EFI Nozomi C18000 ’e Yakından Bakış

EFI Nozomi C18000 Dijital oluklu baskı makinesini drupa 2016’da ilk kez gösterdiğinde yüksekçe bir yankı bulmuştu. O günden bugüne bizim adımıza ya da ülkemiz adına diyelim büyük bir sessizlik ile yürüyen süreç EFI’ın Nozomi C18000’in çalıştığı üç fabrikadan biri olan İspanya Valensia’daki oluklu kutu fabrikasına yaptığı tur ile dergimizin sayfalarına taşındı. Makineye geçmeden –ki artık buna printer demeyelim, makinenin beş aydır reel üretimde olduğu Hinojosa Packaging Solutions şirketine bir göz atalım.

M. AKİF TATLISU

Fabrika turu ile başladık. Hinojosa’nın tüm üretim tesisini baştan uca tepeden izleyerek Nozomi’ye ulaşana kadar neredeyse tüm prosesi de görmüş olduk. Resimleyemedik ama konvansiyonel aşamada oluklu üretiminin ne kadarda adil olmayan bir dal olduğunu, anladık. Yani bu büyüklükteki bir tesis ve o makineler, bir ofset ya da flekso karton kutu matbaasının yanında Emir Turam’ın yanındaki Ben hükmündeydi. Örnek de vereyim. Şirketin mal çıkışı, bildiğimiz antrepo görümündeydi ve oraya vardığımızda mal yüklemeye yanaşmış altı tır, park alanında da üç tır daha vardı. Elbette otomasyon en üst düzeydeydi. Mesela o havaleli koca koca kutular baskıdan, sıvamaya, şekilli kesimden kutu katlama yapıştırmaya el değmeden konveyörler üzerinde naklediliyor, döndürülüyor ve istifleniyor. Hinojosa’ya gelince şirket, 70 yılı devirmiş. Rafael Hinojosa Sanchis tarafından 1947’de kurulan şirket oluklu ve ambalaj alanında İspanya’nın lideri olarak tanıtılıyor. Hinojosa’da üretilen oluklu kutular endüstriyel, gıda, içecek ve tarım alanına odaklanmış. Yani seramikten domatese hemen her şey için yarın insan boyundan manav kasasına kadar hemen her boyuttan oluklu kutu üretimi var.

Oluklu kutu sektörünün büyüklüğü de aslında tüm ambalaj sektörünün içinde sert plastik ambalajların ardından ikinci sırada yer alacak kadar önemli. Ambalajın 525 milyar dolar değeri var. Bunun içinde oluklunun payı ise 130 milyar dolar ve %80’i basılı bir ambalaj malzemesi olarak hesaplanıyor. 130 milyar dolar 250 milyar metrekareye karşılık geliyor. Kaliteli baskılar yani dört renk üstü hala düşük. (%10) oranında. Ancak hızlı büyüyor. En geniş forsat alanı Asya’da %52. Avrupa %22, Kuzey Amerika %17 ve dünyanın kalanında ise %9.

 

EFI hakkında verilen bazı bilgiler

Nozomi’ye geçmeden önce EFI’a da bir bakalım. EFI, Amerikan bazlı bir silikon vadisi şirketi. Şirket 26 yaşında. 3 bin 200 çalışanı var ancak buraya dikkat bu çalışanlardan binden fazlası ar-ge’de çalışıyor. EFI iyi zaman kötü zaman ayrımı yapmaksızın her daim gelirinin %15 – 20’sini ar-ge’ye ayırıyor. Şirket ar-ge konusunda değişik alanlara odaklanmış –ki aralarında inkjet teknik platformları, renk yönetimi, performans optimizasyonu, bulut servisleri, endüstri 4.0 gibi konular var. EFI çok geniş bir baskı alanına hitap ediyor. Okullar ve devletten, kurum içi baskılara, tekstil, seramik, yayıncılık, özel baskıcılar, serigrafi baskıcılar ve nihayetinde ambalajcılar ve oluklu kutu üreticilerine kadar. Sürdürülebilir bir büyüme sağlayan şirket gelirlerini 2010 – 2015 arasında beş yıl içinde 379 milyon dolar artırmış. 2016’yı da katınca artış 488 milyon dolar. EFI’ın en iyi alanı inkjet ve en iyi pazarı Amerika. 2016 gelirinin yarıdan fazlasını inkjetten kazanan şirket yine yarıdan fazlasını Amerika’da elde etmiş. EFI ile ilgili bir iki rakam daha verelim. Dünyanın bir numaralı dijital UV mürekkep üreticisi. Binden fazla endüstriyel tek geçişli printer kurulumu yapmış (13 yıl içinde 4 jenerasyon tek geçiş teknolojisi sunmuş) ve yine binden fazla LED kurulumu. (7 yılda 3 jenerasyon yüksek hızlı LED teknoloji sunmuş, pazara.) Sadece ambalajda 300’ün üzerinde yazılım müşterisi bulunuyor ve Fiery kullanıcı sayısı 20 milyondan fazla.

