IMI Europe – Inkjet Mürekkep Geliştirme Konferansından Başlıklar

5

Sektörün yüze yakın önde gelen ismi 13-14 Nisan 2016 tarihlerinde Lozan, İsviçre’de bir araya gelerek IMI Europe’un Inkjet Mürekkebindeki Gelişmeler (Inkjet Ink Development) Konferansına katıldı. İki günlük teknik konferansta ambalaj, tekstil, grafik, fonksiyonel ve endüstriyel baskı gibi çeşitli uygulamalarda faaliyet gösteren sıvı inkjet geliştirme uzmanları konuştu.

Tim Phillips, IMI Europe

Konuşma yapan yirmi profesyonel, istikrarlı dispersion işleminin püf noktaları, katkı maddelerinin formülasyon performansı üzerindeki etkisi, hammadde kalitesi ve mürekkeplerin üretimi, kurutulması ve kürlenmesinde tutarlılık gibi çeşitli konularda teknik sunumlar yaptılar. Konferans delegeleri genelde mürekkep, dispersion ve renklendirici, ekipman ve diğer inkjet baskı şirketlerinden ve üniversitelerden gelen kişilerdi.

 

imieu_inkjet_ink_development_conference_8Mike Willis’in baskı kafası teknolojisi kursu

Pivotal Resources’dan Mike Willis konferanstan bir önceki gün ‘Mürekkep kimyacıları için Baskı kafası teknolojisi’ sunumu üzerine ücretsiz bir kısa kurs verdi. Konferans delegelerinin yaklaşık kırk tanesinin katıldığı kurs son derece başarılı geçti ve canlı tartışma ortamlarına sahne oldu.

 

ÇARŞAMBA, 13 NİSAN – Oturum 1 – Renklendiriciler & Dispersions

imieu_inkjet_ink_development_conference_5Pigment dağıtma ve sulu inkjet mürekkepleri teknolojisi

Rupert McIntyre, Dağıtma Araştırmaları ve Teknolojileri Grup Lideri, Fujifilm Imaging Colorants

Rupert McIntyre parçacıkların arkasındaki bilimi anlattı ve inkjet mürekkep dağılımına yönelik spesifik gerekliliklerin neler olduğunu açıkladı. McyIntyre’e göre dikkate alınması gereken en önemli faktörlerden birisi kararlılık- dağılımın çok sağlam olması gerekiyor çünkü mürekkebin tabanını oluşturan yapı bu aşamada oluşturuluyor. Pigment yükleme de tartışılan diğer bir husustu- eğer yüksek yükleme oranları varsa bunun yüksek renk de dahil mürekkepler için avantajları var ama stabilite konusunda ek zorluklar doğabiliyor. Diğer temel gereklilikler son görüntünün sağlamlığı, saflık ve biyo-kontrol. Saflık kapsamında büyük boyutlu parçacıkların sayısının mümkün olduğunca minimumda tutulması (bunun için parçacık sayım enstrümanları gerekiyor, parçacık boyut dağıtım ölçümleri değil), ve polivalent katyonlar ve kalıntısal monomerler gibi saflığı bozan yapıların olmaması gerekiyor. Sulu dispersion’larda bakteriyel büyüme ise gerçek problem çünkü geniş bir yüzey alanı, su içeriyorlar ve hafif bir pH’e sahipler. Bunu kontrol etmek için tüm üretim aşamalarında dikkat gerekiyor.

 

