalde 12.1 Milyar dolar. Bunun %4’ü etiket ve ambalajdan, %28’i doküman baskısından %65 endüstriyel baskıdan geliyor. Sadece endüstriyelbaskıya baktığımızda ise 7.9 milyar dolar. Bu rakamlar 2017’e ait. Hanley’e göre endüstriyel baskı on iki alandan oluşuyor. Bunlardan en hacimli alan displayler. Onu tekstil ve seramik takip ediyor. Ahşap, duvar kaplama, basılabilir elektronikler, dekoratif yüzye baskıları, cam, zemin ve 3D ilk üçe göre daha çok küçükler. Şöyle ki display, tekstil ve seramik çıkınca 7.9 milyardan geriye sadece 1.6 milyar dolar kalıyor. Bu büyümenin nereden geleceğinin de bir alameti farikası diyelim. Gelelim canımız ciğerimiz etiket ve ambalaja. Etiket ve ambalajın 12.1 milyar dolardan endüstriyel baskının da olduğu pasatdan kaptığı pay 925 milyon dolar. Esas hedef de bu rakamdan sonra ortaya çıkıyor. Etiket ve ambalajın dağılımı ise %81’e %19 etiketin lehine. İşte bu da bize dijital ambalaj baskısında ne kadar hızlı büyüme olabileceğini açıkça ispatlayan rakam. Olukluya gelince. Bu alanda 12 makine sayıyor Hanley. 5 adedi HP, 2 adedi Durst modeli. Diğerleri ise EFI Nozomi, KBA Corrujet, Macarbox, Barberan Jetmaster, Automation Compress. Bu on iki modelden sadece ikisi Pre-Print. Yani ince layer üzerine baskı yapıp onu olukluya sıvama işi. Her iki model de HP’nin T serisinden ve diğer 10 makine Post-Press. Yani direkt olukluya basan modeller. Bu da oluklu’da ağınlığın hangi tarafta olduğunu gösteren bilgi. Bu kadar azar bilgisinden sonra gelelim fuar alanına:

 

Katılımcılardan notlar

Heidelberg ile başlayalım. Türk basım endüstrisinin ilk göz ağrısı Heidelberg. Geçen gün facebook’ta -yapmayın abiler, maşalıları satmayın; diye feryat edenlerin makinelerini üreten Heidelberg. Heidelberg dijital baskı konusuna çok ciddi bir yatırım yaptı. Bu yatırımı başlatan CEO’nun yerine bir başkası geldi. Dijital baskı işinin başındaki isimler değişti ama Heidelberg aynı yoldan devam ediyor. -fire serisinin son numarası, şımarık çocuğu Omnifire. Şımarık çünkü piyasaya çıkmamak için direniyor. Önce 250 sonra 1000. Önce futbol topu, sonra müsli kutusu ve valiz şimdi otomotiv parçalarından daha bir çok şeye uzanan bir macera. Heidelberg’in yeni isimlerinden Boby Kleinveld, ser verip sır vermeden yeni yeni müşterilerinin anonsunu yapıyor daha doğrusu müşterilerinin iş kollarını açıklıyor sadece. Artık bu işin bir adı var. Direct2Shape. Kleinveld, Direct2Shape vizyon, inanç ve filozofidir, diyor ve ekliyor. Direct2Shape oyun değiştirme kapasitesindedir, diye de ekliyor. Heidelberg bu fuarda makinesini sergilemedi. Canlı baskı demosu yapmadı. Sadece baskı örneklerini sergiledi. Bir elektrikli araba vardı standda. Tabii ön parçaları Omnifire ile basılmıştı. Parça dediğime bakmayın jantlar ve gösterge panelleri. Bir de elektrik şarj cihazının üzerinde baskılar gördük. Bununla birlikte kriket sopaları, kasklar, şişeler ve valizler. Hepsi Omnifire baskısı. 4 renk basıyor. Çözünürlük 1000 dpi. 60 saniyede basılacak objeyi değiştirebilir. 250 modeli yuvarlak silindirik objeleri basıyor. 300 mm çapa kadar. Dört eksenli robot ile 3600 baskı yapabilir. 1000 modeli ise herhangi bir geometrik şekle sahip her objeyi basabilir. Sınır 1.4 metre uzunluk. Bu model ise 6 eksenli robotla baskı yapıyor. Omnifire, Heidelberg bugün satıyorum dese, (zaten satıyor da pek öyle agresif ve iştahlı değil) sadece Sirkeci’de dört tane top basmak isteyecek adam tanıyorum, diyelim. Benim bile alasım var ki kendimin ve ailemin tüm günlük eşyalarını kişiselleştirebileyim.

