Büyük Fırsatlar İçin 2019’da 10 Akım

1

HP, 2019’da geniş format baskıyı yönlendirecek global trendleri açıklayan bir rapor yayınladı. Rapora göre baskı endüstrisinin geleceğini şekillendiren üç çok önemli akım var. Bunlar sürdürebilirlik, globalleşme ve ekosistem. Rapora göre Y kuşağı sürdürebilir markalar için daha çok para harcayacaklar. 2025’de Fortune 500 şirketlerinin merkezleri gelişmekte olan ülkelerde yer alacak. Şirketler nerede ve nasıl tasarım yapacakları, satacakları ve üretim yapacakları hakkında global düşünecek ancak lokal hareket edecekler ve hızlı teslimat yapacaklar. Dijital platformlar pazarları dönüşüme götürecek.

HP raporuna göre 2019’un 10 trendi ise şunlar:

Talep Üzerine Baskı (Print On Demand)

Dijital teknoloji stok için baskı yerine talep üzerine baskıya yöneliyor. İnternet ve dijital platformların kombinasyonu e-ticaretin ve internet üzerinden baskının büyümesini kuvvetlendirecek. Klasik baskı tedariği yapanların online işlerini ölçmeleri ve büyütmeleri için kritik bir zaman. Yıl sonunda işlerinizin en az %50’sinin online’a çevirmeye bakın. Tamamı dijitalleşmiş baskıcılarla rakip olacağınızı bilerek pozisyon alın.

Kişiselleştirme

Yeni küresel ve materyalist dünyada müşterilerinizi daha fazla değer sunabilmek için yeni yollarınız var. Dijital baskı kişiselleştirme için ideal. Herhangi bir şekilde değer üretimi size farklı üretim yapmakta marka değerini artırmakta ve müşteri sadakatini sağlamakta yardımcı olacak.

Gün içinde teslimat

Internete basılı ürünleri hızlıca ulaştırmakta bize yardımcı olduğu için teşekkür borçluyuz. Dijital baskı online siparişlerin günlerden saatlere inmesi ile teslimat sürelerini haftalardan günlere indiriyor. Baskı tedarikçileri teslimatı aynı gün ya da ertesi gün yapabiliyorlar. Siz de müşterilerinizin taleplerini aynı gün teslim etme konusunda neler yapabileceğinize bir bakmalısınız.

Yerel için yerel

Merkezî üretimler halen devam ediyor ancak bununla birlikte kişiselleştirme talepleri ve gün içinde teslimat için yerel üretim de gelişiyor. Yerel üretim büyürken mikro üretim alanları müşteri için daha sıcak alternatif olacak. Bu modelin 2020’ye kadar talep görecek bir alan olduğuna inanıyoruz.

Dikey Birleşim

Basım endüstrisinde birleşmeler yatay birleşmelerden dikey birleşmelere devam edecek. Daha çok küresel firma uçtan uca çözüm sunabilmek için bu tür birleşmelere odaklanıyor. Dikey birleşmeler sadece kapasite yüzünden gerçekleşmiyor. Ekipman üretiminden baskıcılara bir çok seviyede tasarımdan üretime uzanan uçtan uca çözümler sağlıyor.

Tekstil ve bio malzemelerin yükselişi

Baskıda baskı altı malzeme çevresel etkilerin en önemli kalemi. PVC dönüştürme söz konusu olduğunda çok zayıf ve halen az sayıda ülkede yasaklanmış durumda. Polyester bazlı kumaşlar gibi daha çevre dostu alternatifler sahnenin merkezinde yer almaya başlıyor. PVC’nin zayıflaması ve bio malzemeler ile tekstilin yükselişi ile bio çözünebilir baskı altı malzemelerin yeni kategoriler doğurmasına sebep oluyor.

Kâğıt geri gelecek

Sürdürülebilirlik adına konan sıkı kurallar baskı malzemelerinin kağıt bazlı uygulamalar şeklinde yükselişini destekliyor. Kâğıt esaslı uygulamalara dikkat kesilin, özellikle iç mekan baskılarda ve POP kategorisinde

Su bazlı mürekkepler

Geniş format endüstrisi su bazlı mürekkeplerin solvent ve UV mürekkeplere göre avantajlarının farkında ve yönelmesi bu yönde. Elbette çalışanların sağlıkları ve güvenlikleri için. Katı yaptırımlar ve kurallar mürekkep üreticilerini daha çevreci ve güvenli mürekkepler üretimine odaklanmaları için zorluyor. Çoğunlukla da su bazlı mürekkeplere…

Dijital ekranlar. Baskıyı dinamikleştiriyor yerini almıyor

Dijital ekranların çoğalması bir çok durumda baskılı uygulamaların yerini almasına sebep oluyor. Bununla birlikte karşılaştırmalı maliyetler ve hareketli görüntülerin dikkat dağıtma potansiyeli baskının büyümesine katkı yapıyor olabilir. Her yerleştirilen ekran, baskı fırsatı olarak yeni uygulamalar demek. Yenilikçi ve tahmin edilemez baskılara yönelin, özellikle ekranların kurulduğu yerlerde.

Değerler ve şeffaflık

Sosyal medya ağları tüketicinin gücünü artırıyor. Ürün alanlar sadece kaliteye değil üreticinin veya satıcının değerleri ve şeffaflığı ile de ilgileniyor. Değerlerinizi ön plana çıkarın ve müşterinizi ve son kullanıcıyı onların sizden beklediği gibi destekleyin.

 

#HP #GenisFormat #LargeFormat #inkjet #10trends #TenTrends