Hassas inkjet baskı uygulamaları için organik pigmentler

Dr Stéphane Biry Dijital Baskı, Kıdemli Pazarlama Müdürü, BASF

Stéphane Biry, dijital gıda ambalajı baskı düzenleme yapısını ve mürekkep bileşenlerinin migrasyonunun bunu nasıl etkilediğini anlattı. Gıda ambalajları global tüketici ambalaj piyasasının %50’sine denk geliyor. Ayrıca tüm basılan ambalajların da en az %75’i bu sektöre ait. Gıda ambalajlama hassas bir uygulama olarak düşünülüyor çünkü ambalaj genelde gıdayla direkt temas ediyor ve bu da ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Diğer hassas uygulamalar arasında oyuncaklar, direkt gıda baskısı, inşaat malzemesi, tıbbi cihaz ve kozmetik ambalajları var. FDA 21 CFR, EU GMP, İsviçre kanunları, Alman Mürekkep Ordinansı gibi çeşitli gıda temas yönetmelikleri mevcut. Stephane daha sonra mürekkep migrasyonu ve bunun etkisinden bahsetti. Tüm baskı mürekkeplerinin migrasyon (geçiş yapma) olasılığı var ama düşük migrasyon/migrasyonu olmayan bileşenler seçilmesi bu etkiyi azaltabiliyor. Sonuçta gerçek sorumluluk markalara ait ama değer zincirinin tüm aşamalarının bir farklılık meydana getirme imkanı var. Cam veya metal gibi bariyer maddeleri kullanılması katmanlar arasında migrasyonu engelleyebilir ama set-off problemleri hala devam ediyor. Gıda kontaminasyonuyla ilgili en büyük problemler UV-cure photoinitiator’larından kaynaklanıyor ama organik pigmentlerdeki bileşenler de potansiyel birer problem kaynağı. Renklendirici sentezinde kullanılan temel aromatik amine’ler (PAA) çok zehirli ve CMR maddesi (kanserojen, mutajenik ve reprodüktif riski) olan 22 PAA var ve bunların gıdayla temas etmesine izin verilmiyor. Stephane, sentezlerinde PAA kullanmayan BASF pigmentlerinden bahsetti ve renklendiricilerdeki PA’lara yönelik yeni bir analitik test metodunun duyurusunu yaptı.

 

Ticari ve endüstriyel inkjet dispersion’ları – yüksek kaliteli inkjet sıvıları için temel bir bileşen

Joe Ward Başkan Yardımcısı, Pazarlama RJA Dispersions

Joe Ward, dijital baskı renklendiricileri dispersion’ı için gerekenleri açıkladı: solmamalı, baskı kafası ağızlıklarında tıkanmaya yol açmamalı, doğru viskosite, reoloji ve parçacık boyutuna sahip olmalı ve jettable sıvılar içine kolayca dahil edilebilmeli. Kararlı dispersion’lar oluşturmak ve yığılmayı önlemek için kullanılan süreçleri anlattı. Bunlar arasında elektrostatik ve sterik stabilizasyon var. Ayrıca yüzey-modifiyeli pigmentler ve core-shell yaklaşımları kullanan kendinden-dağılımlı teknolojiyi de detaylarıyla gösterdi. Dispersion’lara yönelik yönetmelikler de değerlendirildi. İnce parçacıklar üretmek için kullanılan ezme süreci de ele alındı.

 

imieu_inkjet_ink_development_conference_4Inkjet baskıda renklendirici kimyasalları gelişmeleri

Takashi Yoneda Kıdemli kimyacı, Dyestuff Synthesis Nippon Kayaku

Takashi Yoneda, boyalar ve pigmentleri ve güçlü ve zayıf taraflarını karşılaştırdı. Yoneda daha sonra dyestuff geliştirme ve üretimi için Nippon Kayaku’da kullanılan teknikleri anlattı ve tüketici baskısına yönelik tipik inkjet boyaları, direkt boyalar, asit boyalar hakkında bilgiler verdi. Yoneda’a göre cyan boyalar genelde fotoğraf uygulamalarında oksidatif solmaya maruz kalıyor, bu da turuncuya benzer bir renk almasına neden oluyor. Bu solma, sulfamoyl gruplarını içeren direkt mavi 199fitalocyanine-tabanlı boyaların benzerleri kullanılarak azaltıldı. Bu gruplar ışık dayanıklılığını ilerletiyor ama çözünebilirliliği de etkiliyor. Dolayısıyla bu grupların çözülebilir versiyonları geliştirildi. Magenta boyalarında da solma oluyor ve baskılarda yeşile doğru kayma oluyor. Bu problem için de yeni fonksiyonel gruplar kullanılabilir. Yeni direkt siyah boyalar da NK ile birlikte geliştirilerek nötral siyah ve düşük solma sağlanıyor.

 

