HP Yeni Bir Ufuk Sunuyor

2

Yeni HP Scitex 9000 endüstriyel baskı makinesi ve HP HDR245 Scitex mürekkepleri FESPA 2016’da ön plana çıktı.

HP, tabela ve display baskı hizmeti sunucularının (PSP) endüstriyel üretim hızlarını giriş seviyesi bir yatırımla elde etmesini sağlayacak HP Scitex 9000 Industrial Baskı Makinesi ve HP HDR245 Scitex mürekkeplerini pazara sundu.

Orta hacimli PSP’ler piyasada büyük bir boşlukla karşı karşıyalar. Daha hızlı üretim ihtiyaçlarına daha uygun fiyatlı bir şekilde ulaşmaları gerekiyor. HP, yeni HP Scitex 9000 Endüstriyel Baskı Makinesi ve HP HDR245 Scitex mürekkepleriyle Scitex High Dynamic Range (HDR) portföyünü genişletiyor ve yüksek kalitede ve hızlı üretimi daha uygun fiyatlı hale getirerek orta hacim endüstriyel kategorisinin tanımını değiştiriyor.

HP Geniş Format Baskı Genel Başkan Yardımcısı Xavier Garcia, “Tabela ve display PSP’lerinin sürekli olarak ihtiyaçlarına ve bütçelerine uygun doğru baskı çözümlerini bulmaları gerekiyor,” diyor. “Uygun fiyatlı yeni HP Scitex 9000 ve HP HDR245 Scitex mürekkepleri daha fazla müşterinin HP Scitex HDR baskı teknolojisinin kalitesi ve verimliliğinden faydalanmasını sağlıyor.”

 

Orta-hacim piyasası için avantajlı bir seçenek

HP-Scitex-9000_with-media-+-operatorsHP Scitex 9000 saatte 90 tabaka gibi bir hıza sahip. Manüel malzeme yükleme özelliği sayesinde verimlilik artık operatöre bağlı ve saatte 60 tabakaya kadar ulaşabiliyor. Senede 500 bin m2 çevrime ulaşabilen HP Scitex 9000, müşterilerin çeşitli uygulamalar basabilmelerine imkan sağlıyor. Ayrıca makineyi güncellemek de mümkün. Bu da müşterilerin üretimlerini kalite ve verimlilik ihtiyaçlarına göre ölçeklendirebilecekleri anlamına geliyor.

Yeni HP HDR245 Scitex mürekkepleri hem sert hem esnek medya üzerinde maliyet etkin üretime imkan tanırken daha yüksek kaliteyi daha yüksek hızda sunuyor. Yeni, az kokulu mürekkepler sayesinde minimum bakım müdahalesi ile daha uzun tirajlar mümkün. Ayrıca esnekliği ve yüzey sağlamlığı sayesinde ek koruyucu üst kaplamalara gerek olmuyor. Bu da hem üretim sürelerini hem de operasyon maliyetlerini düşürüyor. HP HDR245 Scitex mürekkepleri pantone’un yüzde 86’ını kullanabilme imkanı verirken ve iki seneye kadar dayanma garantisi veriyor.

HP Scitex 9000, 1 Haziran 2016’dan itibaren ticari olarak piyasada olacak.

 

FESPA 2016’da HP

“Video FESPATV’nin youtube kanalından alınmıştır”

HP, en son HP Scitex HDR teknolojisindeki gelişmelere ek olarak endüstri lideri geniş format çözümleri portföyünü de sergiledi:

 

  • HP Latex 310, HP Latex 360 ve HP Latex 370 yazıcılar bir numaralı düşük hacimli yazıcı serisini temsil ediyor ve müşterilere geniş format uygulamaları daha yüksek sağlamlık ve görüntü kalitesi olacak şekilde genişletme imkanı sunuyor
  • HP Latex 3500, yüksek hacimli dedike uygulama üretimi için ideal.
  • HP Scitex FB750, daha yüksek kalite, çok-yönlülük, kullanım kolaylığı, kompakt bir yapı, ayrıca sert ve esnek medya üzerine basabilme özelliklerine sahip.
  • En hızlı geniş format tek renkli ve renkli yazıcı olma özelliğine sahip HP PageWide XL 8000, toplam üretim masraflarında yüzde 50’ye kadar tasarrufu mümkün kılarak teknik üretimin tanımını değiştiriyor.
  • Farklı dijital içerik uygulamaları ve yeni uygulamaların entegrasyonuna imkan tanıyan ve geniş format piyasasında ilk açık platform olan HP WallArt Suite.
  • Yüksek hızlarda yüksek kaliteli verim sunan HP DesignJet Z3200 ve Z6200 Photo üretim yazıcıları, PSP’lerin yüksek resim kalitesinde baskılar, arkadan aydınlatmalı tabelalar, POP display’ler, rulo afişler, kanvaslar ve daha fazlasını sunabilmesini mümkün kılıyor.

Fuar alanındaki HP standından bir araya geldiğimiz HP PPS Grafik Çözümler Geniş Format Üretim EMEA Satış Direktörü Miguel Asensio ve HP Latex Yazıcılar Türkiye, İsrail ve Yunanistan’dan Sorumlu Satış ve İş Geliştirme Müdürü Velda Avad ile gelişmeleri değerlendirdik:

matbaa&teknik: HP ve Latex teknolojilerinden bahsedecek olursak bunlarla ilgili ne gibi yenilikler var?

