Dijital Baskının Geleceği

Konica Minolta, lider olduğu profesyonel baskı alanı dışında endüstriyel baskı alanında da AccurioJet KM-1 ve AccurioLabel 190 ile büyük bir oyuncu olduğunu gösterdi. Stratejik ortaklık yaptığı MGI firması ile özellikle ambalaj sektöründe, endüstriyel baskı çerçevesini geliştirerek, medya üzerine 2D – 3D lak efekt, altın – gümüş gibi yaldız efektler yapabilen MGI JETvarnish ürünleri ile dijital baskı sonlandırma ürünlerinde de öne çıkıyor.

Konica Minolta, müşterilerine benzersiz görüntüleme uzmanlığı ve veri işleme kabiliyetleri ile dijital çağın üstünlüğünü sağlar  ve uygun çözümler sunar.  1873 yılında kurulduğundan bu yana uzun bir inovasyon geçmişine sahip firma stratejik olarak belirlediği; geleceğin işyeri, dijital sağlık, imalat sanayi ve güvenlik dahil olmak üzere çeşitli dijital alanlardaki faaliyetlerini genişletiyor.

Konica Minolta, stratejik iş alanları içerisinde bulunan Endüstri 4.0 ve WorkplaceHub/IoT Platformları çerçevesinde Ar-Ge yatırımlarına son hız devam ediyor.

Konica Minolta, lider olduğu profesyonel baskı alanı dışında endüstriyel baskı alanında da AccurioJet KM-1 ve AccurioLabel 190 ile büyük bir oyuncu olduğunu gösterdi. Stratejik ortaklık yaptığı MGI firması ile özellikle ambalaj sektöründe, endüstriyel baskı çerçevesini geliştirerek, medya üzerine 2D – 3D lak efekt, altın – gümüş gibi yaldız efektler yapabilen MGI JETvarnish ürünleri ile dijital baskı sonlandırma ürünlerinde de öne çıkıyor.

Dinamik pazar içerisinde marka sahipleri ürünlerini sürekli yeniliyor ve yeni ürünler ile beraber daha göz alıcı (görünürlük) ambalaj çalışmaları yapıyorlar.  Markalar daha iyi ambalajlar ile ürünlerini daha çok satmaya çalışıyor.  Bu süreç ise sık, daha küçük hacimli baskı işleri ve daha hızlı teslim süreleri anlamına geliyor.

Baskı artık tek başına yeterli değil. Ambalaj, içindeki ürün ile beraber bir bütün olarak göründüğünden dolayı kalite ihtiyaçları artıyor ve ambalaj süreci her geçen gün karmaşık bir hal alıyor.

Ambalajın dokunsal unsurları, markanın genel imajına da katkıda bulunur ve marka sahiplerinin, ürünlerinin rakip ürünlere karşı, raflarda başarılı bir şekilde durduğundan emin olmaları gerekir.  Son yapılan araştırmalar, tüketicilerin,  dikkat çeken sonlandırmalara sahip (lak ve yaldız efektli) ürünleri satın almalarının çok daha hızlı olduğunu gösteriyor.  Bir ürüne dokunmanın, ürüne yönelik tutum ve satın alma niyetlerini artırdığı ve bu ürünlerin değerlendirilmesinde güvenin artmasını sağlıyor. Paketleme, tüketicilerin dikkatini çekiyor.  Tüketicileri ambalajlara ya da etiketlere dokunmaya teşvik eden baskı teknolojileri ile Konica Minolta üstün teknolojisi ile dokunarak, baskı hizmeti sağlayıcılarına çözümler üretiyor.

Ayrıca Konica Minolta olarak yazılım alanında da müşterilerimize çözümler sunuyoruz.  2020 yılına kadar 150 milyar dolar hacmine ulaşması beklenen Sanal Gerçeklik – SG / Artırılmış Gerçeklik – AG teknolojileri üzerinde çalışmalar yapıyoruz. AG’de dijital teknolojideki veriler gerçek dünya ile birleşir ve veriler zenginleştirilerek meydana canlı ve dolaylı fiziksel görünümler oluşturulur. Zenginleştirme gerçek zamanlı gerçekleşir ve çevredeki öğeler ile etkileşim içindedir. Yeni çıkacak ya da çıkmış olan bir ürün AG ile birleştirilerek; tüketici üstünde satın alma aşamasında ve/veya sonrasında yeni alımlar konusunda etkili olur. Örneğin satın alınmış bir içecek şişesi üzerinde bulunan etiketteki AG ile markanın / ürünün diğer seçenekleri gösterilebilir.

