Canon Baskıda Otomasyonu Bir Sonraki Seviyeye Taşıyor

4

Canon FESPA Global Print Expo’da sergilediği yenilikleri arasında baskı otomasyonuna yönelik iki çözümü ile ön plana çıktı.

Genişleyen baskı ebatları, kullanılan baskı altı malzemelerinin özellikle kalınlıkları ve ağırlıklarının artması sonucunda geliştirilen baskı ve sonrası otomasyon çözümleri ile geniş format bobin ve flatbed baskı makineleri operatör müdahalesi olmadan mesai saatleri dışında bile çalışabilen yazıcılar haline geliyor.

FESPA Global Print Expo’yu Canon Eurasia Geniş Format Baskı Çözümleri Ürün ve İş Geliştirme Yöneticisi Levent Kölege anlatıyor:

“Bu yıl bildiğiniz üzere FESPA fuarı Berlin’de düzenleniyor. Öncelikle ziyaretçilerin Canon standına gösterdiği yoğun ilgiden duyduğum memnuniyet ile söze başlamak isterim.

Canon olarak FESPA 2018’de baskı sektöründe otomasyon teknolojisi ile ilgili yeniliklere standımızda yer veriyoruz. Bu noktada standımızın önemli bir kısmını baskı sağlayıcıları için yeni bir ufuk açacak otomasyon setine ayırdık. UV flatbed üretim makinamız Arizona 1670, Océ Procut ve Rolan Robotics otomasyon robotundan oluşan bu set, insan gücüne gerek olmadan sürekli üretime imkan sağlıyor.”

 

MATBAA&TEKNİK: UVgel teknolojisindeki gelişmeler, pazarın bu teknolojiye yönelik geri bildirimleri nasıl?

Levent Kölege: Geçtiğimiz yıl FESPA fuarında global lansmanını, yine geçtiğimiz yıl PRİNTTEK fuarında Türkiye lansmanını yaptığımız UVgel teknolojisine sahip Colorado 1640, dış mekan pazarına getirecek olduğu yenilikler itibariyle ziyaretçilerden büyük ilgi görmüştü. Fuar sonrası da devam eden bu ilgi bizleri oldukça mutlu etti. Avrupa’da beklenenin çok üzerinde gerçekleşen talep, ürünün Türkiye’de kullanıcı ile buluşmasını bir miktar geciktirse de 3. çeyrekte bekleyen taleplerin tümüne cevap verebilecek planlamayı yapmış durumdayız. 2018 yılının 2. yarısında mevcut talebi karşılayarak, dış mekan pazarında oyunu değiştirmeye başlıyor olacağız.

 

MATBAA&TEKNİK: Canon Eurasia’nın geniş format alanında Türkiye’de oluşturduğu pazar payı ve bu yılın kalanı ile ilgili hedefler hakkında bilgi verir misiniz?

Levent Kölege: Canon Türkiye’de Geniş format baskı çözümlerinde büyümeye devam ediyor. Birkaç örnek vermek gerekirse CAD/GIS baskılar için sunduğumuz imagePROGRAF serisi ürünlerde pazar payımızı 2017 itibariyle %18’den %24’e çıkarmış bulunuyoruz. Bununla birlikte yüksek hacimli CAD/GIS/POS baskılar sağlayan Océ PlotWave ürünlerimiz ile bu alandaki pazar liderliğimizi devam ettiriyoruz. 2018 yılı için de hedeflerimiz arasında, mevcut pazar liderliklerimizi koruyarak hem CAD/GIS baskı çözümlerinde imagePROGRAF serisi ile pazar payımızı artırmak hem de dış mekan baskı pazarında Colorado 1640 ile etkili bir başlangıç yapmak yer alıyor.

MATBAA&TEKNİK: Canon’un geniş format çözümleri hangi özellikleri ile farklılaşıyor?

Levent Kölege: Bildiğiniz üzere Canon olarak biz, bulunduğumuz tüm alanlarda kullanıcılara en yüksek kalitede çözümler sunmayı hedefliyoruz. Bu bağlamda iç mekan baskı çözümlerinde baskı kalitesi noktasında çıtayı en yükseğe taşıyoruz. imagePROGRAF PRO serisi ile özellikle 12 renk ürünlerimizle, kullanıcılara eşsiz bir baskı kalitesi sağlıyoruz. Bununla birlikte UVgel teknolojili Colorado 1640 ile mevcut teknolojilerden bizleri ayrıştıran sayısız özellikten bahsedebiliriz.

Yüksek baskı kalitesi, saatte 159 metrekareye kadar çıkabilen baskı hızı, kokusuz ve sağlığı tehdit etmeyen mürekkep teknolojisi, laminasyona dahi gerek kalmadan baskıların uzun süre dış mekanda kullanıma imkan veren UVgel mürekkep teknolojisi, operatör desteğine ihtiyacı minimuma indiren otomasyon bunlardan sadece birkaçı diyebilirim.

#Canon #CanonEurasia #Colorado1640 #Otomasyon #RobotikYukleme #LeventKolege #FESPA #GlobalPrintExpo