Miguel Asensio: FESPA’da yeni bir ürün sergilemedik. Ancak sırada drupa var. En yeni ürünlerimizi Ağustos ayında göndermeye başlayacağız. Hala başarımızın keyfini sürüyoruz. HP’de öncelikli olarak latex yatırımları yapılacak. Bir firma için en iyi yatırımın latex olduğunu göstereceğiz. Latex gün geçtikçe daha da başarılı oluyor. Pazarda açık ara liderliğimizi sürdürüyoruz. Yatırımlarımızı sürdürüyoruz ve önümüzdeki 5 sene içinde latex teknolojisinden birçok yenilik ortaya çıkacak. Dolayısıyla çok yüksek önceliği var.

velda_avad

matbaa&teknik: Şu ana kadar 31 bin adet latex baskı makinesi satıldığı belirtiliyor. Kaç adet daha latex baskı makinesi satabilirsiniz?

Velda Avad: Türkiye pazarında, yalnızca küçük matbaalar için, her 3 ayda bir 2 bin adet diyebilirim. HP burada %40 pazar payına ulaştı. Bildiğiniz gibi bu pazar birçok başka büyük firmanın da yer aldığı bir pazar… Şu anda hem Mimaki hem de Roland HP’nin pazar payının ancak yarısına ulaşabilmiş durumda. Bu paya 2 yılda ulaştık ve bu mükemmel bir başarı. %20’den %40’a ulaştık ama hala %60’lık bir pay var. Dünyada %100 pazar payına sahip bir firma yok ama biliyorum ki bu payı artırmaya devam edeceğiz. Gözle görülür bir şekilde büyümeye devam edeceğiz. İnsanlar ürünlerimize sahip olmak istiyorlar.

 

matbaa&teknik: Tüm üreticiler uygulamalara odaklanıyor çünkü bu teknolojiyle herkese ulaşabiliyor. Uygulamalarla ilgili bir stratejiniz yahut ilginç örnek olaylarınız var mı?

Miguel Asensio: Bence latexin en önemli avantajı esnek oluşu. Böyle olunca çok farklı uygulamalar yapabilme imkanı doğuyor ve çok çeşitli müşterilere ulaşabiliyorsunuz. Bizim için önemli olan çok daha fazla sayıda baskı yapan PSP müşteriler. Bu müşterilere yeni iş fırsatları sunmuş oluyoruz. Ayrıca başka sektörlere kayma imkanı da oluşuyor. Başka sektörler de yeni müşteriler anlamına geliyor. Bize göre dekorasyon segmenti çok farklı… Kanvas ve duvar kağıdına baskı yapan müşterilerimiz var. Ve bunlar gibi daha niceleri… Biz çeşitli sektörleri tanımaya ve anlamaya çalışıyoruz çünkü imkanlar sınırsız. Günümüzde baskının devasa bir hacmi var. Yabancı müşterilerimize yeni fırsatlar sunabilmek için araştırma yapmaya devam ediyoruz. Ayrıca latex için yeni pazarlar bulmaya çalışıyoruz.

 

matbaa&teknik: Latexin çok güçlü bir teknoloji olduğunu anlıyoruz. Peki latex baskıyı bir çadır üzerinde kullanmak istersek, bu da çok fazla güneş ışığına maruz kalacağı anlamına gelir, renk nüansı ne olur? Renk değişir mi yoksa sabit mi kalır?

Velda Avad: Latex farklı çevre koşullarında uzun ömürlü olabilen bir teknoloji… Biz bu tarz olayların geri beslemelerini müşterilerimizden alıyoruz ve üzerinde çalışıp eğer var ise sorunları çözmeye devam ediyoruz. Bu standart olarak takip ettiğimiz bir süreç…

 

matbaa&teknik: Makineleriniz 1200 dpi çözünürlükte yüksek kaliteli baskı yapıyor ancak bu kadar kalite gerektirmeyen bir baskı yapmak istediğimde bu çözünürlüğü düşürmek ve bu sayede fazla maliyetten kaçınmak mümkün mü?

Miguel Asensio: Kalite çok farklı faktörlere bağlıdır. Pikolitre ise bunlardan sadece bir tanesidir. Farklı kalite gereksinimleri olan farklı müşterilerimiz oluyor. Normalde iki parametre ile çalışıyoruz; bunlardan bir tanesi baskı hızı. Eğer bazı uygulamalarda çok yüksek kaliteye ihtiyaç duyuyorsanız belki o zaman en fazla 12 geçişe kadar baskı yapabilirsiniz. Ya da süper kaliteye ihtiyaç varsa 4 geçiş olabilir. Baskı makinesinin profillerini ayarlayarak mürekkep renginin canlılığını ihtiyacımıza göre ayarlayabiliriz. Hız düşerse mürekkep miktarı da artar. Bu da kuruma süresini artırır. Baskı kalitesini ayarlamak için bu gibi parametreleri kullanıyoruz.

 

matbaa&teknik: Bakı altı malzeme üretmiyorsunuz. Bugünlerde de tekstil bir hayli popüler konumda. Örneğin soft signage… Çevreye daha duyarlı, uygulaması da kolay… Latex teknolojinizle tekstil baskı altı malzemelerini soft signage’da kullanabilir misiniz?

Miguel Asensio: 360 modelimizde bir mürekkep toplayıcı (Ink Collector) var, bu sayede latex, tekstil üzerine çok iyi bir şekilde baskı yapabiliyor. Baskının yıkanabilirliğini test edip sonuçlarını bizimle paylaşan müşterilerimiz var. 4 kez yıkanıp ütülenmiş bir ürünü gösterdiler ve sonucun iyi olduğunu gördüm. Günümüzde tekstil için kullanılan farklı teknolojilerin olduğunu biliyoruz. Soft signage alanına odaklanmış kullanıcılar latex ile çok rahat baskı yapabilirler.

#hp #latex #scitex #largeformat #uv #veldaavad #miguelasensio #tekstil #duvarkagidi #softsignage