Dover Group Dijital Platform Sürprizlerle ve Büyümeyle Geliyor

6

Dover Group dijital baskı alanındaki büyümesini ve geleceğini Jason Oliver’e teslim ediyor.

Yeni oluşturduğu ve başına Jason Oliver’ı getirdiği Diiital Platform ve Engineered System Bölümü altında bulunan şirketler aslında Dover Group’un toplam iş alanına bakıldığında çok küçük bir bölüm. Bu anlamda da en çok yatırım yapma ve büyüme imkanı olan bölüm olarak öne çıkıyor ki Group zaten seri satın almalarla hızlı bir alan genişlemesi sağlamıştı bile. Son olarak Caldera’yı da satın alan Group’un hedefinde başka şirketler de var. Şimdiden Dijital tekstil devinin ve onun lider mürekkeplerini elinde tutan Dover Group Türkiye Genel Müdürü Emre Tezcan, MSPrinting Satış Yönetici Cenk Elkatip, yine tekstil bölümü satışında görev yapmak üzere şirkette yeni göreve başlayan Yaşar Uzun ile FESPA 2017’deki MSPrinting standında bir araya geldik. Sohbete sonradan katılan Jason Oliver de Group’un yeni projesinin ipuçlarını P4 INKJETMAGAZINE’e verdi:

Mevcut yapı ve yeni yapı hakkında bilgileri Cenk Elkatip veriyor

Dover, Energy, Engineered System, Fluids, Refrigeration & Food Equipment olarak dört alandan oluşturulmuş bir Group. New York borsasına kote olan Group’un merkezi Illionis’te. Yıllık gelirleri 7 Milyar Dolar’ın üzerinde. Tüm tekstil baskı ile ilgili şirketlerinin kapsayan Printing and Identification birimi ise Engineered Systems bölümünün altında. Gelişimin özetini Elkatip ise şöyle aktarıyor: “Dover Group, MS Printing Solution’un ardından  sonra Kiian, J-Teck ve Sawgrass’ın dahil olduğu olduğu JKGroup’u satın aldı. Daha sonra Caldera’yı satın aldı. Markem Imaje da aslında Printing and Identification işinin içinde. Şimdi Jason Oliver’ın da katılımı ile Digital Platform adını verdikleri yeni bir alan oluşturuluyor. Bu Digital Platformun altına MS Printing, Caldera ve JKGroup dahil edilecek. Markem imaje’ın bu çatı altında yer alıp almayacağı henüz kesinleşmemekle beraber Dover Group’un bu konu ile ilişkin yeni satın almalar yapacağını ve genişleyeceğini, biliyoruz.”

DOVER_MSprinting

Hedef SoftSignage

“Şimdi bu dijital platformun meydana getireceği sinerji ile hedef MS tabanında softsignage işine girmek. MS’in elindeki bazı makinalar, Soft Signage işine uygun hale getiriyorlar. Caldera’yı da satın almasının ana sebeplerinden biri bu çünkü Caldera soft signage alanında çok yaygın kullanıma sahip. Bu fuarda da ilk kez Impres 4320 isimli makinesini sergiliyor. Bu ilk makinamız 3,20 bayrak kumaşına baskı yapabilen bir makine. Aynı zamanda kağıda da baskı yapabiliyor. Kendi grubundaki boya ve üreticisi JTeck, Kiian’ın boyalarıyla direk bayrak kumaşına baskı yapıyor.” Elkatip ayrıca nontextile alanında bir yatırımın söz konusu olduğunu ve yeni bir katılımın yapıldığını da ekliyor: “Özetle yeni oluşturulan digital platformun altında dijital tekstiller, sörf signage ve nontextile olacak.

Non-Textile için UV hazırlıkları

“Biz su bazlı mürekkep kullanan makineler satan bir gurubuz. Oysa nontextile UV gerektiriyor ve bu sebeple MS’in makinalarının UV baskıya konvert edilmesi için çalışmalar sürdürülüyor. O zaman bu makine parkurunda küçük bir değişiklikle artık UV baskı da yapabilir olacak.

UV bir makine ile single pass teknolojisini birleştirdiğimizde ortaya nasıl enteresan bir makine çıkacak, onu da herkese göstereceğiz.çok enteresan makinalar çıkabilir.”

Soft signage Türkiye’de büyük bir pazar.

“MS Printing Solution olarak tekstil pazarında en kuvvetli olduğumuz dönemde de bir Soft signage pazarına girme denemesi olmuştu ancak o zaman tekstil o kadar çok zamanımızı alıyordu ki konsantrasyonumuzu direkt olarak o alana vermek zorunda kalmıştık ki doğru da yaptığımızı düşünüyorum. Şimdi Türkiye’de Dover Türkiye bünyasinde yeni oluşumlar muhakkak olacak. Ekip güçlenecek, servis ekipleri güçlenecek. Beraberce soft signage alanına da odaklanabileceğiz ve tabii non-textile alanına da. Türkiye’de bugün PVC ve suni deri sektörü çok büyük. O alana da hızlı bir şekilde entegre olmayı hedefliyoruz.”

