Canon Yaptı Yine Yapacağını…

43

Canon 8 Mart günü Hollanda Venlo’da Müşteri Deneyim merkezi’nde gerçekleştirdiği bir toplantı ile iki yeni gelişmeyi duyurdu. UV Gel Basın Toplantısında şirketin yeni geliştirdiği UV Gel mürekkebi ile bu mürekkebin ilk kez kullanılacağı Colorado 1624 bobinden bobine endüstriyel yazıcısı tanıtıldı.

Her iki yeni ürün ile ilgili detayları gelecek günlerde paylaşacağız. Bugün bir iki ipucu ve Canon ile ilgili olarak bazı bilgilerle yetinelim. Canon Oce’nin Hollanda Venlo’daki üretim ve Ar-Ge tesislerini gezdik dün. Çok etkileyici olduğunu söylemeliyim. Özellikle Ar-Ge binalarındaki “Temiz Oda” uygulaması sebebiyle cam arkasından görebildiklerimiz neredeyse astronot kıvamındaki özel kıyafetleri ile baskı kafası ve mürekkep geliştirmelerini yapan mühendislerle dolu bir tesis. Tabii üretim de aynı şekilde. Canon Oce ilginç bir şirket. Mesela Twente Üniversitesinde gerçekleştirilen ve altı yıllık bir program dahilinde yapılan araştırma çalışması için 6,4 milyon Euro bütçe ayırılmış. Bin 400 Ar-Ge çalışanı var ve bunların en az yarısı Venlo’daki tesislerde görev yapıyor. 50 civarında iş ortağı ile birlikte Ar-Ge yapıyorlar ki aralarında Uluslar arası şöhrete haiz üniversiteler ve çok önemli tedarikçiler bulunuyor. Siemens ve Philips gibi.

Yeni ürünlerle ilgili kısa bilgilere gelelim: UV Gel yeni bir mürekkep. Eco Solvent, Latex ve UV mürekkeplerin avantajlarını bir çatı altında topluyor mesela. Bir diğer önemli özelliği ise UV LED ile kürleniyor olması. Bu matbaa mürekkeplerinde çok önemli bir özellik ve geniş format inkjet mürekkeplerde de aynı avantajları sağlaması kuvvetle muhtemel görünüyor. Baskı altı malzemesi ısı kontrollü bir plaka üzerinde yürüyor ki bu da sıcaklığı sabit tutuyor. UV Gel mürekkebin bir önemli özelliği de nokta şişmesine (dot gain) oluşturmadığı için daha keskin hatlar elde ediliyor.

colorado1640

İkinci yeni ürün Océ Colorado 1640. Bobinden bobine baskı yapan bu yazıcı CMYK modunda çalışıyor. Üç farklı modu var. Indoor baskı için kullanılan en yüksek kaliteli ve en yavaş modunda bile 40m2/saat hızla baskı yapıyor. En hızlı modu ise 159 m2/saat hızda baskı yapabiliyor. Billboardlar ve dış mekan bannerlar için uygun bir baskı kalitesinde tabii ki. %40 daha az mürekkep sarfiyatı yapıyor. Burada bizim pazarımızla da birebir örtüşen bir durum var: InfoTrends’in araştırması gösteriyor ki baskı satın almacıların %41’i baskı işlerini 24 saatten kısa bir sürede almak istiyor. %21’i ise 24 -48 saat aralığında. Geri kalan %38’lik alıcı ise 48 saatte baskısını almak istiyor. İşte Océ Colorado 1640, bu noktada devreye giriyor. 24 saat aralıksız çalışma imkanı, kolay operatör kullanımı, kolay bobin değişimi UV LED ile hemen kurutma ve UV Gel mürekkebin avantajları ile baskıcıyı hızlandırıyor. Colorado 1640 8 baskı kafası ile baskı yapıyor. Her kafada 256 nozzle bulunuyor ve bu nozzle’lar saniyede 55 bin damlacık püskürtüyor. Bu kafaların minimum damlacık boyutu ise 10pKL.

Colorado 1640 çok daha geniş bir medya seçeneği ile geliyor. Yazıcı ilk Kez FESPA 2017’de sergilenecek ve satışa sunulacak. UV Gel ve Colorado 1640’a ilişkin detaylı teknik haberler için P4 INKJETMAGAZINE’i takipte kalın.

#Canon #CanonEurope #Colorado1640 #UVGel #inkjet #indoor #outdoor #LEDUV #FESPA2017 #CanonUVgel