heidelberg

Roland DG…

Roland DG Türkiye operasyonunu çoktan tamamladı. Dosdoğru bir yol çizdi ve o yolda düzgün adımlar atarak devam ediyor. Roland DG’den Stefan Höfs, “Hiper Rekabetçi Dünyaya İnkjet Özelleştirmesi ile Değer Katma” başlıklı bir sunum hazırlamıştı. Oysa biz Roland DG’yi bas/kes ve neon renkli spor giysi baskılarından tanıtıyorduk. Elbette ondan ibaret sanmıyorduk ki Höfs, mesela Direct2Shape işine süblimasyon ile çengel attı. Fön makinesini kıvrım kıvrım uzanan her bir noktasına kadar basacak bir Direct2Shape çözümü yok mesela. Roland DG’nin endüstriyel baskı kavramı başlığı altında duvar kağıtları da enfes. Süblimasyon ile mümkün.Küçük kataloğunu kaptım, meraklısı varsa hediye edebilirim. Daha da etkileyici olan Dokunsal Kanıtlar dosyası. Roland DG’nin UV printerları ile basılmış dokunsal kanıtlar. Süreç şöyle çalışıyor. Üç boyutlu yüzeyi bir 3D tarayıcı ile tarıyoruz. Datayı önce ön hazırlığa oradan da VersaUV’ye gönderiyoruz. Ağaç mı taradık mesela, baskıda ağacın budağı elimize değsin kıymığı batsın mı istiyorsunuz, mümkün, Yüzeyi düzleştirilmemiş kesme taş tarıyorsunuz baskıda direkt olarak taşa dokunuyorsunuz, ya da kumaşa ve kabartmalı bir duvar kağıdına. Her ne istiyorsanız. Bunun adı haptic proofs. Haptic Proofs duvar kaplamalarında ve yer döşemelerinde kullanılıyor.

rolandDG

EFI

EFI endüstriyel baskının yukarıda saydığımız 12 alanının en büyüğü olan ilk üçünde var. Üstelik endüstriyel baskı kabul edilmeyen etiket ve ambalaj tarafında da. Yani birçok çözümü olan bu lider şirketin de standının MATBAA&TEKNİK’in Printtek 2017 standı kadar olduğunu söyleyelim. Tekrar başa sarmak gibi olmasın ama bu onların büyüklüğünden bir şey kaybettirmiyor. İşte bu da InPrint fuarının bir salonluk hikayesinin ana fikri. EFI bu fuarda uygulamalara yönelmişti, diğer rakipleri gibi. Tanıdık bir yüz, beş dakikalık bir sohbet. Çoğu teknik olmayan bu sohbetin tek mesleki dedikodusu Jetrion. Jetrion’u Flint’ten satın almıştı EFI. Gerisi malum. Flint, Xeikon’u aldı ve şimdi de EFI, Jetrion’un servis bakım ve satışını Xeikon’a devretti. Eve dönüş yorumuna pek katılmıyoruz özetle. Bu arada Xeikon’un Panther’inin mürekkeplerini EFI’ın verdiğini de böylelikle öğrendik. Gelelim EFI, InPrint’te ne yapıyordu sorusuna. Bir çok ürün vardı standda. Bir de kitapçık. Oradan özetleyelim. Kapasitenizi mürekkep, baskı altı malzemesi, kaplamalar ve hayal gücü ile yukarı fırlatacak 6 yol…

Birincisi beyaz, renkli ve şeffaf mürekkep ile harika baskı efektleri sağlamak. Arkadan ışıklandırmalı bir baskı örneği. Işık kapalı iken siyah beyaz ışık açılınca renklenen bir baskı. İkincisi baskı altı malzemesinin gücü. Kabartmalı duvar kaplamalarından ışıl ışıl kendinden yapışkanlı vinile ve ağaç parıltılarına ve kumaşlara kadar özel baskılar kullanılarak derinlik ve boyut kazandırma. Üçüncüsü tekstüre etkileri. Hologram ve kabartma kullanarak çok parıltılı ve dokunsal yüzeyler elde etme. Termoforming ile karbon fibere deri yüzeyi kazandırma iş örneklerinden bazıları. Dördüncüsü mimari uygulamalar. Ağaç dokulu duvarlar ya da taş simülasyonu ile derinlik ve boyut kazandırılmış duvar kaplamaları. Bir de cam duvarlar var. Bir de duvar kağıtları ya da kumaşla aklınıza gelen her imajı veya deseni duvarlara giydirebilirsiniz. Dolaplar, ahşap görünümlü her şey ve tabii zemin kaplamaları. Beşincisi termoforming. Termo şekillendirme ile baskınıza üçüncü boyutu katıyorsunuz. Hem malzeme iyi olmalı hem de çatlamayacak esnek termo mürekkepleriniz. Mimari uygulamalar ile termo şekillendirmeyi birlikte kullandığınızda ise eşsiz bir mutfak tasarlayabilirsiniz, diyor EFI. Hayalleri gerçekleştirmek mümkün. Altıncı ve sonuncu yol ise baskıyı üst kaplamalar ile koruma altına almak. Sert bir baskı altı malzemesi, esnek medya ya da termo şekillendirme bastığınızda koruma altına alabilirsiniz. Neye karşı derseniz; güneşe, hava koşullarına, hatta kimyasallara karşı. Altıncı da devreye EFI’nin ödüllü baskı sonrası kaplaması giriyor. EFI Armor.

