Dijital Baskıda Ulaşılabilecek Ufuklar

3

Uzun yıllardır çeşitli endüstriler dekoratif yüzeyler oluşturmak için çeşitli baskı teknolojileri kullanıyor. Serigrafi, ofset ve gravür baskıdan, hepsi işlevsel ve dekoratif yüzeyler oluşturmak için kullanılmıştır. Son on yılda ise dijital baskıda yükselişi gördük.

RON GILBOA YAZDI

Malzeme bilimi ve inovasyon yazılımındaki inkjet baskı yenilikleri, diğer çözümlerle birlikte pazarda ortaya çıktı. Bu makale, endüstriyel baskının önemli bir etkiye sahip olduğu iki temel alana, laminatlar için dijital dekor kâğıdı ve ahşap işleme endüstrisinde doğrudan baskıya odaklanacak. Bu yeniliğin benimsenmesini sağlayan fırsat ve teknolojiyi keşfedeceğiz.

Yüzey dekorasyon pazarlarına kısa bir bakış

Ahşap işleme endüstrisi, bir dizi uygulamada dekoratif yüzeylerin geniş kullanımına bir örnektir. Binlerce yıldır var olmasına rağmen, bugün bu bölüm esas olarak bu malzemelerin çoğunun evlerin ve ticari binaların inşası ve yenilenmesinde kullanıldığı inşaat endüstrisinden etkilenmektedir. Ahşap işçiliğinde dekoratif baskıya hâkim olan birkaç önemli endüstri segmenti, döşeme ve dekoratif laminatlardır.

Markets and Markets şirketinin araştırmasına göre, kendi alt sektörü olan parkenin 2023 yılına kadar 448 Milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu değerin yaklaşık % 23’ü Avrupa’da yoğunlaşmıştır. Dekoratif laminat, bugün toplamda 11 Milyar metrekarenin üzerinde basılan, yoğun kullanıma sahip başka bir segmenttir. Avrupa şu anda üretilen toplam dekoratif laminat hacminin yaklaşık % 20’sini barındırmaktadır.

Diğer segmentler gibi, döşeme ve mobilya gibi ürün üreticileri de, müşterilerin daha özelleştirilmiş ürünler için artan ihtiyaçlarını karşılamanın bir yolu olarak dijital teknolojileri inceliyorlar. Dijital baskının başarılı bir şekilde uygulanması, bu üreticilerin yalnızca kısa vadeli üretim sunmakla kalmayıp aynı zamanda birinci sınıf bir faturalandırmayı yöneten benzersiz bir değer teklifine sahip yenilikçi çözümler sunmalarını da sağlayacaktır.

Keypoint Intelligence tarafından yapılan son araştırmalar, dijital baskının hızla bir gereklilik haline geldiğini gösteriyor. Daha az adetli baskı işlemleri (%61) ve daha hızlı geri dönüşler (%72) yapabilen çözümler için müşteri talepleri artıyor. Talep üzerine üretim talebi de artıyor (% 59) ve kişiselleştirmede ise (% 54) keskin bir artış görüyor.

Müşterilerin hızlı bir geri dönüş ve daha yüksek derecede özelleştirme beklentisi, dijital teknolojilerin benimsenmesini teşvik ediyor.

Tüketici talebinin gerçekliği

Seri üretim ilk istim aldığında her şey hız ve basitlikle ilgiliydi. İnsanlık tarihinde ilk kez, geniş bir ürün yelpazesi, eğitimli insan elleriyle ve mekanize yardımlarla parça parça üretilebilirdi. Bu, fiyatları düşürdü ve tüketici pazarı için birçok ürünün bulunabilirliğini artırdı. Erken sanayileşme, verimlilik, kullanılabilirlik ve birim başına düşük maliyet anlamına geliyordu. Henry Ford’un 1909’da belirttiği gibi: “Herhangi bir müşteri istediği renge boyanmış bir arabaya sahip olabilir, siyah olduğu sürece.”