 

paul_Cripps_IMEFI’ın ambalaj stratejisi

Şirketin ambalaj stratejisi üç ürün gurubu arasında yer buluyor kendine. Endüstriyel inkjet (printerlar ve mürekkep), Verimlilik yazılımları (üretim uygulaması ve iş yönetimi çözümleri), Fiery DFE (görüntü işleme, renk yönetimi iş akışı) Bütün bu bilgileri paylaşan yılda bir kez İstanbul’da görmeye alıştığımız EFI Başkan Yardımcısı ve EMEA Bölgesi Satış İdari direktörü Paul Cripps, karton ve özellikle oluklu kartonambalajın hayatımızda büyüdüğünü söylüyor ve örneğini de çok basit bir noktadan veriyor. -Haftada iki ya da üç kez eve elimde karton kutularla dönüyorum, diyor. Bir kısmı da internet üzerinden yapılan alışverişlerin kargosu… Cripps, kutu baskı işinin toplam işin en basit parçası olduğunu söylüyor. -Çözümün tamamı uçtan uca’dır diyor ve üreticinin yönetim, tasarım, planlama, üretim ve raporlamaya ihtiyacı var, diyor. Tabii bunu söylemesinin sebebi EFI’ın tüm bu konulara yardımcı olan uçtan uca çözümü. EFI bunu yapabilmek için ciddi bir yatırım yapmış, yapmaya devam ediyor. Bazıları şunlar:

Gelişmenin altında pazardaki en geniş tek geçiş teknolojisi (Nozomi C18000) ve endüstriyel UV LED kürlenebilir mürekkeplere yatırım var. Anahtar satın almalar var. CTI, PC-Topp, Shuttleworth CDM ve Escada Systems şirketlerinin satın alınmaları. Ambalajın gelişimi için yeni Fiery elektronik ve yazılım yatırımları. Angaje küçük ve orta ölçekli oluklu şirketlerinin strateji oluşturmalarına yardımcı olmak için yapılan yatırımlar ile fuar, etkinlik ve endüstriyel forumlara katılımlar da sektöre olan diğer yatırımları.

EFI’ın endüstriyel LED kürlenen mürekkepleri su bazlı mürekkeplerin maliyetlerini aşağı çekerken maksimum parlaklık sağlıyor. Ekstra koruma getiriyor. Geri dönüştürülebilirliği kanıtlanmış. FDA ve EFSA standartlarına uygun Green Guard sertifikalı düşük kokulu, Pantone gamutunun %85’ini CMYK ile %97’sini turuncu ve mor opsiyonları ile karşılayabiliyor ve beyaz opsiyonu ile oluklu üzerindeki kahverengiyi tamamen renklendirme imkanı tanıyor.

nozomiC18000_samples_IM

Nozomi C18000

Cripps, EFI’ın Cretaprint, Jetrion ve VuteK’te kullandığı teknolojileri birleştirerek Nozomi C18000’i ürettiğini söylüyor. Yani arkasında çok kuvvetli bir teknolojik birikim var. Nozomi C18000 herkesin malumu olduğu üzere direkt oluklu üzerine baskı yapan tek geçişli bir UV inkjet dijital baskı makinesi. (Post Print).

Makine 7 kısımdan oluşuyor. Tabaka besleme, tabaka temizleme ve primer baskı, baskı, baskı ölçme, UV LED kürleme ve ardındaki Fiery. Nozomi C18000, 7 renkli. Bunun CMYK kısmı standart. Turuncu, mor ve beyaz ise opsiyon. Bir ünite olarak direkt CMYK’nın önüne eklenebiliyor. Dakika 75 metre, saatte 7 bin 200 metrekare baskı hızına sahip. 1,80 x 3 metre baskı alanı bulunuyor ve baskı çözünürlüğü ise 360 x 720 dpi.

Dijitalin geleneksele göre kırılma noktası Nozomi’de 20 bin metrekare. 20 bin metrekare baskıda yolu en erken diğer metotlarla kesişiyor. Kağıt kalitesi ve/veya özel beyaz mürekkep ile bu kırılma noktası 32 bin metrekare de olabilir. Makine bugüne kadar üç adet satılmıştı. Şu anda üretimde olan dört adet te tamamlandığında sözleşmesi imzalanmış müşterilerine gidecek. Nozomi, Cretaprint fabrikasında üretiliyor ve şu anda için pek de kullanışlı bir alana sahip değil. Ancak fabrika 15 bin metrekare büyütülüyor ve inşaat tamamlandığında üritim kapasitesi de artacak. EFI Endüstriyel Baskı Genel Müdürü ve Başkan Yardımcısı olan Jose Luis Ramon, şu anki kapasite ile 6/7 haftada bir makine üretebildiklerini söylüyor. Yatırımın tamamlanması ile de bu süre 3 haftaya düşecek.

