EFI’nin Dönüm Noktası Yenilikleri

7

Electronics For Imaging, Inc. bu yıl da FESPA Global Print Expo’da tanıttığı yeni teknolojilerle baskının geleceğini kökten değiştirmeye devam etti.

EFI fuarda gelecek nesil hibrid flatbed / bobin platform teknolojisini tanıttı. EFI VUTEk® h serisi yazıcılar daha yüksek kalitede, daha üstün yeteneklerle, saatte 109 tabakaya ulaşarak daha yüksek verimlilik için büyük bir değişim oluşturdu.

EFI bununla birlikte direkt tekstil baskı için dönüm noktası olan endüstriyel tekstil pigment mürekkep teknolojisini de sundu. Yeni EFI Reggiani pigment mürekkep teknolojisi kullanıcılara inline polimerizasyon ile daha az su ve enerji tüketimi ve üretim zamanı yıkama veya buharlama gerektirmeyen hızlı, çevre dostu üretim süreci getirecek. Bununla birlikte mürekkebin muhteşem haslık özellikleri ve yüksek baskı keskinliği geniş bir kumaş portföyünde ince detaylı tasarımlarda dahi baskıya imkan sağlayacak. Bu yeni pigment tekstil teknolojisi EFI’nin geçtiğimiz yıl sunduğu yeni ürünü FLEXY dijital yazıcısı ile geçtiğimiz ay ilk kez tanıttığı COLORS yazıcılarını tamamlayacak.

FESPA’da sunulan bir diğer yenilik de EFI VUTEk FabriVU® 340i oldu. Su bazlı soft signage yazıcı olan FabriVU® 340i, verimli çok yüksek kalitede baskıyı, daha hızlı üretim için inline fiksajı hepsi bir arada soft signage üretimi için kombine ediyor. Fuarda sergilenen bir diğer yenilik ise EFI’nin Fiery® geniş ve çok geniş format üretim digital ön uç (DFEs) ve güncellenmiş Fiery Command WorkStation® yazılımıydı. Bu iki ürün kullanıcılara tek bir arayüz üzerinden tabaka, sürekli besleme (bobin) geniş veya çok geniş format dijital baskı araçlarını yönetme imkânı veriyor.

Yüksek kapasiteli baskı ve seçkin tabela ve grafik üretimi için dizayn edildi

FESPA’da gösterime çıkan yeni VUTEk h 3.2 metrelik hybrid LED yazıcı EFI’nin UV ve LED inkjet teknolojileri geliştirmekteki lider tecrübesinin doruk noktası olarak tasvir ediliyor. Bu yazıcının yeni yüksek hızlı 7 pL UltraDrop™ teknolojisi gri skala baskı kafası yüksek hızlı baskıda keskin nokta kazanımı, baskıdan baskıya tutarlılık kazandırıyor. Yazıcılar tek geçişte 4 ve 8 renk baskı modunda ilave beyaz ve beş katmanlı baskı kabiliyeti sunuyor. Saatte 74 tabaka baskı hızına sahip olan VTEk h3 saatte 109 tabakaya kadar baskı kapasitesine sahip h5 modeline güncellenebilir

Oluklu dijital baskısında başka bir tecrübe

EFI standında ziyaretçiler EFI’nin VUTEk HS125 Prohibrid inkjet baskı makinesi ile oyun değiştiren tek geçişli dijital oluklu baskı makinesi EFI Nozomi C18000 için EFI’nin 360o interaktif VR (Sanal Gerçeklik) gösterimini tecrübe ettiler.

Çok yüksek hızlı ve 2018 EDP En İyi Oluklu Çözümü ödülü sahibi globalde de çok sayıda kurulumu bulunan EFI Nozomi aynı zamanda Digital Corrugated Experience bölümününde parçalarından biri oldu.

Son olarak EFI’nin FESPA’da sunduğu yenilikler arasında kalite ile verimliliği birleştiren sınıfının en yüksek hacimli bobinden bobine LED yazıcısı olan 3 metrelik VUTEk 3r ve uçtun uca tabela ve grafik baskı yönetim aracı EFI Midmarket Suite ve EFI’nin yeni müşteri iletişim platformu olan MarketDirect de yerlerini aldılar.

 

FESPA boyunca EFI standında Türkiye’den gelen ziyaretçileri Türkiye Temsilcisi Lidya Grup Yöneticileri ile teknik ve satış ekibi karşıladı. Tüm ithalatçıların olduğu gibi Lidya Grup ile sohbetimizin ana konusu Euro ve dolar kurları olmasına rağmen Lidya Grup Grafik Sanatlar Satış Direktörü Adem Öz, pazarın dinamiğinin korunduğunu ilk çeyrekte başarılı bir grafik çizdiklerini, söylüyordu. “EFI’nin endüstriyel dijital baskı sektöründe yirminin üzerinde modeli bulunuyor. Bu makinelerin fiyatları 150 bin dolar ile 3.5 milyon dolar arasında değişiyor. EFI markası, ileri teknolojiye sahip ve endüstriyel pazardan yoğun talep alıyor. Bu yıldan gelecek yıla hazırlık yapma noktasında sektördeki yatırımlar sürecektir. Lidya Grup olarak EFI’de bu yıl, görüşmelerin satışa döndüğü başarılı bir yıl bekliyoruz.”

Lidya Grup Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Öz ise kur hareketlerinin değişkenliğinin pazara nihai karar verme aşamasında nefatif etkisi bulunduğunu kabul ediyor ancak Öz’e göre kurlardaki yükseliş spekülatif ve geri dönüş bekleniyor: : “Siyasi ve ekonomik açıdan çeşitli konular gündemde olabilir. Ancak grup olarak biz, her zaman bardağın dolu tarafına bakıyoruz, enerjimizi ve moralimizi daima zirvede tutuyoruz. Sahip olduğumuz tecrübemize, kalifiye insan kaynağımız ve güçlü sermayemiz de eklenince, hedeflerimize ulaşarak büyüme yolculuğumuzu sürdürüyoruz. Bu yılın ilk çeyreğinde %10 bir büyüme gerçekleştirdik. En önemli büyüme, EFI tarafında yaşandı. Aynı zamanda 2017 yılının ortasından itibaren, servis cirolarımızda bir artış gözleniyor. Bu yılın ilk çeyreğinde olduğu gibi önümüzdeki dönemlerde de, sattığımız makine sayısına paralel olarak, servis cirolarımızdaki artış devam edecektir.”

 

#EFI #LidyaGrup #UV #BekirOz #AdemOz #VUTEk #Nozomi #FabriUV #GlobalPrintExpo #FESPA