Durst İş Alanınızı Genişletiyor ve Hızlandırıyor

4

Serdar Saatçıoğlu: “Amaç mevcut makinaları daha da hızlandırmak. Bazı makinaları Plus Version ile mevcut durumundan %25 daha hızlı hale getirdik.”

Inkjet baskının var olduğu hemen her uluslararası fuarda özellikle yeni Su Teknolojisi ile ön plana çıktığını gördüğümüz Durst, FESPA 2017’de de yeni gelişmeler ile yer aldı. Bu kez Durst sergisi hakkında bilgileri şirketin Türkiye Temsilcisi olan Saatçıoğlu A.Ş sahibi Serdar Saatçıoğlu’ndan aldık. Saatçıoğlu, ilk olarak makine baskı hızlarını artıracak olan yazılımın Plus Version’unda bahsetti. Plus Version, mevcut makinelerin baskı hızların ortalama %25 bir artış getiriyor. Saatçıoğlu, bu gelişmeyi şöyle örnekliyor: “Amaç mevcut makinaları daha da hızlandırmak. Bazı makinaları Plus Version ile mevcut durumundan %25 daha hızlı hale getirdik. Örneğin 12150HS. En kalitesi modda 130 m2 olan baskı hızı şimdi 190 m2’ye çıktı.” Saatçioğlu yenilikleri anlatmaya şöyle devam etti:

Yeni The Rho Roll FLT esnek mürekkepler

“Bunun dışında esas iddialı olduğumuz bobinden bobine makinalar Rho312 ve Rho512 plus versiyonları ki bunların da hızlarını arttırmayı başardık. İlaveten bu makinalara bazı ekstra özellikler de kazandırdık. Bu özellikler arasında benim en çok önemsediğim yeni The Rho Roll FLT (Flexible, Low Tack) mürekkepler. Bu mürekkeple bu makinalar artık araç kaplama baskısı da yapabiliyor. Özellikle lamine dilecek cast vinile FLT %100 esnek mürekkeple araç kaplama özelliğine getirdik. İlk örneğini bilinen Türkiye’de bir müşteriye ki mevcut Durst makine kullanıcısıdır, sunduk. Buradan çıkan başarı hikayesini de en kısa zamanda sizin aracılığınızla paylaşacağız. Özetle getirdiği avantaj şu; Cast vinile eskiden UV ile baskı yapmak problemdi. Özellikle uygulamada birleşme noktalarında üst üste bindirmek ciddi bir sıkıntıydı. Keza billboardlarda öyle. FLT mürekkeple bu problem ortadan kalktı. Son derece esnek bir mürekkep ki neredeyse termoformable mürekkep kadar esnek. Thermoformable mürekkep %350 esner, FLT ise %100 esniyor. Ve özellikle kaplama alanında bir problemi daha bertaraf ediyor.”

Soft Signage ve Rho Tex

“Bu fuardaki diğer yeniliğimiz de Rho Tex 225. 3,20lik bir soft signage baskı makinası. Hem direk transfer kâğıda baskı yapabiliyor veya direk kumaşa baskı yapabiliyor. Bunu da 4 mürekkeple ve oldukça uygun bir maliyetle yapıyor. Normal baskıların nerdeyse yarı fiyatına soft signage baskı özelliği kazandırıyor. Soft signage gelecekte çok önemli çünkü bence brandanın ömrü bitti. Hem fazla yer kapladığı için hem de ağır olduğu için. Oysa soft signage baskıları katlıyorsunuz, kolunuzun altına alıp gidiyorsunuz. Ve üstelik baskı kalitesi hem daha iyi hem de doğaya hiç zarar vermiyorsunuz. Tekstil dönüşülebilir bir malzeme olduğu için bu yeni trend doğayı koruma açısından da çok önemli. Bu seneki yeniliklerimiz bunlar. Bu yenilikleri gösterebilmek adına yine dönem dönem fabrika turlarımız olacak. Müşterilerimizi bekleriz.” Saatçıoğlu, Durst’un oluklu baskısındaki çalışmaları ile sözlerini tamamladı. Şu anda odak noktasının tek geçiş olduğunu söyleyen Saatçıoğlu, mevcut 160 cm’ye kadar olan tek geçişli makineleri oluklu tarafında da geliştirmek olduğunu ve geliştirilen oluklu baskı tek geçiş makinesinin halen beta testlerinin devam ettiğini, ticari olarak pazara sunulmasının ise 2018 sonunda yapılacağını, anlatıyor:

Ar-Ge devam ediyor

“Durst, her zaman know how konusunda iddialı bir firma. Araştırma ve geliştirme de çok yönlü çalışıyor ve bu konuya gerçekten iyi bir bütçe ayırıyorlar. Ama öte yanda her sene de kârlılıkları artıyor. Evet, gelecekle ilgili bazı çalışmalar var. Durst yakın gelecekte tek geçiş baskının çok önemli olacağına inanıyor. Şu anda tek geçişli 160 cm’ye kadar makinaları var. Son 1 yıldır hazır üzerinde çalıştıkları konu ise oluklu mukavva ambalaj alanına da tek geçişi kazandırmak. Bununla ilgili Rho 130 SPC makinamız var biliyorsunuz. Hala beta testleri devam ediyor. 2018’in sonu gibi satışa sunacağız. Pazara sunulduğunda oluklu mukavva ambalajda en hızlı makine olacak. Su bazlı UV kullanılacak, bu çok önemli. Özetle Durst’ta yatırımlar bitmiyor. Her sene yeni bir tesis ilave ediyorlar. Bu sene de eski fabrika genişletiliyor yine. 5inci kez. Bu arada Avusturya’da da mürekkep fabrikası inşaatına da başladılar. Orada da 3ncü fabrika devreye girmek üzere. Yatırımlara devam. Çünkü dijital, son derece geniş bir alan ve esnek bir konu. Hemen her endüstride kendine yer bulabiliyor. Durst şimdilik seramikte, tekstilde, reklam sektöründe, ahşapta ve etikette çözüm sunuyor. Birkaç sene içerisinde de başka alanlarda Durst’u görebilirsiniz.”

 

#RhoTex #Durst #SoftSignage #SerdarSaatcioglu #Saatcioglu #Rho130SPC #TheRhoRollFLT #inkjet #SuTeknolojisi