Dijital metalik mürekkepler – zorluklar, ilerleme ve uygulamalar

Volker Jordan Formülasyon Teknolojileri Başkanı – Digital Printing Eckart

Volker Jordan, metalik pigment mürekkebi geliştirmenin zorluklarını anlattı. Metalik pigmentlerin renk, parlaklık ve coverage gibi optik özellikleri, metal alaşımdan, ıslanma davranışından, parçacık boyutuna kadar birçok faktörden etkileniyor. Metalik etki, reflection to scattering’e oranına bağlı –ideal yansıtma yaygın ama bunun için nispeten geniş tabakaların son görüntü üzerine homojen bir şekilde oturtulması gerekiyor. Bu hem mürekkepler de hem yüzeyde zor bir işlem çünkü büyük parçaları güvenli bir şekilde dağıtmak zor. Yüzeyde ise case’in kaldırılması gerekiyor ki, flake’ler mümkün olduğunca düz bir şekilde yerleşebilsin. Görüntü içinde flake’lerin konumu da önemli – eğer flake’ler yüzeye yakın olursa görüntü çok metalik oluyor ama bu durumda sürtünme direnci homojen bir dağılıma göre daha az oluyor. Eckart, uygun metalik parçacıkların oluşturulmasında kullanılan özel süreçli solvent, standart UV cure ve LED cure mürekkepleri geliştirdi. Polimerler, tekstilller ve deri gibi substratlar üzerinde çeşitli efektler elde etmek mümkün.

Oturum 2- Ekipman ve teknikler

En iyi inkjet sonuçları için pigment özellik kontrolü

Dr Thomas Benen Satış Müdürü, D-A-CH, Microtrac

Thomas, en iyi inkjet sonuçları için pigment dispersion özelliklerini kontrol etmenin önemini anlattı. Pigment parçacıklarının iyi kontrol edilememesi baskı kafasının tıkanmasına ve görüntü kalitesinin bozulmasına yol açabilir. Pigment boyutları optik özellikleri kontrol ediyor ve parçacıklarda optimum opasite 250-500 nm aralığında oluyor. Ama renk gücü daha küçük boyutlarla artıyor yani birçok durumda 50-200 nm parçacıklar isteniyor. ISO, 100 nm ile 3 mm boyutları için lazer diffraction öneriyor. Ama modern cihazlar 10 nm’e kadar inebiliyor. Nano-mürekkepler için dinamik ışık scattering kullanılıyor. Dinamik görüntü analizi bir mikroskobik kamera kullanıyor ve 1 µm’den birkaç milimetreye kadar olan parçacıkları ölçüyor. Thomas ayrıca mürekkep üretiminin farklı yönlerini de tanımladı.

 

İnkjet uygulamaları için karakter oluşturma ve parçacık boyutunun optimum hale getirilmesi

Dr Anne Virden Teknik Ürün Uzmanı– Diffraction, Malvern Instruments

Anne, parçacık boyutunun pigment performansı üzerindeki etkisini anlattı. Pigment tabanlı mürekkepler iki aşamada üretiliyor – öncelikle ön-karıştırma yapılıyor, daha sonra milling işleminden geçirilerek birikintiler kaldırılıyor ve ana parçacık boyutu küçültülüyor. Parçacık boyutu suspension rheology’sini etkiliyor, daha küçük parçacık boyutları viskositeyi arttırıyor (özellikle düşük shear oranlarında). Daha geniş boyut dağılımları ise viskositeyi azaltıyor çünkü parçacıklar daha kolay hareket edebiliyor. Anne, farklı metotlarla üretilen dağılımların farklı ağırlıklara sahip olduğunu ve bunun sonucunda multimodal dağılıma sahip farklı görünümler ortaya çıktığını anlattı. Anne ayrıca numunenin sulandırılmasını gerektiren tekniklerin sınırlı bir kullanımı olduğunu, dilution’ın ölçülen özellikleri değiştirebildiğini vurguladı. Malvern’in cihazı örnek derinliğin, örneğin transmission’ına göre değiştirilebilmesini sağlıyor. Lazer difraksiyonun geniş dinamik aralığı sayesinde milling işlemleri yapılabiliyor, tek parçacık boyutu karakterize edilebiliyor, birikintiler tespit edilebiliyor ve böylece dilution etkisi incelenebiliyor.

 

Inkjet analizinde yenilikler

Yair Kipman Başkan, ImageXpert

Yair, inkjet analiz sistemlerinin nasıl kullanıldığını göstermek için doğru baskı kafasının tespit edildiği bir örnek vakadan bahsetti. En iyi görüntü kalitesi için doğru baskı kafası yüksekliği önemli. Ayrıca bu uzaklığı maksimuma çıkarmanın, baskı kafası etkisi riskini azaltmak açısından faydaları olsa da – örneğin daha düzensiz substratlar bu şekilde basılabiliyor, sistem tasarım maliyeti düşüyor- optimum düzeyde olmayan damlacık formasyonu ve ejection yüzünden baskıda kalite problemleri doğabiliyor.

