Fujifilm Türkiye Geniş Formatta Tüm Segmentler İçin Çözüm Sunuyor

0

Fujifilm Türkiye, Mejet ve Jwei ile geniş format baskı pazarının tamamını kapsayan bir ürün gamı oluşturdu. Her iki marka FESPA Eurasia’da gösterildi.

Fujifilm Türkiye, ileri teknoloji bilgi birikimini arkasına alarak geniş format pazarının tamamını kapasayacak iki marka ile ürün gamını genişletti. Fujifilm Türkiye’nin alt markası olan Mejet, ilk lansmanından bu yana aldığı sipariş rakamı ile şimdiden pazar payını oluşturmuş durumda. Fujifilm Türkiye’nin temsilcilik yolu ile pazara sunduğu Jweiflatbed sonlandırma için yeni bir kendine pazarda yeni bir alan açıyor. Fujifilm Türkiye Endüstriyel Baskı ve İş Geliştirme Müdürü Kerem Ege, bu yeniliklere ilişkin “Yeni markamız ve temsilciliğimiz bayiilerimizi de farklı bir çok ürün teklifi sunabilme konusunda güçlü kılıyor ve bayiilerimiz de bu durumdan mutlular. Fujifilm ofislerinin portföylerinde bulunmayan eksik kalan kısımlara ilişkin bu tip çalışmalar yapması mümkün. Biz de bu yolu izleyerek bu iki markayı pazara sunma kararı aldık. Sunduk. Başarıyla sürdürüyoruz. Fujifilm Türkiye ofisi olarak bu markalara ilişkin gelişmelerden son derece memnunuz” diyor:

Kerem Ege Mejet’i anlatıyor

“Mejet Fujifilm Türkiye’nin gelişmekte olan ülkeler için geliştirdiği alt markası. Türkiye, Orta Asya, Orta Doğu ve Afrika bölgelerinde Fujifilm güvencesiyle satışa sunduğu yeni bir ürün gurubu. 1,80 UV makine; 60×90 flatbed UV makine; 3,20 UV makine; 1,60 solvent ve ecosolvent ve 3,20 eco solvent ürün guruplarında ilk defa Uzak Doğulu partnerlerle bu ürünleri çıkardık. Kendi kalite standartlarımızda istediğimiz kafa ve mürekkep ve yazılım ile makine ürettiriyoruz. Bu makineleri de Fujifilm güvencesiyle saydığım bu bölgelerde aktif olarak satışa sunuyoruz. Beklediğimizden çok daha fazla ilgi gördü. Bu segmentte ilk defa yer aldık ve Sign Fuarından sonra FESPA Eurasia’da da sergiledik. Hali hazırda satışı tamamlanmış 25 makinemiz var. Bunlardan sekiz tanesinin de kurulumu tamamlanmış durumda.”

Mejet Fujifilm Türkiye kalite güvencesi altında

Kerem Ege, bir yıla ulaşan bir süre Ar-Ge ve testler için harcadık diyor ve ekliyor: “Tabiri caizse makinelere 3 ay boyunca işkence ettik. En kötü senaryoları yaşattık ve makineler bunun altından başarıyla kalktılar.”

Biz Mejet’i görene kadar yaşananlar

“Farklı üreticilerin makinelerini farklı segmentlerde farklı müşterilerde denedik. Bazıları daha başta elendi. Kalite performansları bizim için yeterli değildi. Karar verdiğimiz üreticilerle gelişim süreci kararı verdik. Bizim teknik ekibimiz, onların teknik ekibi ile 6-9 ay arasında değişen kısa süreli bir Ar-Ge çalışması yaptı. Artık hazırız dediğimizde ise bizim zorlayıcı testlerimiz başladı. Makinelere üç ay boyunca tabiri caizse işkence ettik. En kötü senaryoları yaşattık. Tüm bunların sonucunda bir makine biraz daha ön plana çıktı. İstediğimiz yedek parça ve diğer detayları da sağlayabildikleri için o firmayla yola devam etme kararı aldık Tek bir üreticiyle bütün ürün gurubumuzu ürettiriyoruz. Bütün makinelerimizde aynı kafalar, elektronik kartlar, yazılımlar kullanılıyor. Dolayısıyla teknik ekiplerin müdahale etme sıklığı daha düşük seviyeye gelmiş oldu. Kendi adımıza optimum bir makine ürettirdik ve müşteri açısından fiyat kalite performans noktasında güzel bir noktaya geldik. Satışlar da bunu teyid ediyor. Özellikle Sign fuarının sonrasında çok sayıda ön satış yaptık. Biz ilk defa stoğumuzda olmayan, siparişle üretilen makineleri sattık. Bu da müşteriler tarafından beğenildiğini gösteriyor ve inşallah böyle de devam edecektir.”