Türkiye bir merkez olarak yetki alanını genişletecek

Dover’in, Türkiye’yi şu anda ana merkez olarak kullanmak gibi bir planları var. Bu merkezin içine şu an da zaten Özbekistan ve Ortadoğu dahil olmuş durumda. İran’ın siyasal bir takım problemleri var ki onlar kısa zamanda çözülecektir ve böylelikle İran da Türkiye’nin sorumluluk alanına girecektir. Henüz nerede olacağı tam kesinleşmemiş olmakla beraber çok yüksek ihtimalle 2017’nin planları içinde bir CenterOfExperience dediğimiz eğitim merkezi planımız var. Makine sergisi yapılacak olan bu alanda eğitim ve yatırım yapacak dış ülkeden gelenler için demo da yapılacak. Servis ağımızı genişletip tüm bu ülkelere de biz servis vereceğiz. Yedek parça stokunu zaten Türkiye’ye çektik. Artık müşterilerimize İtalya’dan değil direkt Türkiye’den yedek parçaları sevk ediyoruz. Aynı gün içinde. Bu ülkelere belki ilerde başka Pakistan gibi yani önemli tekstil üreticisi ülkeler de ilave olabilir.

Tek Geçiş avantajını tekstil dışına taşıyacağız

EMRE_TEZCAN

Dover Türkiye Genel Müdürü Emre Tezcan’ın da yeni yapılanma ve gelişmeler ışığında oldukça heyecanlı olduğunu fark etmek mümkün. Tezcan haklı olarak MS Printing’in ispatlanmış ve tüm bölgede geniş bir kullanım alanı bulmuş teknolojisinin geliştirilerek ve adapte edilerek daha geniş pazarlara açılma ihtimaline değinirken yıllardır konuştuğumuz bir konuya da noktayı koyuyor “Biz MS Printing olarak konvansiyonel yardımcısı değiliz. Biz rotary baskının yerini alıyoruz. Yeni makinelerimide de asla yardımcı ve ek ekipman olmayacağız. Eskinin yerini alacağız” diyen Tezcan’ın açıklamaları ise şöyle: “Dover artık dijital baskı alanının daha fazla içinde. Tekstilde herkes biliyor ki Dover teknolojisi ile açık ara önde. Firmamızın baskı ile ilgili bu tecrübesini bu her yerde uygulamak isteriz, haklı olarak ve bunu yapacağız. Şimdi bu fuarda göremediğiniz single pass Lario makinamız var. İşte benim altını çizmek istediğim konu bu single pass’ımızın tekstil dışındaki alanlara geçişi. İlk projemiz bu. Mesela yer lamineleri. İşte biz su bazlı basıyoruz ve aslında bu bizim en büyük avantajımız. Dünyada su bazlı mesela esnek ambalaj yapabilmek ya da zemin laminasyonları üretebilmek çok büyük bir mücadele gerektiriyor. Doğru teknolojiyi sağladığınızda operasyon maliyeti çok düşük, boya fiyatları çok düşük. UV boyaların maliyetlerinin ve bu mürekkepleri kullanan makinelerin operasyonel maliyetlerinin yüksekliği zaten şu anda UV inkjetin önündeki en önemli engel. Özellikle etiket ve ambalajda. İşte çok önemli, hep bunu anlatacağız biz bundan sonra; biz tekstilde biz endüstriyel dijital yapıyoruz. Tamamlayıcı dijital değiliz. Diyoruz ki biz, rotay’nin yerine geçiyoruz. Dolayısıyla bu savı diğer taraflarda da sürdüreceğiz özellikle Lario’daki tek geçişli teknolojimizle. Aslında bu çok önemli bir mesaj tüm sektörlere. Biz hep matbaa da ne yaptık? Dijital ofsetin tamamlayıcısıdır dedik. Buradaki ana fikir tam tersi yani bu firmada yerini almak direk yerine oynamak anlamına geliyor. Yanına geçip tamamlamak değil. İşte bu çok önemli bu yüzden sürekli yatırım yapan bir gudubuz. Dover, daha çok firma satın alacak ve daha çok büyüyecek; daha çok sürprizler olacak.

Teknoloji dönüşüyor, Dijital Büyüyor

emre_tezcan_jason_oliver

Heidelberg şirketinin dijital dönüşümü özellikle inkjet tabanlı makinelerin pazara sunulması aşamasında önemli bir rol oynayan ve şirketin dijital baskı teknolojilerinin başında olan Jason Oliver, 1 Mayıs itibariyle Dover Group’da yukarıda bahsettiğimiz yeni oluşturulan Digital Printing Group Başkanı olarak göreve başladı. Fuar alanında kısa bir sohbet yapma imkanı bulduğumuz Oliver, MS, Caldera ve JKGroup’un oluşturduğu Digital Printing Group’un kuvvetine dikkat çekiyor. Aslında grup bünyesindeki bu üç şirketle baskı kafası hariç gerekli tüm komponentleri bir araya toplamış durumda. Oliver, bir kez daha “Teknoloji dönüşüyor, dijital büyüyor” diyor. Dover Group’un etkileyici yapısının ve gelecek planlarının kendisini heyecanlandırdığını anlatıyor ve ekliyor: “Hızlı hareket edebilen bir şirket. Bugüne kadar edindiği binlerce müşterisinin sevdiği marka sadakatini yüksek tutmayı başarabilmiş bir şirket. Bu şirketi ve pazardaki etkinliğini nasıl daha ileriye götürebiliriz, hedefini takip edeceğiz. Türkiye benim için her zaman etkileyici bir ülke olmuştur. Pazarınızın inanılmaz olduğunu, anlıyorum. Duyduğum rakamlar, şaşırtıcı. Bütün bunları teyid edebilmek için Türkiye ziyaretleri yapacağım ve yakından görmeyi çok istiyorum.”

 

#FESPA2017 #DoverGroup #DoverTurkiye #MSprinting #Caldera #JTeckGroup #Kiian #EmreTezcan #CenkElkatip #Tekstil #Nontextile #SoftSignage #Lario #JasonOliver #Dover