DARPA, Okyanuslar Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinmek İçin PARC’a Sözleşme Teklifinde Bulundu

2

Bir Xerox şirketi olan PARC, bilim adamlarının denizler hakkında bilinenleri geliştirme projesi olan Nesnelerin Okyanusu’ndaki bir sonraki aşama için Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) tarafından bir sözleşme teklif edildiğini duyurdu.

 

İlk olarak 2017 yılında DARPA tarafından duyurulan Nesnelerin Okyanusu projesi, çevre ve insan etkisi hakkında veri toplamak üzere Güney Kaliforniya Körfezi ve Meksika Körfezi’nde küçük ve düşük maliyetli driftler (yüzer cisimler) konuşlandırıyor. Bu, deniz yüzeyi sıcaklığı, denizin durumu, yüzey aktiviteleri ve bölgedeki hareketli deniz yaşamı hakkındaki durum bilgilerini içeriyor.

 

Xerox Nesnelerin İnterneti ekibinin Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Ersin Uzun, “Okyanuslar, dünya yüzeyinin yüzde 70’inden fazlasını kaplıyor, ancak onlar hakkında çok az şey biliyoruz. Drifterlar (yüzer cisimler), daha önce asla izleyemeyeceğimiz verileri toplayarak, denizde sürekli durumsal farkındalık sağlıyor” ifadesinde bulundu.

 

Güneş enerjisiyle çalışan her drifter (yüzer cisim), bir kamera, GPS, mikrofon, hidrofon ve ivmeölçer dahil olmak üzere yaklaşık 20 yerleşik sensöre sahip. Farklı sensörler, okyanus kirliliği, su ürünleri çiftçiliği ve ulaşım yolları dahil olmak üzere çok geniş bir alan yelpazesi için veri sağlayabiliyor.

 

PARC, DARPA gerekliliklerine en iyi uyan drifteri (yüzer cisim) tasarlamak amacıyla sektör lideri teknolojiler geliştirme konusundaki elli yılı aşkın deneyiminden yararlanıyor. Diğer nesnelerin yanı sıra, şamandıranın çevre açısından güvenli malzemelerden yapılması, kendisini güvenli bir şekilde batırmadan önce zorlu deniz koşullarında bir yıl veya daha uzun süre hayatta kalabilmesi ve toplanan verileri işlemek ve paylaşmak için gelişmiş analitik teknikler kullanması gerekiyor.

 

Projenin ilk aşaması için 1.500 drifter (yüzer cisim) inşa eden PARC, bir sonraki aşama için daha kompakt ve uygun maliyetli olan 10.000’e kadar ürün sağlayacak. Bu çerçevede elde edilen veriler, nihai tasarımı daha da optimize etmeye yardımcı olacak; bu noktada DARPA, günümüzde okyanusların eksikliklerinin daha iyi anlaşılması ve sürekli bilgi sağlanması için bu drifterleri (yüzer cisimleri) büyük miktarlarda konuşlandırmayı ümit ediyor.

 

 

 

darpa parc xerox teknoloji