Endüstriyel Baskıda Avantajlı Konum Edinme

1

Rob Fletcher baskı sektöründeki en çeşitli  konularından birini ele alıyor, endüstriyel pazar çok sayıda teknolojiyi ve iş segmentini kapsayarak her yere ulaşıyor.

Yazan:Rob Fletcher

Alıntı: fespa.com

İmalatçıların en son geribildirimi, hem baskı hizmet sağlayıcılarının hem de tabela imalatçılarının işlerini büyütme ve iş alabilecekleri yeni pazarlara girme isteğinin etkisiyle endüstriyel baskı ürünlerinin belirli türlerine yönelik talepte bir artışını işaret ediyor.

FESPA.com endüstriyel baskıda kilit büyüme fırsatlarının nerede yer aldığını görmek amacıyla endüstriyel baskı piyasasındaki lider üreticilerin sattıkları en son ürünlerin bazılarını, şu anda aldıkları talep düzeyini ve türünü daha ayrıntılı öğrenmek üzere bu imalatçılardan bazılarıyla görüştü.

Teknolojilerin çarpıcı ve aralıksız yükselişi

Sadece endüstriyel baskı üretiminde değil, bir bütün olarak baskı endüstrisinde de lider isimlerden biri Canon’dur. Canon Avrupa bünyesindeki Grafik ve İletişim bölümünde uygulama geliştirme üst düzey yöneticisi olan Mathew Faulkner şirketin son yıllarda gözlemlediği pek çok endüstriyel trendi gösteriyor.

“Son on yılda endüstriyel baskı piyasasının evrimine baktığımızda flatbed hem de roll-to-roll üretim teknolojilerinin çarpıcı ve aralıksız yükselişini görüyoruz” diyen Faulkner şunları kaydetti:

“Buna, tabela imalatçılarının ve grafik üreticilerinin artan çeşitlilikte esnek ve sağlam baskı malzemeleri üzerine baskı yapmak üzere dijital inkjet teknolojisinin yeteneklerini çeşitlendirme ve bunlardan faydalanma isteği yön vermiştir. Ayrıca özellikle geleneksel serigrafi baskı ürünleri için analogdan dijital baskıya geçiş yaşanmıştır.

Baskı belirleyiciler, baskı hacimlerini azaltma ve talep üzerine teslimi mümkün kılma, daha fazla tasarım esnekliği ve isteğe göre uyarlama bakımından dijital üretimin avantajları hakkında farkındalıklarını artırdıkça özel baskı uygulamalarının artan şekilde farklı spektrumuna olan talep canlandı.”

“Canon’un perspektifinden, bir on yıl önce flatbed baskı serisi Océ Arizona’nın tanıtılmasından beri flatbed baskı teknolojisindeki aralıksız inovasyonumuz binlerce müşteri için yaratıcılığı serbest bırakarak akustik duvar panellerinden, mobilyadan, zemin döşemeden cam ve kendiliğinden yapışan filmlere kadar işlevsel ve dekoratif endüstriyel uygulamalara girişmelerini mümkün kıldı.”

FESPA 2017’de Canon, Canon UVgel teknolojisine sahip bobinden bobine baskı cihazı Océ Colorado’yu piyasaya sürdü. Faulkner, bu baskı cihazını piyasaya sürüldüğünden beri UVgel teknolojisine ilginin “son derece yüksek” olduğunu, tüm dünyada ilgili işyerlerinde şimdi yüzlerce baskı cihazının kurulu olduğunu belirtti.

Faulkner sözlerini şöyle sürdürdü: “Canon UVgel geniş bir yelpazedeki baskı malzemeleri üzerinde ve olağanüstü baskı kalitesiyle verimlilikte önemli artışlar sağlıyor. Ürünü tüm dünyada kullanan müşteriler sadece klasik grafik uygulamaları için değil, duvar kaplamaları, kendiliğinden yapışan cam ve zemin grafikleri ile etiketler gibi ürünler için de işlerinde üretimi nasıl temelden değiştirdiğinin göstergesidir.”

Faulkner bu başarıyı Mayıs ayındaki FESPA 2018’de ilerletmek isteyen Canon’un, Océ Colorado 1640 makinesini bir kere daha göstereceğini, kendiliğinden yapışan etiketlerin yanı sıra bir dizi evsel ve ticari dekor uygulamalarını üretmek üzere kullanacağını kaydetti.