Değerlendirilmesi gereken bir husus, ana damlacık arkasında oluşan ligament ve uzunluğu. Bu ligament son baskıda baskı kalitesi sorunlarına yol açabiliyor ve mürekkep ve baskı kafası drive parametreleri dolayısıyla farklılık gösteriyor. Greyscale baskı kafaları, substratın üzerine inmeden önce birleşen birkaç alt-damla veriyor. Bu işlem, damlacık visualization’ında da değerlendirilebilir. Üçüncü olarak damlacık tahliyesi doğruluğu damlacık visualization’ı kullanılarak analiz edilebiliyor. Böylece bunun baskı kalitesi üzerindeki etkisi görülebiliyor. Tahliye sırasında damlacıkları analiz etme yanında nihai baskı üzerinde damlacıkların konumu, tarayıcılar ya da daha kompleks değerlendirme sistemleri kullanılarak değerlendirilebilir.

 

Tekstil inkjet mürekkeplerine yönelik üretim konseptleri

Dr Franz Giger Piyasa Segmenti Müdürü, Bühler

Fran, milling’in nasıl kullanıldığını göstermek için tekstil inkjet mürekkebi üretimini inceledi. Grinding süreci hem tıkanıklığı açma hem de temel parçacık boyutunun düşürüldüğü tıkanıklığı dağıtma işlemlerinden oluşuyor. Ürün viskositesi ve nihai hedef parçacık boyutuna bağlı olmak üzere farklı mill tipleri kullanılıyor. Bead mill’ler ise inkjet mürekkebi kullanımında en yaygın olanlar arasında. Milling süreci fiziğini spesifik enerji ve ortalama parçacık boyutu açısından açıklayan Franz, hem kısmi hem tam kapsam kullanıma uygun mill örnekleri gösterdi ve ürün soğutmanın önemini anlattı. Bead milling’de temel parametreler olarak bead çapı, hacim spesifik güç yoğunluğu, kitle spesifik enerjisi, kitle akış oranı ve soğutmayı sayan Franz daha küçük bead boyutlarının faydalarını gösterdi.

 

Yüzey gerilimi ve ıslatma– Deneysel yaklaşımlar ve inkjet baskısında önemi

Dr Maiju Pöysti Ürün Müdürü, Biolin Scientific

Maiju, inkjet mürekkeplerinin yüzey geriliminin önemini anlattı ve bunun hem damlacık formasyonu hem de substratın ıslatma davranışına karar verdiğini gösterdi. Denkliği belirlemeye yönelik farklı metotlar ve dinamik yüzey gerilimi ve inkjet formülasyonundaki kullanımları tartışıldı. Denklik yüzey gerilimi genel olarak bir kalite kontrol metotu şeklinde kullanılıyor. Yüzey wetting, temas açısıyla karakterize ediliyor ve yüzey serbest enerjisi ve sıvı yüzey gerilimine bağlı. Yüzey wetting ise sertlikten etkileniyor. Bu da yüzey alanını arttırıyor ve capillary action ve diffusion gibi daha komples işlemleri gerektiriyor. Ancak bu sayede tek bir substrat-likid kombinasyonunda çeşitli temas açıları oluşuyor.

 imieu_inkjet_ink_development_conference_1

Akşam Resepsiyonu

Oturum sonrasında delegeler, RJA Dispersions’ın sponsorluğunu yaptığı yemekli resepsiyona katıldı ve diğer konferans sponsorlarıyla bir araya geldiler.

 

PERŞEMBE 14 NİSAN -Oturum 3 – Malzemeler & inkjet için UV radyasyonlu cure hammadde çözümleri

Tracey Norton EMEA Bölgesi Teknik Ürün ve Hizmet Müdürü, Igm Resins

Tracey Norton, UV radiation cure malzemeleri ve inkjet müerkkeplerinin daha yüksek üretim hızı potansiyeli konusunda sunum yaptı. UV inkjeti için monomer ve fotoinitiator seçimleri çok önemli ve mürekkebin fiziksel ve curing özellikleri üzerinde önemli bir etkiye sahip. Geleneksel malzemelerin dezavantajlarını ortadan kaldırmak için daha yeni malzemeler kullanılıyor ve bu sayede mürekkep formülasyonu için daha geniş fonksiyonlar mümkün hale geliyor. Photoinitiator seçimi için çeşitli faktörlerin dikkate alınması gerekiyor. Bunların arasında curing lamp ile uyum, gereken cure hızı, toksisite ve koku, stabilite var. LED curing, düşük enerji kullanımı ve ısıya hassas substratlarla uyum gibi avantajları sayesinde giderek daha yaygın hale geliyor. Ancak LED cure mürekkeplerinin oksijen inhibition’ına hassas olması gibi bazı zorlukları da var.

