FESPA Eurasia 2019’un Ardından

1

Avrasya Bölgesi’nin lider baskı fuarı FESPA Eurasia, 500’den fazla markanın katılımı ve 10 binden fazla profesyonelin ziyaretiyle rekor kırdı. 74 ülkeden 2 binden fazla yabancı ziyaretçinin bulunduğu FESPA Eurasia 2019, sunduğu işbirliği imkanlarıyla sektöre 1.5 milyar dolarlık hareket katacak

Endüstriyel reklam ve dijital baskı dünyasının tüm yeniliklerinin bir arada sergilendiği Avrasya’nın en büyük fuarı FESPA Eurasia 2019 bu yılı da rekorla tamamladı. Sektörün bütün yıl heyecanla beklediği fuar, 5-8 Aralık tarihleri arasında 5 yüzden fazla markanın katılımıyla birlikte 10 binden fazla ziyaretçiye ev sahipliği yaptı. Türkiye’nin sektör liderleri ve küresel markalardan oluşan markalar, en yeni teknolojilerini ve uygulamalarını FESPA Eurasia’da sergiledi.

FESPA Eurasia 2019, 10 bin 477 kişilik tekil ziyaretçi sayısıyla kendi rekorunu yeniledi. Fuara katılanların yüzde 22’sini (2 bin 305 kişi) 74 ülkeden gelen yabancı ziyaretçiler oluşturdu. Almanya, İngiltere, Fransa, Yunanistan, Hollanda, Rusya, Çin, Azerbaycan, Mısır, İran, Bulgaristan, Kosova, Irak gibi ülkelerden gelen ziyaretçiler bölgenin en büyük fuarında yenilikleri keşfetti.

Yerli üreticiler yurtdışına açılacak

FESPA Başkanı Christian Duyckaerts, “Baskı sektörünü geliştirmek için FESPA olarak Avrasya bölgesindeki baskı ve endüstriyel reklam uzmanlarını desteklemeye devam edeceğiz” dedi. Açıkhava Reklamcıları Derneği (ARED) Başkanı Ahmet Özdemirel ise şunları söyledi: “Bu yılı 10 binden fazla ziyaretçiyle rekor katılımla tamamladık. Katılımcılar sektördeki en son yenilikleri keşfederek en iyi yatırım kararını alma şansı yakaladı. Yerli katılımcılar bölge ülkelere açılma ve uluslararası müşterilere ulaşma imkanıyla verimli bir fuar geçirdi. Bundan sonra da öncelikli hedefimiz iç piyasayı canlandırmak ve sektörün ihracat hacmini artırmak olacak. FESPA ve ARED ortaklığıyla 7. kez gerçekleşen FESPA Eurasia Fuarı’nın hacmi ve kapsamı her geçen yıl artarak devam edecek. FESPA Eurasia’ya katkı sağlayan katılımcı ve ziyaretçilerimize teşekkür ederiz.”

1.5 milyar dolarlık hareket

FESPA Eurasia Fuar Müdürü Betül Binici, endüstriyel reklam ve baskı dünyasının merakla beklediği fuarın iç piyasayı hareketlendirirken ihracatı artıracağını vurguladı. Avrasya Bölgesi’nin en büyük buluşması olan fuarın sektöre 1.5 milyar dolarlık hacim katacağını belirten Binici şöyle konuştu: “Bulunduğumuz coğrafyanın en önemli fuarı olan FESPA Eurasia ile katılımcı firmalarımızı Avrasya’daki baskı uzmanlarıyla buluşturduk. 3-6 Aralık’ta yine İFM’de gerçekleşecek FESPA Eurasia 2020’de görüşmek üzere.”

Bir yorum da bizden

FESPA Eurasia 2019’a ilişkin gelen basın açıklamasından bir özeti yukarıda verdik. Şimdi sıra geldi yorumumuza. Öncelikle şunu söylemek isterim ki FESPA Eurasia 2019 bugüne dek yapılanlar içinde en başarılı olanıydı. Bunu birçok kriteri göz önünde bulundurarak söylüyorum. Elbette katılımcıların geniş bir marka portföyünden oluşması, ana oyuncuların hepsinin fuarda yer alıyor olması ve varlıklarını başarılı bir sergilemeyle taçlandırmış olmaları en önemli kriterdi. Bir diğer kriter ise ziyaretçi sayısı. Bu konuda fuar boyunca farklı yorumlar duydum. Tarafsız bir göz ile bakıldığında dört gün boyunca gördüğümüz ziyaretçi sayısının fuarın başarılı sayılmasına yetecek bir rakama ulaştığını, yukarıdaki resmi açıklamayı görmeden fuarın hemen ardından buraya yazdım. Ancak ziyaretçi profilinin değerlendirilmesinde ortaya çıkan bir durum var ki bu biraz da fuarı içeriğine ilişkin eleştirimin bir parçası. Ben FESPA Eurasia’nın endüstriyel ve fonksiyonel baskı tarafının maalesef eksik kaldığını, düşünüyorum. Özellikle serigrafi konusunda yeterince katılımcının yer almamış olması da bu eleştirimin bir parçası. FESPA Eurasia’nın sadece bir endüstriyel reklam fuarı olarak gelişmesine karşıyım. Tekstil baskısında gösterdiği aşamayı fonksiyonel ve endüstriyel baskı alanında da gösterebilmeli. Bu eleştirinin cevabının FESPA Global’in sorumluluğu altında olması gerektiğinin de altını çizerek.

FESPA Eurasia şanslı bir dönemde yapıldı ve umumiyetle üreticilerin ilk sergileme alanı oldu. Katılımcı standlarında Türkiye’de ilk kez hatta küresel pazarda ilk kez sergiye çıkmış yazıcılarının varlığı fuarın değerini artırdı. Tabii MATBAA&TEKNİK bir basım teknolojileri dergisi. Bu sebeple endüstriyel reklam ya da çok bilinen adıyla tabela tarafından gelen sergilemeler bizim için hiçbir zaman çekici olmadı. Biz bu fuarın matbaacılara hangi alanları açabileceğinin peşinde kimlerle konuştuk, neler dinledik? Hepsini paylaşıyoruz takipte kalın; İyi okumalar…

#FESPAeurasia #FESPA #EndustriyelReklam #içmekan #dışmekan #softsignage #tekstil #lateks #UV #inkjet #promosyon #BetülBinici