FESPA 2020 İçin Yeni Tarihler Açıklandı – FESPA 2020 Events To Return To Madrid In October 2020

0

FESPA ertelenen amiral gemisi etkinliği Global Print Expo, IFEMA – Feria de Madrid’de eş zaman ve mekânlı etkinlikler European Sign Expo ve Sportswear Pro fuarları ile birlikte 6-8 Ekim 2020 tarihleri arasında yapılacağını duyurdu.

FESPA CEO’su Neil Felton konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı: “Koronavirüsün baskı sektörü üzerinde devam eden etkisine rağmen, küresel topluluğumuzun 2020’de bir FESPA platformu için güçlü talebinden çok etkilendik. Bu nedenle, fuarlarımızın bu yeniden planlanan tarihlerde devam edeceğini duyurmaktan son derece memnunuz ve olağanüstü koşullarda kararımızı tamamen destekleyen IFEMA ekibine çok minnettarız. Bu zor zaman boyunca, FESPA’nın 2020 ürün lansmanlarını en iyi şekilde nasıl destekleyebileceğini, mevcut müşterilerle nasıl etkileşime girebileceğini ve gelecekteki büyümelerini desteklemek için baskı sektöründeki yeni beklentileri besleyebileceğini belirlemek için katılımcılarımızla yakın diyalog içinde ve görüşmelerde bulunuyoruz. Özel paydaş topluluğumuz için FESPA Global Print Expo’nun benzersiz değerinden eminiz.”

Scroll down for English version


FESPA announced that its flagship event, Global Print Expo, will return to IFEMA – Feria de Madrid from 6 – 8 October 2020, along with its co-located events, European Sign Expo and Sportswear Pro. The three exhibitions, which were originally scheduled to take place from 24 – 27 March, had to be postponed due to the disruption caused by the COVID-19 outbreak in mainland Europe.

FESPA CEO Neil Felton says: “Despite the ongoing impact that the coronavirus is having on the speciality print sector, we’ve been overwhelmed by the strong demand from our global community for a FESPA platform in 2020. Therefore, we are extremely pleased to confirm that our shows will be going ahead on these re-scheduled dates and we’re very grateful to IFEMA team, who have been fully supportive of our decision under the extraordinary circumstances.”

He continues: “Throughout this difficult time, we remain in close dialogue and consultation with our exhibitors to establish how FESPA is able to best support their 2020 product launches, engage with existing customers and nurture new prospects in the speciality print sector to fuel their future growth. We remain confident in the unique value of FESPA Global Print Expo for our specific stakeholder community.”

FESPA will provide further updates regarding the events in due course.