 

Polimer degradasyonu ve inkjet baskısında zincir mimarinin rolü

Prof Stephen G. Yeates Manchester Üniversitesi

Steve Yeates, inkjet mürekkeplerinde uzun zincir polimerlerinin kullanımını değerlendirdi. Mürekkeplere küçük bir miktar polimer eklenmesi jetting sonrasında damlacık formasyonuna yardımcı oluyor ama aynı zamanda moleküler zincirlerde bozulma da yaşanıyor. Bu bozulma, polimerlerin sahip olduğu faydalı etkiyi sınırlıyor. Bozulma mekanizmasının özellikle DOD sistemlerindeki shear flow’u olduğuna inanılıyor.

 imieu_inkjet_ink_development_conference_3

Su tabanlı mürekkep uygulamaları için süper ıslatıcı sürfaktanlar

Roger Reinartz Ana Araştırma Görevlisi, Additives Europe, Hava Ürünleri ve Kimyasalları

Roger Reinartz, sulu mürekkeplerde surfaktanların kullanımını anlattı. Mürekkebin yüzey gerilimi substrattan daha düşük olduğunda iyi ıslanma oluyor. Mürekkebin yüzey gerilimi daha yüksek olduğunda ise geri çekilme gerçekleşiyor.

Süper ıslatıcı sürfaktanların arayüzlerde etkili su itici özelliği vardır bu sayede düşük dinamik yüzey gerilimi ve hızlı ıslatma süreleri elde edilebilir. Roger bu malzemelerin bir kısmını değerlendirdi ve inkjet mürekkeplerin avantajlarına dikkat çekti.

 

Rengin ötesinde inkjet baskısı:

Prof Dr rer nat Reinhard Baumann Chemnitz Teknik Üniversitesi Dijital Baskı ve Görüntüleme Teknolojileri Bölümü Başkanı

Prof Baumann fonksiyonel baskıdaki temel zorlukları ele aldı. Görüntü kalitesinin hataların insan gözünden saklanmasıyla elde edildiğini ancak fonksiyonel baskıda bu hataların gerçek bir soruna neden olduğunu ve saklanmak yerine ortadan kaldırılması gerektiğini söyledi.

Reinhard geleceğin sistemlerinden ve ilgili baskı sistemlerinden bahsetti. Metalik mürekkepler, iletken davranışın sağlanması ve baskılı devreler gibi konulardan bahseden Reinhard %80-90 verimle 6 TFT array üzerine basılan inkejt baskılı ince filmli transistörleri gösterdi.

 

Formülasyonlu sistemlerde dispersion ve stabilite Graham Worrall Baş Bilimadamı, Centre for Process Innovation

Graham çeşitli uygulamalara yönelik formülasyon önerisi ve ilgili metodolojisini sundu. Buna göre bu metodolojide şu adımlar olacak: hedefini tanı, formülü hazırla, uygula ve daha sonra test et. Stabilite dispersed sistemlerinde özellikle önemli ve Graham, dispersion’da parçacıkların stabilitesini gösteren DVLO teorisini anlattı. Graham, dispersion’ların kararlılığını ölçmek için zeta potansiyelini kullanma yöntemini ve bunun metal oksitler üzerindeki etkisini de anlattı.

 

Malzeme boşaltma uygulamaları için inkjet mürekkeplerinin hazırlanması- zorluklar ve fırsatlar Dr Alan Hudd Kurucusu & Müdür, Alchemie Technology

Alan, baskı kafası geliştirmedeki son gelişmeleri ele aldı ve grafik uygulamaları için daha küçük damlacık baskı kafalarının geliştirildiğini ve daha geniş damlacık baskı kafalarının endüstriyel dekorasyon ve fonksiyonel uygulamalar için gerektiğini anlattı. Alan ayrıca fonksiyonel inkjet baskıya yönelik genişleyen uygulama serisini inceledi ve üzerine baskı yapılabilen ilaçlardan bahsetti. Seramik baskısı piyasasının hızla gelişmesi de ele alındı ve teknoloji zorlukları ve bunların üstesinden nasıl gelindiği tartışıldı. Alan, birçok uygulama için heyecan verici olan grafen özelliklerini anlattı ve bu malzemeye dayanarak inkjet mürekkep formüle etmenin zorluklarına dikkat çekti.

