Canon ’un Haklı Gurur Yılı

15

Canon Inc, 2017’nin son günlerini yaşadığımız şu günlerde, 90 milyonuncu EOS serisi fotoğraf makinesi modeli EOS 5D Mark IV ve 130 milyonuncu değiştirilebilir lensi EF16-35mm f/2.8L III USM ile markanın dönüm noktalarından birine ulaştığını açıkladı.

Canon Inc, 2017’nin son günlerini yaşadığımız şu günlerde, 90 milyonuncu EOS serisi fotoğraf makinesi modeli EOS 5D Mark IV ve 130 milyonuncu değiştirilebilir lensi EF16-35mm f/2.8L III USM ile markanın dönüm noktalarından birine ulaştığını açıkladı.

Canon’un EOS sistemi, EF serisi değiştirilebilir lenslerle birlikte ilk kez 1987 yılının Mart ayında, AFSLR fotoğraf makinelerine yönelik olarak piyasaya sunulmuştu. Yıllar içinde iki ürün serisi de genişledi ve ilk kez fotoğraf makinesi kullananlardan profesyonel fotoğrafçılara kadar tüm kullanıcılardan destek gördü. Dijital SLR fotoğraf makinelerinin yaygınlaşmasıyla birlikte üretim 2000’li yılların başlangıcında hızlandı. Canon’un değiştirilebilir lensli dijital fotoğraf makineleri 2003 yılından bu yana, kesintisiz 14 yıldır küresel pazar payında birinci sırada yer almayı sürdürüyor.

Canon’un devrimci teknolojileri

EOS serisi, daha tasarım aşamasında olduğu günden bu yana, seriye atfedilen “hız ve konfor” konsepti altında devrimci teknolojiler geliştirmeyi sürdürdü. Canon; CMOS sensörler, görüntü işlemcileri ve değiştirilebilir lensler dahil kendi geliştirmeleri olan kilit öğelerin hepsini EOS serisinde kullandı.

Canon optik, fotoğraf, video ve ağ teknolojilerini birleştirmenin yenilikçi yollarını kullanarak görüntüleme teknolojilerini iyileştirmeyi sürdürüp, EOS serisi ve EF lens serisini güçlendirmeye ve genişletmeye devam ediyor. Son gelinen noktada marka, 90 milyonuncu EOS serisi fotoğraf makinesi modeli EOS 5D Mark IV ve 130 milyonuncu değiştirilebilir lensi EF16-35mm f/2.8L III USM ile görüntüleme çözümlerine getirdiği yeni boyutların haklı gururunu yaşıyor.

EOS Serisi tarihçesi

EOS değiştirilebilir lensli fotoğraf makineleri serisi Mart 1987’de lanse edilen EOS 650 SLR fotoğraf makinesi modeliyle başladı. Bu model, dünyanın ilk elektronik lens yuva sistemli fotoğraf makinesi olduğu gibi, yeni nesil otomatik odaklanma teknolojisi elde edebilmek için makine gövdesi ile lens arasında tamamen dijital iletişim sistemi kullanarak üretilmişti.

Film kamerası kullanımının bir anda büyük artış göstermesiyle birlikte, Canon farklı kullanıcı tiplerine yönelik farklı modeller çıkartmaya başladı. Bunlar arasında profesyonel kullanıcılara yönelik olarak 1989 yılında lanse edilen EOS-1 ve geniş bir Canon kullanıcısı kesimine yönelik olarak 1993 yılında çıkartılan kompakt ve hafif tasarımlı EOS 500 modeli bulunuyor. Ardından Canon 2003 yılında, dijital fotoğraf makinesi çağının ilk yıllarında, ekonomik fiyatlı kompakt ve hafif gövdeye sahip giriş seviyesi bir dijital SLR fotoğraf makinesi olan ve ezberleri bozan EOS 300D Digital modelini lanse etti. Bu hamle fotoğraf makinesi pazarında büyük bir genişlemeyi tetikledi ve aynı yıl içinde Canon sektörde ana pazar payına sahip olan şirket haline geldi. İlerleyen yıllarda profesyoneller için EOS-1D Serisi ve EOS 5D serisinin lanse edilmesi, SLR fotoğraf makineleriyle video çekim yapmanın popüler hale gelmesini sağladı. Böylece Canon, sektörde yeni bir dönem başlatan ve kendisini 2003 – 2016 yılları arasında kesintisiz 14 yıl, küresel değiştirilebilir lensli dijital fotoğraf makinesi pazarında en yüksek pazar payına sahip şirket statüsünde tutacak ürünler geliştirmeyi sürdürdü.

EF Lensler tarihçesi

canon_lens

Canon, 1987 yılında EOS serisi ile birlikte lanse ettiği ilk EF lensinden sonra, yeniliklerini 1995 yılında kullanıma sunduğu IS donanımlı EF75-300mm f/4-5.6 IS USM ve 2001 yılında sunduğu DO lens donanımlı EF400mm f/4 DO IS USM ile sürdürdü. 2008 yılında ise yüksek yansıma önleme kapasiteli, “Alt Dalga Boyu Gövde Kaplaması” (SWC) kullanılan EF24mm f/1.4L II USM lensi ile ilklere imza attı. 2015 yılında 11mm netleme mesafesine ulaşmak için dünyanın ilk 4 ultra geniş açılı zoom lensi EF11-24mm f/4L USM modelini piyasaya sundu.

Bugün Canon’un ultra geniş açılı 8 mm netleme mesafeli lensi, 800 mm netleme mesafeli süper telefoto lensi ve video üretimine yönelik EF Cinema Serisi lenslerini içeren 93 lenslik geniş EF serisi bulunuyor. Zumlama lensi, IS donanımlı lensleri, hızlı diyaframlı lensleri, makro lensler ve TS-E tilt-shift lensleri ile her amaca uygun geniş bir lens seçeneği sunan Canon, görsel çözümlemede dünya lideri konumunu sürdürüyor.

#Canon #CanonEurasia #Fotograf #Lens #Kamera