Dijital Tekstil Baskı Gelecek Tahminleri

3

2020’yi değerlendirmek safdillilik olur. Hepimiz neler olup bittiğini iyi biliyoruz. Burada söylenecek söz aslında tekstil sektörünün asi çocuğu olan dijital baskının bu dönemde nasıl önemli imkânlar sunan zeki bir çocuk olduğunu farkettiğimizdir.

Maalesef #Türkiye pazarı için araştırma yapabilen araştırma kuruluşları ya da onları görevlendirecek vizyonda STK’lar olmadığından hareket noktamız küresel araştırma şirketlerinin açıkladıkları sonuçlardan kendimize bir projeksiyon çizmek, olacak. Tabii ihracata yönelik üretim için de bu rakamlar yön gösterici olacak. Aşağıdaki beş farklı araştırmayı FESPA Tekstil Elçisi Debbie McKeegan derledi. Bize kalan çevirip doğru biçimde yorumlamak gayreti oldu. Buyrun önümüzdeki beş yıl için nasıl bir büyüme bekleniyor, beraber okuyalım:

Allied Market Research, küresel #dijital #tekstil baskı pazarı araştırmasına göre 2020’den 2027’ye kadar büyüme öngörüsü % 19,1. Allied Market Research, ayrıca #hazırgiyim ve #reklam sektörlerindeki #tekstil baskılarının büyümeye etkisine dikkat çekiyor. Ayrıca, gelişmekte olan ülkelerde kişi başına harcanabilir gelirdeki artışın ve yeni baskılı giysiler için moda trendlerindeki hızlı değişimin, tahmin döneminde pazar büyümesini artırması bekleniyor.

Allied ayrıca, tekstil baskısının #otomotiv sektöründe segment büyümesini artırmasının beklendiğini düşünüyor.

Grand View Research’ün 2019’da 146,5 milyar ABD doları olarak tahmin ettiği küresel tekstil baskı pazarının 2025 yılına kadar 260 milyar ABD dolarının üzerine çıkacağını ve % 8,9’luk bir büyüme kaydetmesi bekleniyor. Asya Pasifik ve Orta Doğu’da dijital baskılı tekstillerin benimsenmesine ilişkin değişen tüketici tercihlerinin pazar büyümesi üzerinde olumlu bir etkisi olması bekleniyor.

Grand View Research, hazır giyim ve reklamcılık sektörlerinde #dijitalbaskı teknolojisi talebindeki hızlı büyümenin – sürdürülebilir baskı için artan taleple birlikte – üretim talebi üzerinde olumlu bir etkiye sahip olmasının beklendiğini de söylüyor.

Dijital baskı hızlandırdığı ürün teslim süreleri ile pazarın büyümesini de destekliyor. Burada bir diğer önemli nokta olarak ürünlerin kullanım sürelerinin kısalması gösteriliyor. Daha çok talep daha düşük maliyet anlamına geliyor, haliyle. Grand View, teknolojik gelişmelere de dikkat çekiyor. Sonuç olarak daha hızlı tek geçişli ve yüksek hızlı ve daha geniş makinelerin pazara sunulması bu büyüme için son nokta olacak.

Research and Markets, araştırması, küresel büyüme tahmini revize edilmiş hali ile 2021-2027 arasında 7,7 milyar m2 ve bu da oransal olarak yıllık % 3.6’a tekabül ediyor.

Temmuz 2020’de Research & Markets bir başka araştırma yayınladı ve 2019’da 1.112.0 milyon dolar değerinde olan küresel dijital tekstil baskı mürekkepleri pazarının 2020’den 2027’ye % 11.6’lık bir yıllık büyüme ile 2027 yılına kadar 2.665,7 milyon dolara ulaşmasının öngörüldüğünü söyledi.

İlginç bir şekilde, bu rapor, birincil baskı maliyetlerinin içinde #mürekkep maliyetlerinde genel bir düşüşe rağmen (% 49’dan% 31’e) talep edilen hacimlerin tahmin döneminde önemli ölçüde arttığını vurguladı.

Aynı şekilde, Dijital Tekstil Baskı Makinaları söz konusu olduğunda, Persistence Market Research‘e göre – dijital tekstil baskı ekipmanı için küresel pazarın 2028’in sonunda 2,25 milyar ABD Doları değerine ulaşması ve bu süre zarfında 14,9’luk yıllık büyüme bekleniyor.

Dijital teknolojinin sunduğu baskı kalitesinin artması nedeniyle tekstil endüstrisinde dijital tekstil baskı ekipmanlarının artan penetrasyonunun, tahmin döneminde pazarı yönlendirmesi bekleniyor.

Sonuç: Pandemiye rağmen dijital tekstil baskısı, ister DtG ister bobinden bobine hızla büyümeye devam ediyor.

Giriş seviyesi makinelerden tek geçişli yüksek hızlı / yüksek hacimli tesise kadar geniş bir makine yelpazesi mevcut ve tekstil fabrikalarını yeniden donatmak ya da basitçe sıfırdan başlamak için dijital tekstil baskı gündemi, pandeminin ekonomik boşluğundan çıkan tekstil endüstrisinin hayal gücünü destekliyor.

Bu arada unutulmaması gereken dijital baskı teknolojisinin iklim krizine çevresel olarak uygun bir çözüm olduğu. Çünkü biliyoruz sadece tekstil değil tüm endüstrilerde en önemli başlık #sürdürülebilirlik