Endüstriyel segmentte yoğunlaşmasını sürdüren Canon ayrıca tüm uygulamalarda azami üretim verimliliği için robotlaştırılmış iş akışında Océ Arizona 6170 flatbed baskı cihazını tanıtacak.

Faulkner şöyle devam etti: “Tanıtım, flatbed baskı işleminde en yüksek otomasyon düzeyine ulaşmak için Canon ve Rolan Robotics ile işbirliği yapan, ileri görüşlü bir Océ Arizona kullanıcısı olan Hollanda’daki Van Vliet Printing’de gerçek bir müşteri uygulamasını yansıtacak. FESPA 2018’de ayrıca Arizona serisi için yeni yükseltilen baskı çözümümüzü tanıtacağız; bu çözümümüz müşterilerin dekorasyon ürünlerine dokulu efektler eklemelerini, prototipleri ve işaretleri paketlemelerini, değeri azamiye çıkarmalarını ve rekabette fark yaratmak üzere kapsamlarını genişletmelerini sağlamaktadır.

FESPA 2018 ziyaretçilerinin, işlerinin kapsamını yeni uygulama alanlarına yaymaya mı yoksa önceliklerine mi odaklandıkları üretim verimliliğini optimize edecek; işlerinin yükselmesine yardımcı olacak bir dizi çözümümüz olacak.”

Endüstriyel Baskıda Heyecan Verici Gelişmeler

Canon gibi en son endüstriyel baskı çözümlerinden bazılarını sergilemek üzere bu yıl FESPA 2018’e katılacak olan Inca Digital de son çözümlerini sergileyecek. Inca Digital’in genel Müdürü John Mills piyasayı “dijital inkjette en heyecan verici gelişme alanı” olarak tanımladı.

Mills şunları ekledi: “Neredeyse her sektörde dijital baskı, analog baskıyla ekonomik açıdan mümkün olmayan işlevselliği ve isteğe göre uyarlama seçenekleri sunabiliyor. Artık İnkjet sistemlerinin çoğu mevcut üretim süreçlerine entegre olmaya yardım eden özellikleri birleştiriyor.

Bu, dijital baskının benimsenmesine yardımcı oluyor fakat mürekkep  performansı hala pek çok uygulamayı sınırlıyor. Mürekkebin gelişimini pek çok endüstriyel alanda dijital baskının geniş ölçekte benimsenmesinin temeli olarak görüyoruz.”

Inca Digital ikili robot sisteminin özellikle mevcut üretim ortamına entegre olmak için “çok uygun” olduğunu söylüyor: “Dijital baskıda endüstriyel uygulamalara yönelik soruların gitgide arttığını görüyoruz. Bütün platformlarımız Inca flatbed tasarım sayesinde farklı baskı malzemeleri için yüksek esneklik sunuyor. Müşterilerimiz çok çeşitli plastik, metal, ahşap ve hatta cam üzerine baskı yapmak üzere baskı cihazlarımızı kullanabildikleri için bu esneklik müşterilerimize yardımcı oluyor. Gözlemlediğimiz bir diğer trend üretim ortamına entegre edilmek üzere isteğe göre uyarlanmış otomasyon sistemlerine artan taleptir.”

Bu bağlamda, Mills, şu anda popüler olduğu anlaşılan Inca Digital’deki ürünlerin bazılarını seçiyor: “Otomasyon tarafında, ikili robot sistemi özellikle mevcut üretim ortamına entegre olmak için çok uygun. Bu, müşterinin manuel işi asgariye indirmesini ve baskı kalitesi ile basımın etkili yönetimine yoğunlaşmasını mümkün kılıyor. Robot sistemlerimizle endüstriyel uygulamaları çok iyi destekleyen yüksek doğruluk ve güvenirlik derecesine ulaşıyoruz. OnsetM’de üretim sürecinde daha iyi bir akışa olanak sağlayan bir hizada tasarım seçtik. Tamamen otomatik besleyici ve istifleyici sistemler Dimatix QFR7 baskı kafasının neredeyse yüksek ofset baskı kalitesini bütünlüyor.

Ayrıca Mills, Inca Digital’in olabildiğince çok ziyaretçiyle endüstriyel ihtiyaçlarına yardımcı olabilecek bilgiler sunabileceği Mayıs’taki FESPA 2018 fuarını iple çekiyor.

Inca Digital FESPA 2018’de tüm ürün çeşitlerini sunacak. Şirket verimliliği daha artırmak için tasarlanmış Inca Connect iş akışı yazılım paketinin yanı sıra OnsetM ve SpyderX platformlarını da kendi standında sergileyecek. Katılımcılar ayrıca fuarın Digital Corrugated Experience alanında yarı otomatik robotlu OnsetX3’ü de görebilecek.