Bütün makineler günvellenebilir biçimde hazırlanıyor. Hız, mürekkep, yeni renk ya da diğer uygulamalarda yapılacak tüm geliştirmeler mevcut kullanıcılar için de var olacak ve makineler güncellenecek.

Mürekkep maliyeti hakkında şimdi bir bilgi paylaşamıyorum. Ama baskı kafası ömrü henüz hesaplanamamakla beraber çok uzun yıllar olarak, dillendiriliyor, Ramon tarafından. Baskı kafa temizliği iki dakika. Makine iş değişikliği esnasında otomatik olarak yapılabilir. Nozzle tıkanmasından kaynaklanabilecek bir problemi baskı sonundaki görüntü denetleme sistemi tespit ediyor. Baskıyı durdurmadan damlacık boyutlarını ölçekleyerek problemi geçici olarak ortadan kaldırıyor. Makine durduğunda ise yukarıda yazdığımız gibi sadece iki dakikalık otomatik temizleme işlemi yapılıyor.

Bu makinenin baskısı ile ilgili kısım ama Cripps’in daha önce de söylediği gibi önemli olan kısım makinenin ardında duran Fiery. Fiery Nozomi’ye değer katıyor. Color, Verimlilik, Kullanışlılık ve entegrasyonunu sağlıyor Nozomi’nin.

Sidney-Ouahnoun_IM

2018’de Türkiye’de Olabilir

İki günlük etkinliğin ardından sorumluluk bölgesine Türkiye’nin ardından Ortadoğu ve Kuzey Afrika’nın da eklendiğini bölgenin Satış Müdürü Sydney Ouahnoun tarafından açıklanan Satış Geliştirme Müdürü Nathalie Hızveren’i tebrik ettik ve etkinlik ve Nozomi’nin Türkiye piyasasındaki yeri konusundaki değerlendirmesini sorduk. Hızveren, şöyle diyor; “Bu EFI tarafından gerçekleştirilen ilk özel Nozomi etkinliğiydi. Nozomi benim için de çok yeni. Birçok detayı sizin gibi benim de burada öğrenme imkanım oldu. Çok faydalıydı, dolu dolu iki gün yaşadık. Hinojosa’yı ziyaret edip makineyi üretimde görmek de büyük bir fayda sağladı. Nozomi’nin ilk duyurusunda Türkiye için de büyük bir potansiyel olacağını fark etmiş ve heyecanlanmıştım ve Türkiye’de çok ses getireceğini biliyordum. Tam bir devrim makinesi. Ancak EFI, Nozomi hakkında çok temkinli davrandı. Çünkü herkesin aynı anda göstereceği talep –ki bu çok beklediğimiz bir şeydi ve öyle oldu; makinenin maksimum verimi ile pazara çıkması yerine şirketi bir üretim yoğunluğu içine itecekti. Halbuki sindirilerek devamı gerekiyordu. Evet, üç makine satılmış, şu anda içerindeki dört makine de öyle ama yeni yatırıma girilerek üretim alanı büyütülüyor. Etap etap ilerleyecek. Bugünden sonra ilk kurulumlar yapıldı, sonrakiler de programlı. Fabrikanın 2018’de full kapasite çalışacağını biliyorum, kapasite artırımına gidildiğini biliyorum. Bu toplantıda Cripps de zaten yeşil ışığı yaktı ve bölgesel yakınlıktan dolayı öncelikli olduğumuzu, söyledi. 2018’de Türkiye’ye bir Nozomi kurabilmeyi bekliyoruz. Tüm katılımcılarımıza da ilgilerinden dolayı teşekkür ederim.”

nathalie_hizveren_IM

Hülasa, dijital oluklu baskı hızla yükselmeye aday bir alan. Özellikle dijital baskının daha ağırdan aldığı alanlara göre daha hızlı büyüyebilir. Sebebine gelince oluklu üreticisinin yatırıma hazır oluşu, teknolojiyi kavramış olması ve ihtiyacı fark etmesi. Yani burada fırsat görüp bilezikleri bozup yatırım yapılacak kapasitede (yatırım maliyeti açısından) bir makine olmadığı için en azından şimdilik sanayicinin öngörüsünde. Bu da teknolojinin geleceği ve büyüyeceği anlamında önemli bir gösterge.

 

#EFI #Nozomi #NozomiC18000 #Oluklu #DijitalOlukluBaski #NathalieHizveren #inkjet #ambalaj