Yüz yılı aşkın bir süredir hızlı ilerlemeler ve teknolojiler ve müşteri öncelikleri büyük ölçüde değişti. Bir zamanlar boş bir hayal olan kitlesel özelleştirme, artık kısmen e-ticaret, sosyal ağlar ve yenilikçi teknolojiler tarafından belirlenen beklentiler tarafından yönlendirilen çok talep gören bir seçenek.

Bununla birlikte, ahşap işlemeyi tartışırken belirtilmesi gereken başka bir tüketici talebi var: Sürdürülebilirlik. Sürdürülebilirlik, tüketiciler (özellikle 2000 doğumlu olanlar ve Z kuşağı gibi genç nesiller) gezegenin geleceği hakkında giderek daha fazla endişelendikçe her yıl daha fazla manşetlere çıkan bir konu; sürdürülebilirlik. Bu yaş gruplarındaki tüketiciler, çevre dostu ve gezegenlerin sınırlı kaynaklarını tüketmeyen ürünler istiyor.

Farklılaştırıcı olarak dijital baskılı yüzey dekorasyonu

Bu iki faktörün öne çıkmasıyla birlikte, ahşap işleme uygulamalarında dijital olarak basılmış yüzeyler, ileriye dönük farklılaştırılmış ürünler için dikkate değer bir yol olarak görünüyor.

Dijital baskı, kısa vadede artan ihtiyaçların yanı sıra daha uzun süreli baskıda operasyonel verimlilik ihtiyacını da karşılayabilir. Bu, doğrudan müşteri tedarikçileri ve farklılaştırılmış ürün teklifleri arayan yüksek kapasitelerde çalışan laminat üreticileri için ideal.

Ağaç işleme endüstrilerinde dekore edilmiş yüzeylerin dijital baskısı, küçük seri üretim, baskı stoğunu azaltma, gravür silindir hazırlama ve dijital çözümlerin mevcut üretim hatlarıyla entegrasyonu gibi yeni üretim verimlilikleri getiriyor (bu, şirketlerin bazı faydaları görmek için iş akışı süreçlerine tamamen yeniden yatırım yapmak zorunda olmadığı anlamına geliyor). Baskıcıların daha az adetli baskıda (% 61) ve talep üzerine üretimde (% 59) artışlar gördüğü göz önüne alındığında, dijital baskı teknolojisinin pazarı etkileyen ilk üç gelişen tüketici talebini karşılamaya uygun olduğunu gösteriyor.

Dijital Avantaj – Tedarik zincirini yeniden şekillendirmek

Dekoratif yüzeyler geleneksel olarak sprey boyama veya gravür baskı gibi geleneksel baskı kullanılarak dekore edilmiştir. Tasarımlar geliştirilirken ve silindir yüzeylere son laminasyondan önce kazınırken bunlar tipik olarak uzun teslim süresine ihtiyaç duyuyordu. Dekor kâğıtlarında yaklaşık bir tonluk minimum siparişlerde bunlar, baskı silindirinin çevresi ile sınırlıdır.

Dahası, işler arasında ihtiyaç duyulan değiştirme süresi nedeniyle, vardiyada üretilen işlerin sayısı sınırlıdır. Dijital baskı ile işler, müşteri tarafından ihtiyaç duyulan belirli bir uzunlukta üretilebilir ve artık bir silindirin çevresi ile sınırlı kalmaz, bunun yerine laminasyon presinin boyutuna veya benzersiz desen tasarımına uyacak şekilde üretilebilir.

