Dijital Baskı Günlük Yaşamımızı Nasıl Etkiliyor? MIMAKI – TESSA KOOPS İŞBİRLİĞİ

0

FESPA Eurasia’nın en ilgi çekici köşelerinden biri Mimaki Eurasia – Tessa Koops işbirliği ile açılan baskılı tekstil köşesiydi. Genelde Avrupa’daki fuarlarda görmeye alıştığımız bu tasarımcı ve üretici işbirliği örneğini size en doğru biçimde yansıtabilmek için Tessa ve Mimaki Eurasia Genel Müdürü Arjen Evertse ile konuştuk.

Tessa Koops, Hollandalı bir moda tasarımcısı. Daha çocuk yaştayken annesinden etkilenerek evde bebeklerine elbise dikiyormuş. 1998’de Amsterdam’daki Gerrit Rietveld Akademisi’nden mezun olan ve takip eden yıllarda önemli ödüller de kazanan Tessa, 2012’de kendi markasını oluşturdu. Konuşmanın ilk bölümü moda tasarımı ile ilgili. Tessa’nın bu ilk bölümdeki cevapları hayli ilginç. Eğer tasarım yerine baskı makinesi, tüketici yerine de müşterilerinizin isimlerini koyarsanız ilginç fikirler ortaya çıkıyor:

Tasarımlarımın insanları mutlu etmesini seviyorum, diyorsunuz; Bir elbise tasarımı insanı nasıl mutlu eder?

Tessa Koops: Aslında bu tasarımcının sırrıdır. Sır ise o tasarımı giyen kişinin üzerinde bıraktığı etki ile kıymet kazanır. O elbiseyi giyen kadının yüzünde bir tebessüm belirmesi gerekir. Elbise onu tamamlar ve renkler bu noktada vücuda uyumu tamamlayan bir faktördür. Uzmanlık alanı buradadır. Başarılı bir tasarımcı olabilmek için şunu düşünmelisiniz;  insanlar benim elbiselerimi giydiklerinde benim tarzımı sevsinler, elbisenin kumaşını sevsinler ve yine bir sonraki elbise için yine benim markama gelsinler. Tasarım tüketici ve benim aramda bir iletişim aracıdır ve aynı zamanda kalite ile ilgilidir. Bunu erkekler için araba ile olan ilişkilerine benzetebiliriz. İyi bir elbisenin bir kadına verdiği mutluluk iyi bir arabanın erkeğe verdiği mutluluk gibidir diye tarif edebilirim.

Tasarımlarınızda dikkate aldığınız ana nokta nedir?

Tessa Koops: Benim ana hareket noktam tasarımın vücuda oturmasıdır. Vücudunuzu sarmayan size oturmayan bir tasarımı satın almak istemezsiniz. Kadınlar prova odalarında vakit kaybetmek istemezler. Eğer iyi bir tasarımcıysanız bunu çözmeniz gerekir. Eğer bir mağazaya giderseniz on parça elbise denersiniz ama bir tanesi üzerinize oturur. Bu çok çok büyük bir marka olabilir ama kişiye özel bir şey yapamazsa tasarım hiçbir işe yaramayabilir. Satın almazsınız…

Dijital baskı işinizde size nasıl yardımcı oluyor?

Tessa Koops: Dijital baskının yardımcı olması için farklı yollar var. Önemli bir tanesi şudur; tasarımcı bir koleksiyon hazırlarken maliyetleri azaltmak ister. Çünkü eğer ben tasarlarken ancak çok yüksek miktarda bir harcama yaparsam tasarımlarımı genişletebilirim. Oysa farklı fikirler için minimum harcama ile tasarruf etmek gerekir. Gereksiz kumaşları çöpe atmak istemezsiniz. Daha çok verimliliğe odaklanırsınız. Benim işim özel bir durum. Ben örnek bir koleksiyon hazırlarım. Yani çok az sayıda elbise dikerim ve bu tasarımlarıma mağazalar bakar ve sipariş verir. Bu aynı zamanda instagram üzerinden de yapılabilen B2B bir iştir. İnsanlar oradan koleksiyonu görebilir ve özel sipariş verir. Dolayısıyla benim tasarımların sınırlı üretim ve özel edisyonlardır. Bunun en kolay ve en uygun maliyetli üretimi içinse dijital baskı bana yardımcı oluyor.

