Fujifilm “Yenilikten gelen değer”

5

FUJIFILM Corporation, drupa 2016’da ‘yenilikten gelen değer’ sloganıyla yerini aldı ve geniş format ve ambalaj sektörlerinde baskı operasyonlarına değer katan teknolojileri ve çözümlerini beğeniye sundu.

Fujifilm’in sunumunun temel vurgusu şirketin sektör lideri inkjet teknolojileriydi. Bunlar ‘FUJIFILM Inkjet Teknolojisi’ markası altında özetlendi ve sergilendi. Fujifilm’in inkjet sunumu UV ve su tabanlı mürekkep teknolojileri ve üretim yeteneklerinin en iyilerini, dünya sınıfı yazılımı ve sistem entegrasyon uzmanlığını bir araya getirdi. Fujifilm, drupa’da bu teknolojilerin nasıl kullanıldığını ve inkjet  baskının ticari, geniş baskı, ambalaj ve endüstriyel pazarlardaki etkisini kanıtladı.

Fujifilm 1 no’lu salonda modüler SAMBA baskı kafalarının en son nesli, özel VersaDrop jetting ve RAPIC topaklanma karşıtı teknolojileri, şirketin yazılım, sistem entegrasyon ve mürekkep geliştirme uzmanlığının bir araya gelmesiyle Heidelberg’in yeni B1 endüstriyel inkjet presinin  kalbindeki ‘baskı makinesinin’ nasıl ortaya çıktığını da gösteriyordu.

Fujifilm, drupa 2016’da 8b salonunda bu inkjet teknolojilerinin yeni baskı uygulamaları ve fırsatlarının geliştirilmesine ve genişletilmesine katkısını net bir şekilde ortaya koydu. Asılnda Fujifilm bu drupa’da inkjet konusundaki liderliğinin de altını çiziyordu.

Geniş format baskı alanı

Bu alanda, geniş ve süper geniş format baskı üretimine yönelik çeşitli lider çözümler sergileniyordu. Fujifilm yeni Onset X serisi yazıcılarını Avrupa’da ilk defa olarak sergiliyordu. Onset X, Inca Digital’in gelişmiş ‘ölçeklendirilebilir mimari’ konseptindeki en son nokta. Fujifilm’in Dimatix baskı kafaları ve Uvijet mürekkepleriyle elde edilen verimlilik bu endüstriyel yazıcının farklı üretim gereklilikleriyle çalışabilmesine imkan tanıyor. Ayrıca 14-kanallık kapasitesi muhteşem bir çok-yönlülük sunuyor ve yazıcınının ileride de yükseltilebilmesine imkan sağlıyor.

drupa’da yeni Uvistar Hybrid 320 de sergilendu. Bu 3.2 m’lik flatbed ve bobin yazıcı kombinasyonu, saatte 195 m2 hızında yüksek kaliteli baskı yapabiliyor. Fujifilm’in Dimatix Q-sınıfı baskı kafaları ve Uvijet UV mürekkeplerini kullanan Uvistar Hybrid 320, üstün kalite seviyesinde tam greyscale baskı yapıyor ve çok farklı renk seçenekleri sunabiliyor.

Fujifilm’in Acuity F flatbed yazıcı ise saatte 155 m2 ile yüksek kaliteli baskıyı, altı ya da yedi kanallı versiyonda sunuyor.

Geniş format alanında Fujifilm’in başarılı bobin beslemeli inkjet yazıcısı Acuity LED 1600 II de sergilendi. Bu yazıcı, Fujifilm Dimatix baskı kafalarını ve Uvijet mürekkeplerini kullanıyor ve daha geniş renk gamı üretimi ve daha yumuşak tonal geçişler sağlıyor. Ayrıca yüksek hız  modunda saatte 33 m2 ile son derece verimli. Geniş format alanında Fujifilm’in termoforming uygulamalarına yönelik Uvijet KV mürekkepleriyle üretilen uygulama örnekleri de yine buradaydı.

Ambalaj Baskısı Alanı

fujifilm-(23)Fujifilm son bir kaç senedir hem geleneksel hem yeni inkjet teknolojilerini ambalaj baskısı alanına uyguluyordu. drupa 2016’da bu çözümlerin geliştirilmesinde önemli bir kilometre taşı oldu. drupa 2016’da şirket iki çözümünü sergileyordu – su tabanlı flekso baskı kalıbı ve esnek ambalaj baskısı piyasasına yönelik yeni LED-UV inkjet dijital baskı makinesi.

Fujifilm bu alanda yeni, ileri su ile yıkanabilir esnek kalıbı FLENEX FW’i de sergiledi. Etiket ve esnek ambalaj matbaalarının bu yüksek kalite ve düşük maliyetli flekso kalıplardan çok memnun kalacaklarına hiç şüphe yok. İleri fotopolimer teknolojileri sayesinde FLENEX FW daha düşük nokta kazancı ve  daha iyi mürekkep transferi sağlıyor. Bu da daha temiz ve daha parlak baskı sonuçları anlamına gelirken kalıp hazırlama sürelerini 40 dakika daha düşürebiliyor.

Bu alanda sergilenen diğer çözüm olan esnek ambalaj uygulamalarına uygun yeni nesil LED-UV inkjet presi, esnek ambalajın alt kısmına baskı için uygun ve Fujifilm’in görüntü oluşturma teknolojisi ‘EUCON’ ile destekleniyor.

Fujifilm’in esnek ambalaj uygulamalarına yönelik yeni LED-UV inkjet presi, şirketin yüksek perforamnslı, yüksek kaliteli dijital baskı çözümleri sunma felsefesini devam ettiriyor. Ayrıca beş standart  CMYKW mürekkep rengi kullanılarak dakikada 50 metreye kadar hız da mümkün. Buna ek olarak bu yeni baskı makinesi bir LED-UV kürleme ve kurutma sistemi kullanıyor. Baskı altı malzemeye uygulanan ısı miktarı minimuma iniyor. Bu sayede güç tüketimi azalıyor ve makine çeşitli esnek malzemelerle kullanılabiliyor.

fujifilm-(25)FUJIFILM Inkjet Teknoloji Alanı

Standın ortasındaki bu alanda şirketin en son teknolojiye sahip UV ve su tabanlı mürekkep teknolojileri, lider piezo-elektrik baskı kafaları ve dünya sınıfı yazılım ve sistem entegrasyon uzmanlığı, ‘FUJIFILM Inkjet Teknolojisi’ markası altında sergilendi. Inkjet teknolojiler ve dijital baskının uygulanmasını farklı baskı altı malzemelere ve yeni iş alanlarına genişletme potansiyeli son derece güçlü ve bu alanda etkili bir şekilde vurgulanacak.

Baskı Uygulamaları Alanı

Bu alanda Fujifilm’in çeşitli çözümleri kullanılarak üretilen yenilikçi baskılı materyaller sergilendi. Fujifilm, yeni nesil dijital inkjet baskı makineleri, geniş format yazıcılar ve daha geleneksel ofset ve flekso baskı sistemleri de dahil olmak üzere çeşitli baskı metotları ile basılmış şirket baskı numunelerini sergilendi. Bu alanda üstün kalite ve verimlilik vurgulanıyordu.

Fujifilm tarafından gerçekleştirilen ve drupa’da tanıtılan yenilikleri anlatan bu basın konferansı videosu youtube/Fujifilm Print kanalından alınmıştır.

#fujifilm #inkjet #drupa2016 #endustriyel #promosyon #ambalaj #UVinkjet #flatbed #dismekan #rolltoroll #AcuityLED1600II #UvistarHybrid320