Doğal malzemeler üzerinde iyileştirme

Doğal ahşap, herhangi bir projeye havalı bir imaj kazandırırken, aynı zamanda bir dizi dezavantajla birlikte gelir. Doğal ahşabın sürdürülebilirlik yönü dışında, elementlere maruz kaldığı veya neme veya böceklere yakın temas ettiği bazı uygulamalar için uygun olmayabilir. Çoğu durumda, hibrid malzemeler içeren ürünler de bulabiliriz, ancak dekoratif yüzeyleri tek tiptir ve hepsi birbirine benzer. Direkt baskı veya laminasyon yoluyla sert yüzeylerin dekorasyonu gibi dijital baskı teknolojisi, farklı malzeme yüzeylerinin doğal yüzeyleri taklit etmesine izin verir. Bu, kompozit ahşap, metal veya vinil (diğerlerinin yanı sıra) renk, doku ve desen bakımından gerçek ahşaba benzeyecek şekilde basılabileceği anlamına gelir. Bununla birlikte – bu maddeler gerçek olandan daha güçlü, daha dayanıklı ve suya daha dayanıklı olabilir – tüketicilere ağaç işleme beklentilerindeki her ihtiyacı karşılayan bir ürün verir.

Teknoloji etkisi

Ağaç işleme endüstrisi, özel kısa vadeli işlerin yanı sıra yüksek hacimli üretim için büyük üretime yönelik çözümler için fırsatlar sunar. Flat bed inkjet baskı makinelerinden, dakikada 150 metre gibi muazzam bir hızda dekor malzemeleri üretebilen sistemlere uzanan farklı çözümler. Temel döşemeden doğrudan ahşap kapılara ve sandalyelere kadar çok çeşitli yüzeylere baskı yapabilen yeni cihazlar ortaya çıkıyor.

Bu alanda birkaç teknoloji sağlayıcısı var. Bazıları basım endüstrisinden gelir ve bazıları da ahşap işleme uygulamalarına adanmış çözümler geliştiren tedarikçiler. Şimdi endüstriyel baskıya geçiş yapan basım endüstrisi alanındaki tedarikçilerden Prosper serisine sahip Kodak, RotaJet ürün serisine sahip Koenig & Bauer, Onset ürün serisine sahip Inca ve EFI gibi şirketleri sayabiliriz. Düz yataklı UV baskı makineleri ve ayrıca su bazlı çevreci inkjet baskı makineleri olan pek çok şirket ağaç işçiliğine uygun çözümler geliştiriyor. Bununla birlikte, baskı, yüzey dekorasyonu için birden fazla adım gerektiren bir sürecin parçası olduğundan, ahşap işleme alanı tipik olarak bir zorluk teşkil eder. Bu adımlar, tedarik zinciri, süreçler, malzemeler ve uygulamaların (döşeme, dolap, mobilya, laminasyon, emprenye gibi) derinlemesine anlaşılmasını gerektirir ve ahşap işleme mirasına sahip birkaç şirket bu alana dijital çözümlerle girdi. Bunlar arasında Jupiter ve Saturn ürün serileriyle Hymmen, Cefla Finishing J-Print ürün grubu, Barberan JetMaster ve ayrıca dekor kâğıdı üreticisi ile inkjet sistem geliştiricisi Palis arasındaki işbirliğinden ortaya çıkan Schattdecor Palis 750 gibi şirketler yer alıyor.

Bunlar, doğrudan yüzeye baskı için yalnızca yüzey görüntüsü sağlamakla kalmayan bir dizi çözüm sunar, aynı zamanda yüzey için kalıcılık standartlarını korurken, altındaki görüntü ile uyumlu boyutsal doku sağlar.

Öngörülebilir üretim ve kalite güvencesi

Dijital baskı teknolojisindeki gelişmeler sadece hız ve artan alt tabaka çeşitliliği ile ilgili değil. Kalite güvencesi alanında da odak iyileştirmeleri gözlemledik. Yüzeylere baskı (doğal veya yapay) pahalı olabilir ve hatalar maliyetlidir – üretimdeki yavaşlamadan bahsetmeye bile gerek yok. Pek çok yeni donanım parçası, hata tespiti ve sınıflandırmasına öncelik vererek baskı çalışması boyunca renk ve doku tutarlılığı sağlıyor.