 imieu_inkjet_ink_development_conference_2

Oturum 4 – Süreçler & uygulamalar Mürekkep kurutma süreci ve baskı performansı üzerindeki etkisini anlamak

Michael Schumann İş Geliştirme Müdürü, adphos

Michael, substratın üzerine damlacığın konulmasından nihai fixing ve post-processing’e kadar inkjet baskısı kurutma sürecini anlattı. Gözenekli ve gözeneksiz substratlar üzerine baskı yapmanın birbirinden çok farklı olduğunu, kaplanmamış kağıtta damlacık yayılımı ve emiliminin 500 ms’den daha uzun süre alabileceğini ve kağıt liflerinin ciddi şekilde şişmesine neden olabileceğini anlattı. Michael ayrıca sıcak hava, hot drum/plate + sıcak hava, mid IR + sıcak hava gibi mevcut kurutma teknolojilerini inceleyerek her birinin avantajlarını ve dezavantajlarını detaylandırdı.

 

Inkjet mürekkep filtrasyonu– Süreç incelemesi ve laboratuarda filtrasyon

Michael Mehler, Müşteri İlişkileri, Pall

Michael inkjetin nasıl filtrasyon yoğun bir süreç olduğunu çünkü birçok mürekkepte ince parçacık ya da diğer potansiyel olarak kararsız malzeme olduğunu ve inkjet sistemlerinde küçük orificie’ler olduğunu anlattı. Üretimde mürekkep kalitesini sağlamak, depolandığında kararlılığını koruyabilmek ve baskı sırasında yüksek performans ve baskı kafası koruması için filtrasyon gerektiğini anlattı. Jel formasyonu, birikim, büyük parçacıklar, mürekkep kararsızlığı, saf olmayan boyalardan gelen çözülmez kalıntılar, bakteriler, toz ve baloncuk gibi çeşitli potansiyel sorunlar yüzünden filtrasyon gerekebileceğini söyleyen Mehler, mürekkep üretiminin tipik süreçlerini ve her bir aşamada kullanılan filtrasyon tiplerini de detaylarıyla gösterdi. Boya tabanlı mürekkeplerde amaç çözülemeyen maddeler, büyük parçalar, kontaminantlar ve bakterilerin ortadan kaldırılması oluyor. Pigmentli mürekkeplerde ise amaç büyük boyutlu ve biriken parçacıkların elimine edilmesi. Michael mürekkep ‘temizlik faktörünü’ mürekkep kalitesini ölçmek ve belirlemek için faydalı bir yol olarak tanımladı.

 

Mürekkep karakterizasyonu – Neden, ne ve ne zaman

Alexander Gutsche Birim Dekorasyonu Bölümü Başkanı, Printing Inks Technology

Alexander şirketinin dekorasyon malzemeleri için yeni inkjet mürekkepler geliştirme konusundaki girişiminden bahsetti. Bu kapsamda yapılan mürekkep karakterizasyonu, ne amaçla kullanıldıkları ve hangi ekipmanların gerektiğini de ayrıca anlattı.

 

Kompleks reolojik sıvılarda inkjet damlacık oluşumu– reoloji, jetting performansını arttırabilir mi?

Dr Oliver Harlen Leeds Üniversitesi

Oliver, inkjet damlacığı formasyonunda kullanılan simülasyonları anlattı. Ohnesorge sayısının sınırlamasıyla Newtonian sıvılarının basılabilirliğinden bahsetti ve gerçek sistemlerde non-Newtonian etkisinin çok yüksek shear oranları dolayısıyla önemli olduğunu anlattı.

Sıvıların daha kompleks bir modelinde shear-bağımlı viskosite kullanılıyor ve yüksek shear viskositesi jetting’e uygulanıyor. Daha düşük shear oranı ise ligament davranışına uygulanıyor. Oliver, shear-inceltme işlemi sayesinde satellite-free baskının, Newtonian sıvılarıyla elde edilebilenden daha yüksek hızlarda elde edilebildiğini gösterdi. Polimer zincirlerinin varlığı dolayısıyla visko-elastisite de modellendirilebiliyor karşılaştırılabiliyor.

Eğer etkinliği kaçırdıysanız konferans belgelerini ve ses kaydını websitesinden indirebilirsiniz. http://imieurope.com/inkjetinkdevelopmentconference2016-introduction

 

#inkjet #inkjetmagazine #inkjetconference #conference #imieurope #IMI #TimPhillips #IMIEurope #printing #ink #dispersion #coating #laminating #pigment