Gelecek Vadeden Tasarımcılar

3

6. ARED Ödülleri bir instagram canlı yayını ile açıklandı.

ARED Ödülleri’nin altıncısı bu yıl, pandemi nedeniyle yalnızca Gelecek Vadeden Tasarımcı Ödülü kategorisinde düzenlendi. Jüri üyelerinin belirlediği üç finalist adayının dereceleri ve Mahmut Güldoğan Mansiyon Ödülü’nün sahipleri, ARED Açıkhava ve Endüstriyel Reklamcılar Derneği Youtube Kanalı’nda düzenlenen ödül töreninde belirlendi.

Yarışma 6. yılında, “Gelecek Vadeden Tasarımcı Ödülü” kategorisinde gerçekleştirildi.

COVID-19 sonrası yeni normal dönemde, kamusal alanlarda oluşabilecek mecburi veya keyfi yoğunluğa karşılık, toplumsal sağlığı koruyucu ve teşvik edici uygulamalar geliştirmek hayati bir önem kazanacağından öğrencilerden bu tema ile çalışmalarını yapmaları beklendi. Dolayısıyla öğrenciler yarışmaya, sosyal mesafe temalı şehir mobilyaları, havalimanı, AVM, otel, market, mağaza içi vb. kapalı alan girişlerinde kullanılan, üzerinde reklam alanı barındıran hijyen uyarı ürünleri, hijyen servis cihazları veya üniteleri ile bu alanlardaki sosyal mesafe temalı uygulamalar kategorilerindeki endüstriyel reklam ürünü tasarımlarıyla katıldılar.

Gelecek Vadeden Tasarımcı Ödülü’ne 25 öğrenciden toplam 31 proje ile başvuru yapıldı.

Yarışma sonucuna göre 6. ARED Ödülleri’20 Gelecek Vadeden Tasarımcı Ödülü birincisi, sosyal mesafe temalı şehir mobilyaları kategorisinde hazırladığı otobüs durağı tasarımı ve GV33024 rumuzuyla Kocaeli Üniversitesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, İç Mimarlık  Bölümü’nden Buse Günaydın oldu. Buse Günaydın bu başarısıyla bir adet dizüstü bilgisayar kazandı.

Yarışmanın ikincisi kapalı alan girişlerinde kullanılan üzerinde reklam alanı barındıran hijyen uyarı ürünleri, hijyen servis cihazları veya üniteleri kategorisinde hazırladığı dezenfektan kabini tasarımı ve GV31718 rumuzuyla Kocaeli Üniversitesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, İç Mimarlık  Bölümü’nden Mutlu Can Tayyar oldu. Mutlu Can Tayyar bu başarısıyla bir adet grafik çizim tableti kazandı.

Yarışmanın üçüncüsü ise kapalı alan girişlerinde kullanılan üzerinde reklam alanı barındıran hijyen uyarı ürünleri, hijyen servis cihazları veya üniteleri kategorisinde hazırladığı dezenfektan kabini ve kabine bağlı COVID-19 bilgilendirme ofisi tasarımı ve GV24504 rumuzuyla, İzmir Demokrasi Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü’nden Ömer Faruk Kara oldu. Ömer Faruk Kara bu başarısıyla bir adet aksiyon kamerası kazandı.

Mahmut Güldoğan Mansiyon ödülü ise Sosyal mesafe temalı şehir mobilyaları kategorisinde hazırladığı oturma bankları tasarımıyla Marmara Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nden Elif Davulcu’nun oldu. Yarışmada derece alan tüm öğrencilere ve Mahmut Güldoğan Mansiyon Ödülü kazananına ayrıca 2021 yaz dönemi staj imkanı sağlanacağı da belirtildi.

 

#ARED #AredOdulleri #SehirMobilyaları #DışMekan #Tasarım