Baskı hizmeti sağlayıcıları açısından ise baskı kârlılıkları giderek azalıyor ve kârlılık sağlamak adına katma değerli ürünlerin üretimine yöneliyorlar.  Bu katma değerli ürünleri, medya üzerine 2D – 3D lak efektler, altın – gümüş gibi yaldız efektler olarak örneklendirebiliriz.

Konica Minolta’da MGI JETvarnish 3DS ürünü, baskı sağlayıcılarının konfor alanlarından çıkarak daha kârlı ürünler üretmelerini, marka sahiplerinin ise tüketicilerine, dikkatlerini çekebilecek ambalajlara ulaşmalarına sağlar.

MGI dijital lak ve sıcak folyo teknolojisi, baskı hizmeti sağlayıcıların ve onların müşterisi olan marka sahiplerinin dikkatini hemen çeken, karşı konulamaz muhteşem baskı ürünlerine çevirir. Dijital lak teknolojisi sayesinde, dijital baskıları tespit etmek, tanımlanmış alanları vurgulamak veya 3D efektler eklemek kolaylaşır.  Bunların hepsi, dokunsal bir deneyim sağlayan çekici ve canlı baskı ürünleri sunmanıza yardımcı olur. Dahası, dahili sıcak folyo modülü iFOIL ile kombinasyon yapılarak, size geniş bir renk ve parlak efekt seçeneği sunar. JETvarnish 3DS ile 36,4 X 102 cm ebatlarındaki çıktılara lak ve yaldız efektleri yapabilirsiniz. İki adet pozalama kamerası ile beraber sorunsuz güzelleştirmeler (embellishment) elde edersiniz.

MGI JETvarnish 3D Web ise, etiket yazıcısı ve hizmetlerini farklılaştırmak için dijital bir yol arayan esnek ambalaj üreticisi için ideal çözümdür. Web çözümü, basılı işleri, müşterilerinizin dikkatini çekecek olağanüstü ürünlere dönüştürür. Büyüyen etiket ve esnek ambalaj pazarları, daha yüksek esneklik, daha kısa çalışma uzunlukları, daha hızlı teslimat süreleri ve kişiselleştirme bekliyor.  Dahili sıcak folyo modülü ile birlikte, yüksek katma değer ve farklılaşma elde etmek için mükemmel bir cihaz olan JETvarnish 3D Web; kolay bir şekilde tanımlanmış alanları vurgular,  dijital, flekso veya ofset işlerine dokunsal 3D efektler ekler.

MGI JETvarnish 3D Evolution ile hizmetlerinizi farklılaştırabilirsiniz. Dijital ve ofset baskı sağlayıcıları için ideal çözüm olarak MGI JETvarnish 3D Evolution’u önerebiliriz. Dijital baskılı, UV kaplama cihazımız MGI JETvarnish 3D Evolution sayesinde, dijital ve ofset baskıları, tanımlanmış alanları vurgulayarak ve dokunma duyarlı 3D efektler ekleyerek, düz baskı işlerini dikkat çekici baskılara dönüştürebilirsiniz. Dahili sıcak folyo modülü ile birleştirerek ambalajları daha da çekici bir görünüme kavuşturabilirsiniz. JETvarnish 3D Evolution ile 75 X 120 cm ebatlarına kadar güzelleştirmeler (embellishment) yapabilirsiniz. Bu ebat ile rakiplere göre daha büyük bir medya ölçüsüne ulaşabilirsiniz. Tam İmaj Tarama Pozalama Teknolojisi (AIS) ile dünya çapında devrim yapan pozalama teknolojisine ulaşmış olursunuz.

Meteor Unlimited Colors ise baskı hizmet sağlayıcılarına, olağanüstü üretkenlik ile tek geçişte metalik efektler oluşturma imkânı sunar.

Dijital sonlandırma hızla büyüyen dijital baskı ile karşılaştırıldığında, kullanım ve talebi de -benzer bir hızda olmasa bile- ihtiyaç doğrultusunda artıyor. Dijital sonlandırma olarak lak, yaldız efektleri düşünebileceğimiz gibi; basılı metaryallerin kesimi, kırımı ve perforajı olarak da düşünebiliriz.

Konica Minolta Türkiye olarak müşterilerimizle olan ilişkilerimize değer veriyoruz. Hedefimiz müşterilerimize her zaman katma değer sağlamaktır. Onların başarısı bizim başarımızdır.

 

#inkjet #KonicaMinolta #MGIjetVarnish #GuvencGunduz