efi

MS Printing Solutions

MS tekstil konusunda rakipsiz sayılır. Endüstriyel dijital baskıda LaRio’su ile oldukça iddialı. Geçtiğimiz FESPA’da MS Printing Solutions’u satın alan Dover Group’un Türkiye Müdürü Emre Tezcan ile yaptığımız konuşmada şirketin non-textile baskı işine girme hazırlığına başladığını öğrenmiştik. Bu fuarda da non-textile iş geliştirme müdürüKlaas Schneider ile tanıştık. Schneider, makineleri görmek için FESPA 2018’a kadar bekleyeceğimizi söylüyor. Sadece altı ayımız kaldı yani. Kurulumlar varmış. Üstelik gerçek müşterilerde. Beta kurulumlar değil. Ne basıyorlar derseniz MS PK-7 gıda için esnek ambalaj baskısı için geliştirilmiş. 1,8 metre genişlikte 8 renk dakikada 5,5 metre baskı yapıyor. 4 – 72 pL drop ölçüsü mümkün. Baskı çözünürlüğü 600 x 600 dpi.Tüm polimer çeşitleri üzerine basıyor. (PP, PET, BOPP ve diğerleri. Farklı mürekkep setleri ile kağıt üzerine de baskı mümkün. Bir diğer model MS UV-K; dekoratif polimerleri basmak için üretilmiş. Hızı dakikada 7 metre. Maksimum genişlik 3,2 metre ve yine 8 renk ve 4 – 72 pL damlacık boyutu mümkün UV LED kürleme ile sonlandırılıyor.dekoratif polimerlerin yanı sıra iç mekan yapışkan filmler, dış mekan tabelalar, dış mekan yüzey koruma ürünleri de basılabilir bu çözüm ile. Bu durumda bize kalan çözümleri gözlerimizle görmek için bir 6 ay sabretmek…

MS

Mimaki

Mimaki InPrint ile eş zamanlı olarak Frankfurt’ta gerçekleşen Formnext fuarına da katılmıştı. Formnext, yeni nesil üretim metotları fuar ve konferansı. Mimaki orada 3DUJ-553 yepyeni 3D baskı çözümü ile yer alıyordu ve aslında bizim de aklımız biraz da oradaydı. Esnek mürekkepleri, (CMYK + beyaz ve + şeffaf olmak üzere), çift UV LED kürlemesi, 22 mikron inceliğinde layer ile dünyanın ile fotorealistik 3D yazıcıyı merak etmemek mümkün değil. Bilmiyorum FESPA Eurasia’ya gelecek mi? Gelmeyecekse de bir altı ay da onun için bekleyeceğiz. Peki Inprint’te ne yaptı Mimaki standında. UJF serisi yüksek hassasiyetli UV kürlenebilen düz yatak printerlarını sergiledi Mimaki. UJF serisi şart koyabilirbir baz kaplaması inkjet primerin. Bir baz baskı beyaz mürekkep, tam renkli baskı ve yüzey kaplama şeffaf mürekkep ile tek operasyonda.

Onların becerisinin üstünde çeşitli baskı altı malzemeler üzerine bakı yapabilir plastik, ağaç, metal ve cam da dahil olmak üzere. BU printerlar aynı zamanda Mimaki’nin yenilikçi öz teknolojisi ile donatılmış. Şişe üzerine 3600 baskı gibi. UJF-7151ilave olarak pleksi üzerine de basarak lenticular uygulamalarını gösterdi. Powerbank ve kalem basan UJF-3042MkII ile birlikte UJF-6042MkII, Kebab opsiyonunun yuvarlak objelerin baskısında kullanımını gösteriyordu.

Yukarıdakilerin dışında yayınlamış basın bildirileri ve röportajları da ayrıca takip eden sayfalarda vererek InPrint özetini tamamlayacağız. Son söz bu fuar görülmeli deyip bir sonraki InPrint yine o hiç de beğenilmeyen Milan versiyonu ile devam edeceğini söyleyelim. 2018’de InPrint, Milano MiCo’da 20 22 Kasım tarihleri arasında.

mimaki

 

#InPrint2017 #IndustrialPrint #MesseMunich #MacBrooks #Mimaki #Xaar #Screen #IncaDigital #MiCo #MSPrintingSolutions #RolandDG #EFI