Günden güne büyüyen bir pazar

INX ise, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Pazarlama Müdürü Stefano C’ye göre “piyasada fark oluşturan” bir dizi ürün sunacak.

Rogora şunları kaydetti: “Öncelikle JetINX’in tak çalıştır baskı çubuğumuzdan söz etmek isterim. Verimlilik ve kalite gerekliliklerine göre farklı baskı kafalarıyla yapılandırılabilen bu donanım ölçeklendirilebiliyor ve kolayca entegre edilebilen tüm gerekli araçları içeriyor.

Dakikada 10 ile 100 metretüle kadar farklı baskı hızı seviyesine ve 40 ile 350 mm arasında değişen baskı genişliğine ulaşılacak şekilde ayarlanabilir. Tek geçişli veya silindirik baskı modu sunabilir ve UV ile elektron ışını da dahil çok sayıda kimyasal madde türüyle uyumludur.”

Rogora, müşterilerin değişen taleplerine yanıt verebilmek için piyasadaki gelişmeleri takip etmenin INX için çok önemli olduğunu belirtti. Bu bağlamda, Rogora, endüstriyel baskıda yer alan şirketlerin dikkate almaları gerektiği çok sayıda kilit odak noktasını ve trendi gösteriyor: “Endüstriyel baskı piyasası gün geçtikçe büyüyor; neyse ki çok çeşitli piyasalardaki çok farklı şirketlerden talepler aldığımızı kendi adıma söyleyebilirim. Etiketleme ve esnek ambalajlamadan tekstil endüstrisine kadar pek çok dönüştürücünün veya imalatçının yahut marka sahibinin yeni ürünler sunmalarını sağlayan doğru teknolojiyi aradıklarını söyleyebiliriz. Dijitalin büyümesini açıklayan tek neden ürünü isteğe göre uyarlama ve değişken veriler değildir; pek çok şirket klasik süreçlerini optimize edip yeniden şekillendirmek için inkjet teknolojisini uygulamak istiyor. Seramik endüstrisi herkese inkjet teknolojisinin dünyayı nasıl değiştirdiğine doğru bir örnek gösterdi.”

“İş imkanlarımızın çoğu klasik baskı makinesi kullanan imalat şirketlerinden geliyor. Üretim hatlarımız sayesinde müşterilerimizin ihtiyaçlarını kusursuzca karşılayabiliyoruz. Hangi baskı modu veya kimyasal madde gerekirse gereksin, müşterilerimizin pazarlama sürelerini büyük ölçüde düşürmelerini sağlayan bir Tak & Çalıştır çözümü sunabiliriz. Normalde şirketler baskı makinesi entegrasyonu, yazılım, mürekkep, kaplama ve inkjet uzmanlığımızı sunabildiğimiz için bizle çalışmaya karar veriyor.”

Rogora bu yılki FESPA 2018 ile bağlantılı olarak şunları ekledi: “FESPA’da endüstriyel inkjet ürünler de dahil tüm portföyümüzü sergileyeceğiz. Bu fuarı sergileme grafikleri ve görsel iletişim piyasalarına odaklanmak için en iyi yerlerden biri olarak görüyoruz. Endüstriyel baskı piyasası bir dizi alanı kapsayan çok çeşitli ve geniş kapsamlı bir sektör. Bununla beraber, bu alanda faaliyet gösterenlerin işlerini büyütmelerine yardımcı olacak yeni ürünlerin geliştirilmesine ayrılan yüksek yoğunlaşma ve çaba düzeyi genel piyasa için görünürde açık olan bir şey.”

Bu Mayıs ayındaki FESPA 2018 tüm dünyadan ziyaretçilere bütün teknoloji ve çözüm çeşitlerini yakından tanıma fırsatını sunacak. 15-18 Mayıs tarihlerinde Almanya’nın Berlin şehrinde düzenlenecek fuar endüstriyel baskıda en büyük isimlerden bazılarını ağırlayacak; her biri en son çözümlerinden bazılarını sergileyecek.

FESPA 2018 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek ve katılım kaydı yaptırmak için FESPA 2018 resmi websitesini ziyaret edin: http://www.fespaglobalprintexpo.com

Ücretsiz giriş için kayıt yaptırırken FESJ801 kodunu kullanın.

 

#RobFletcher #FESPA #Canon #INX #Colorado #IncaDigital #JohnMills