Fujifilm, 28 Milyon Dolarlık Yatırım Yapıyor

2

bilingual content – please scroll down for English edition

Yeni tesis, ABD’deki pigment dispersiyonlarının üretim kapasitesini ikiye katlayacak

Ekipman üreticileri, entegratörleri ve mürekkep formülatörleri için deneyimli bir inkjet mürekkep teknolojisi ortağı olan Fujifilm Imaging Colorants, Inc., su bazlı inkjet dispersiyonların üretimi için New Castle, Delaware’de yeni bir tesis için 28 milyon dolar yatırım yapacağını duyurdu.

Yatırım, dünya çapında hızla artan inkjet baskı talebini karşılamak için Fujifilm’in ABD’deki pigment dispersiyon üretim kapasitesini iki katına çıkaracak.

Delaware fabrikasına 11 bin metrekarelik ilave edecek olan yeni tesisin inşaatı Mart 2022’de başladı ve 2023 yazına kadar faaliyete geçmesi bekleniyor.

Tesis genelinde üretim çıktısındaki artışı desteklemek için FUJIFILM Imaging Colorants, Inc., 2023’ün sonuna kadar kalite, mühendislik, üretim ve idari rollerde 30 pozisyon ekliyor.

Fujifilm’in yüksek saflıkta RxD pigment dispersiyon ürünleri, ambalaj, tekstil ve ticari baskı dahil olmak üzere hızla büyüyen çeşitli mürekkep püskürtmeli pazarlar için su bazlı inkjet mürekkeplerin geliştirilmesinde önemli. Her pigment partikülünü güvenli bir polimer kafeste kilitlemek için tescilli bir çapraz bağlama teknolojisi kullanır ve bu da zorlu performans gereksinimlerini karşılayabilen mürekkep formülasyonlarının tasarımını sağlayan oldukça kararlı bir dağılım sağlar. Fujifilm, dijital baskı makine üreticilerine (OEM, Orijinal Ekipman Üreticileri) su bazlı mürekkepler ve mürekkep formülatörlerine RxD pigment dispersiyonları sağlıyor.

FUJIFILM Imaging Colorants, Inc.’in başkanı ve operasyondan sorumlu başkanı Ian Wilkinson şunları söylüyor: “Su bazlı mürekkep teknolojisindeki gelişmelerin inkjet için yeni pazarların dönüşümüne katkıda bulunacağına inanıyoruz. Bu yatırımla, hem su bazlı mürekkep hem de çekirdek pigment dispersiyon teknolojilerinin ana üreticisi olarak konumumuzu daha da güçlendiriyoruz. Misyonumuz, büyüyen Kuzey Amerika’yı ve küresel müşteri tabanımızı destekleyerek inkjetteki başarılarına katkıda bulunabilmemizi sağlamaktır.”

Geçen yıl Fujifilm, mevcut Avrupa merkezli üretimini desteklemek için 2022 baharında devreye alınması planlanan ABD’deki ilk dispersiyon üretim tesisinin inşasını duyurmuştu. İkinci tesis, Fujifilm’in Delaware tesisindeki yeni üretim kapasitesi için yaptığı toplam yatırımı 47 milyon doların üzerine çıkarıyor.

Daha fazla bilgi için Fujifilm Mürekkep Çözümleri Grubunu ziyaret edin: www.fujifilmprecisionink.com.

Fujifilm Invests $28 Million to Add a New Facility for Inkjet Pigment Dispersions

New facility will double production capacity of pigment dispersions in the US

Fujifilm Imaging Colorants, Inc., an experienced inkjet ink technology partner to equipment manufacturers, integrators and ink formulators, today announced that it will invest $28 million to add a new facility in New Castle, Delaware for the production of aqueous inkjet dispersions.

The investment will double Fujifilm’s production capacity of pigment dispersions in the US to cater to the fast-growing demand for inkjet printing globally.

Construction of the new facility, which adds 11,000 square feet of plant to the Delaware site, began in March 2022 and is expected to be operational by summer 2023.

To support the increase in manufacturing output across the site, FUJIFILM Imaging Colorants, Inc. is adding 30 positions in quality, engineering, production, and administrative roles by the end of 2023.

Fujifilm’s high purity RxD pigment dispersion products are important to the development of aqueous inkjet inks for a variety of fast-growing inkjet markets, including packaging, textile and commercial printing. They use a proprietary cross-linking technology to lock each pigment particle in a secure polymer cage, resulting in a highly stable dispersion that enables the design of ink formulations that can meet demanding performance requirements. Fujifilm supplies aqueous inks to digital printer OEMs (Original Equipment Manufacturers) and RxD pigment dispersions to ink formulators.

Ian Wilkinson, president and chief operating officer, FUJIFILM Imaging Colorants, Inc., comments: “We believe that developments in aqueous ink technology will contribute to the transformation of new markets for inkjet. With this investment, we are further strengthening our position as a major manufacturer of both aqueous ink and core pigment dispersion technologies. Our mission is to ensure that we can support our growing North America and global customer base, to contribute to their success in inkjet.”

Last year, Fujifilm announced the construction of its first dispersion manufacturing facility in the US, which is on schedule to be commissioned by spring 2022, to supplement its existing Europe-based production. The second facility brings Fujifilm’s total investment to more than $47 million in new production capacity at the Delaware site.

For further information, visit Fujifilm Ink Solutions Group: www.fujifilmprecisionink.com.

 

 

#RxD #RxD #dispersionsaqueous #dispersionsinkjet #inkjet #pigment #dispersionspigment #Fujifilm #inkjet