Arjen Evertse: Ben moda endüstrisinin tamamen farklı alanlarını nasıl tamamladığımızla ilgili bir noktaya vurgu yapmak isterim. Bizler teknik insanlarız. Makineler üretiriz ve insanların neleri seveceklerini çok umursamayız. Bunu bizim için anlaşılabilir kılan insanların ne istediklerini anlayan kişiler tasarımcılardır. Tasarımcılar fikir üretmekte çok iyiler. Onlar da işin teknik imkânlarını düşünmezler. Bizim onlarla yaptığımız işbirlikleri iki ayrı gücü bir araya getirir ve yeni boyutlar açar. Bu sadece elbise ile ilgili değil. Biz tekstiller üzerine basabildiğimiz gibi duvar kâğıtları ya da plastikler üzerine de basabiliriz. Neredeyse her tür malzeme üzerine… Bunu bu sene Heimtextile fuarında da Tessa ile birlikte yaptık. Onun tasarımlarını farklı medyalar üzerinde kullandık. Asla düşünmediği dijital baskının getirdiği elli farklı ihtimali orada gördü ve eminim bir tasarımcının ve markanın tecrübesini nasıl farklı biçimlerde yansıtabileceğini ortaya koyan bir vizyonla karşılaştı. Ayrıca üretimin kişiselleştirilebilmesi de fikirlerinizin geliştirilmesini sağlayan bir etkiydi.

Tessa ile İstanbul’da ilk kez beraberiz. Ancak burada proje Mimaki ve Tessa Koop projelerimizin beşincisi. Heimtextile’de başladık. FESPA Munich, ITMA, Johannesburg Africa’da da aynı işi yaptık. İlk kez FESPA Munich’te tanıştık ve projeyi İstanbul’a getirmeyi konuştuk. Türk tekstilcileri için FESPA Eurasia’ya bu projemizi ilave ettik. Bunu yaptığımızdan dolayı da memnunuz.

Ziyaretçiler üzerindeki etkisi ne oldu?

Arjen Evertse: Bu ziyaretçi sayısının artışı ile ilgili bir durum değil. Daha fazla ziyaretçi çekeriz diye hiç düşünmedik. Ana maksadımız ve mesajımız makinemizin daha büyük işlerin bir parçası olabileceğini göstermekti. Çok hızlı baskı alabiliriz. Ama günümüzde önemli olan bu değil. Tüm teknolojiler çok hızlı ancak eğer çok renkli bir şeyler basmak isterseniz bu noktada sınırlamalar başlar. Bence önemli olan nokta bu. Buradaki gösteri, tasarımcı ile birlikte pazara yeni ürünleri sunma yollarını ve imkânları gerçekten yapabildiğimiz gösteren bir güç birliğidir.

Tessa Koops: Bu işbirliğinin sosyal medya üzerinde de büyük bir alan oluşturduğunu düşünüyorum. Mesela biz geçen Heimtextile’de birçok fikrin oluştuğunu gördük. Hatta resim sanatı için bile. Sosyal medyada paylaşılan resimler benim için ve Mimaki için güzel şeylerdi. Sanat tasarımcıları bu fikri sosyal medya üzerinden gördüler. Dijital üzerine bilgilerini artırdılar ve güzel şeylerin yapılmasına yardımcı olacağını gördüler. Aynı şeyi ITMA’da da yaptık ve teknolojinin bizim işimizi nasıl etkilediğini anlatabildik.

Arjen Evertse: Yazıcı sadece bir ekipmandan ibaret değil. Aynı zamanda bir konsepte bir fikre ve yazıcının neler yapabileceğine dair bilgiye ihtiyacınız var. Bir yazıcı sahibi olmak işin en kolay tarafı. Yeterince yatırım yapacak kapitaliniz varsa bir tane satın alırsınız.  Bizim şimdi Tessa’yı dinlememiz gerekiyor. Pazarın talep üzerine üretilmiş tekstillere yönelmesini, kalite arayışlarını bu işbirlikleri ile öğrenebiliriz. Mimaki, bu soruların cevaplarını gösteriyor; baskılı tekstillerde yapılabilecek farklı işlerin neler olabileceğini ve biz bu bilgiler ışığında daha yakın çalışabiliriz. Nihayetinde hepimiz aynı endüstrinin parçalarıyız ve bu süreçlere ilişkin iletişimimiz her birimiz için fayda sağlıyor.

#TessaKoops #ArjenEvertse #mimakieurasia #mimaki #Tekstil #design #FESPA #FESPAeurasia #ITMA