Jwei Çin’in en büyük flatbed sonlandırma üreticilerinden bir tanesi

“Çin’de bu konuda iki tane ana üretici var diyebiliriz. Jwei bu iki ana üreticiden biri. Orta Doğu’daki distribütörlerimizden gelen talep doğrultusunda bir sonlandırma ihtiyacı ortaya çıktı. Bunu tamamlamak için yaptığımız araştırmalarda Jwei’de kullandıkları tüm ekipmanların yabancı menşeeli olduğunu ve çok güzel bir organizasyonla bunların Çin’de bir makine haline getirildiğini ve yazılımla desteklendiğini gördük. Hem tekstil tarafında hem reklam hem de ambalaj tarafında bütün ürün guruplarının Orta Doğu’daki temsilciliğini aldık. Reklam tarafı ile başladık. Diğer ürün guruplarında da peyderpey piyasaya sunacağız.”

Endüstriyel uygulamalar için Vibrant Serisi

Fujifilm FESPA Eurasia’da flatbed Vibrant baskı makinesini de sergiledi. Vibrant’a ilişkin bilgiyi ise Fujifilm Türkiye ve Orta Doğu İnkjet Baskı Satış Uzmanı Cem Varol’dan aldık:

“Fuarda sergilediğimiz Vibrant serisi 1,25 x 2,5 tabla boyutuna sahip 3 adet Ricoh Gen5 baskı kafası içeren ilk kez lansmanı Sign Fuarında yapılan bir çözüm. Saatte 60 m2 kadar hıza ulaşabiliyor. Bu makine ile flatbed yatırımı yapmak isteyen müşterilere hem ekonomi hem de hız açısından cazip bir seçenek sunuyoruz. Makinenin hitap ettiği kitle sadece reklam ve promosyon değil aynı zamanda 7/24 çalışma uygunluğu ile mdf, ahşap, cam, dekoratif malzemeler gibi baskı latı malzemelerine endüstriyel uygulamalarda da kullanılabilir. Mürekkep kafa uyumu mükemmel ve mürekkep tutuculuğu son derece yüksek.”

2020 – Endüstriyel uygulamalar, ambalaj, tekstil ve Jetpress

2020 hareket planı ve yeniliklere ilişkin görüşlerini paylaşan Kerem Ege, röportajımızın son bölümünde yeni yılda mevcut endüstriyel uygulamaların artırılmasının yanı sıra ambalaj, ticari baskı ve tekstil baskıda Fujifilm tarafından gelecek önemli gelişmelere işaret ediyor: “Fujifilm kendi ürün gurubuyla biraz daha endüstriyel baskıya yönlenmek istiyor. Bununla ilgili çalışmalarımız Türkiye ofisinde de devam ediyor. Özellikle metal üzerine baskı, membran üzerine baskı ve ağırlıklı olarak cam üzerine baskı yönünde devam edeceğiz. Giriş segmenti alt markamız Mejet ile devam ederken üst segmentte de Fujifilm ürünleri ile devam edeceğiz. Özellikle ambalaj tarafında ikinci Onset’in kurulması drupa’nın yaklaşması ile gelen yeni projeler; dijital flekso, 50×70 dijital matbaa makinelerinin gelişmesi onun dışında endüstriyel uygulamalar için geliştirilmiş inkjet yapılarının gelmesi ile beraber biraz daha farklı endüstrilere 2020 içinde yön vermeyi düşünüyoruz. Bizim üzerinde üç yıldır çalıştığımız bir diğer konuda tekstil. Mürekkeplerimiz hazır. En azından 2020 içinde mürekkeplerle başlayacağız. Ama hedefimiz tam bir paket. Makine ve mürekkep ile tekstil pazarına girmek istiyoruz. Süblime, direkt baskı, reaktif boya seçeneklerimize paralel hepsi için makine çözümümüz olacak. Büyük ihtimalle süblime ile başlayacağız. Pigment ile devam edeceğiz. 2020’nin sonunda hazır olacağımızı umuyorum. Dolayısıyla 2020 Fujifilm tarafında hareketli olacak gibi görünüyor. Bu bölgede Jetpress’in satışına başladık. 2020 içinde bir Jetpress hedefimiz var, hem Türkiye’de hem de bölgede özellikle Birleşik Arap Emirliklerinde bir makine kurmayı hedefliyoruz. Hali hazırda var olan ürün portföyünde ise büyük hacim reklamcılık tarafından gelecektir.”

 #Fujifilm #Mejet #Jwei #KeremEge #GenişFormat #inkjet #rolltoroll #Jetpress #ambalaj #reklam #dışmekan #UV #kesimtablası #Vibrant #CemVarol #tekstil