Bu cephedeki ilginç bir yenilik parçası, dijital ikiz teknolojisinin kullanılmasıdır. Dijital ikiz, bir üretim hattındaki tüm işlem adımlarının sanal ve dinamik bir simülasyonudur. Dijital ikiz ile şirketler, her bir araç, robotik ve insan etkileşimi için tüm süreç adımlarını gerçek zamanlı olarak simüle edebilir. Dijital ikiz, problemleri ve arızaları meydana gelmeden önce tahmin edebilir – imalatçının fiziksel üretim hattı devreye alınmadan önce bunları ele almasına izin verir.

Dijital ikiz, üretim segmentlerinin çoğunu hali hazırda etkileyen bir teknolojidir ve bu segmentteki üretim süreçleri karmaşık olduğu için ağaç işleme endüstrisi de dalgaya katılıyor. Dijital ikiz, yeni bir iş akışı düzeyi, bakım sağlar ve kesinti süresini azaltır. Dijital baskı makineleri ve diğer bağlı donanımlarla yeni yüzey dekorasyon hatları gibi…

[Dijital ikiz, fiziksel bir nesneyi temsil eden dijital verilerin üretilmesi veya toplanmasıdır. Dijital ikiz kavramının kökleri mühendislik ve mühendislik çizimlerinin / grafiklerinin oluşturulmasıdır.]

Otomasyon

Bu incelemede şu ana kadar kaydettiğimiz tüm çözümler yenilikçi ve tutarlı ve standart veya özelleştirilmiş ürünler için müşteri talebini karşılayacak bir ürün kalitesi üretebilir. Bununla birlikte, birçok üretim sürecinde olduğu gibi, üretim durumunun net bir şekilde anlaşılması, üretim hattı üretkenliği ve üretimin kârlılığı kritik öneme sahiptir. Üreticilere yardımcı olmak için artık “Endüstri 4.0” olarak adlandırılan hazır çözümlerimiz var. Bu çözümler, tam entegre hattın planlamasında, geliştirilmesinde ve üretim ve çalışma süresinin izlenmesinde dijital araç setini kullanır.

Bu çözümler, üretim hattının Dijital İkiz simülasyonunu kullanarak planlama sürecini ve hat inşa edilmeden önce oluşturulan çalışmasını başlatabilir. Tam hata ayıklamadan sonra bu dijital plan tamamen entegre ve monte edilmiş bir hatta dönüştürülür. Dijital İkizde kullanılan dijital bulut tabanlı altyapı artık canlı prodüksiyonu izlemek ve temel performans göstergelerini (KPI) izlemek için kullanılıyor.

Ağaç işleri, geleneksel olarak, tüketici ilgisinin olmaması nedeniyle kısıtlanan daha küçük baskı endüstrilerinden biri olmuştur. Bu ilgisizlik, en azından kısmen, özelleştirme eksikliğine ve ayrıca herhangi bir kişiselleştirilmiş ürünün oluşturulmasıyla ilgili zaman / maliyetlere atfedilebilir. Ahşap işlemede teknolojik gelişmeler ve dijital baskının daha yaygın hale gelmesiyle, bu sektördeki bazı engeller gevşiyor. Müşteriler, kendilerini ahşapta ifade edebileceklerini gördüklerinde, bu sektör yeni bir büyüme yaşayabilir.

Pazarın gerçekleri

Kitlesel özelleştirmeye odaklanma ve sürdürülebilirlik için artan talep göz önüne alındığında, dijital baskının ahşap işlemede daha hayati hale geldiğini görmemek zor. Dijital baskı standart olma yolunda yaklaşırken, mobilya gibi kategoriler de dahil olmak üzere, ahşap işleme endüstrisinde bir bütün olarak devam eden bir büyüme görmeyi umuyoruz. Bunun hakkında kesinlikle daha fazlasını virtual.drupa’da öğreneceğiz.

 

#drupa #virtualdrupa #endustriyelbaski #ahsapbaski #laminat #agacisleme #inkjet #direktbaski #UVbaski #flatbedUV #DuvarKagidi #dekorbaski