Inkjet Baskı Pazarının 2025’te 118,2 Milyar Dolara Ulaşması Bekleniyor

2

Inkjet baskı pazarı şu anda 80,4 milyar dolar değerinde, neredeyse 923 milyar A4 baskıya eşdeğer ve Smithers’ın en son ‘Inkjet Baskının Geleceği 2025’ raporuna göre 2025’te 118,2 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Yeni mürekkep püskürtmeli ekipmanlara 2015 yılında 2,9 milyar ABD Doları olan harcama yapan matbaacılar ile birlikte yüksek performanslı teknolojinin pazara sunulmasıyla birlikte büyüme devam edecek. Grafik ve ambalaj uygulamalarında mürekkep püskürtmeli mürekkep tüketimi, 2015 hacminin iki katından fazla, yaklaşık 124 bin ton olacak.

Inkjet baskı büyümesi 2025’e kadar hafif bir şekilde ılımlılaşıyor, daha fazla uygulama yaygınlaştıkça hacim bazında ortalama %11,4 ve sabit değer bazında %8,0 CAGR, 2025’te 118,2 milyar dolara, yani yaklaşık 1,6 trilyon A4’e ulaşıyor.

Tüm inkjet sektörleri büyüyor – çoğu yayıncılık ve grafik için geçerli olan genel baskı pazarının düştüğü uygulamalarda bile #inkjet büyümeye devam ediyor. #Inkjet, tüketicilerin değişen tercihlerini analog alternatiflerinden daha iyi karşılayabildiğinden, baskı alıcılarının değişen taleplerine uygun bir teknoloji. Devam eden teknolojik gelişmeler, baskı sağlayıcılarının daha fazla deneyimi ile birlikte, inkjet’i #ofset, #flekso, #gravür, #serigrafi ve #dijital #toner baskıya karşı rekabetçi hale getirmek için birleşiyor.

#Inkjet baskı makinesi performansı arttıkça, ekonomik geçiş daha uzun tirajlara geçerek baskı hizmeti sağlayıcıları ve ambalaj dönüştürücüler için daha da ilginç hale getiriyor. (maliyet/tiraj kırılım noktası gittikçe yükseliyor) Dolayısıyla yüksek büyüme seviyeleri yakalaması işten bile değil.

Smithers’ın ‘2025’e Kadar Mürekkep Püskürtmeli Baskının Geleceği’ analizi, önümüzdeki üç yıl içinde mürekkep püskürtmeli baskının büyümesine yol açan aşağıdaki temel eğilimleri ve itici güçleri belirlemektedir:

 

  • Esneklik ve çeviklik – Inkjet, baskı şirketlerinin daha hızlı üretim yapabilmelerini daha kısa teslim süreleri önermelerini ve müşteri gereksinimlerine daha duyarlı hale gelmelerini sağlar.

 

  • Dijital yeteneğin avantajı – Fiziksel kalıp olmadan yalnızca talep üzerine ihtiyaç duyulanı basma yeteneği, üretim ve tedarik zincirinde verimliliği artırıyor; toplam değişkenlik mümkün.

 

  • Yeni teknoloji – Çok yüksek kalite ve güvenilirlik sunan daha yüksek performanslı makineler, üreticiler tarafından yoğun bir şekilde teşvik edilerek pazara sunulmaktadır. Tek geçişli bir işlemde baskı öncesi ile baskı ve sonlandırma arasında bağlantı kuran entegre üretim yöntemleri, sadece baskı yapmak yerine ürün üretiminin ekonomisini değiştiriyor.

 

  • Temassız baskı – Inkjet, çok hassas düzensiz malzemelere baskı yapmak için kullanılabilir

 

  • Perakende tedarik zinciri değişiklikleri – E-ticaretteki (ve şimdi m-ticaretteki) büyüme, perakendecilerin transit ambalajı tüketicileriyle iletişim kurmak ve ambalajın işlevlerini genişletmek ve geliştirirken tüketicilerle yeni yollarla etkileşim kurmak için paket alma deneyimlerini bir araç olarak kullanmalarına imkân tanıyor.

 

  • Sürdürülebilirlik – Daha az atık ve kimyasal ve malzeme kullanımı ile analog alternatiflere karşı potansiyel genel avantajlar. Herhangi bir zamanda yalnızca gerekli olanı yazdırmak, tedarik zinciri boyunca fazlalığı ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Smithers’ın son raporu, ‘2025’e kadar Mürekkep Püskürtmeli Baskının Geleceği’, güncel ve tahminleri, düzenleyici ve sektörel sürdürülebilirlik gelişmeleri, dünya çapında inkjet baskı pazarı için özel pazar boyutları ve 5 yıllık tahminler, inkjet pazarının sürekli genişlemesini görecek temel pazar eğilimlerinin ve itici güçlerinin uzman analizi ve benzersiz bir değer sağlayan 100’ün üzerinde veri tablosu ve rakam mürekkep püskürtmeli baskı pazarına ilişkin stratejik bilgiler ve teknik ayrıntıları sağlar.

Bu raporun alıcıları ayrıca, üç senaryo sunan ve piyasaların kısa vadede ve önümüzdeki beş yıl içinde nasıl gelişeceğini her basılı ürün, baskı süreci ve coğrafi bölge için derinlemesine bir değerlendirmeye dayalı olarak modelleyen raporun ‘COVID-19’un Baskı Endüstrisi Üzerindeki Etkisi’nin bir kopyasını alacak.

Zayıf baskı şirketleri ve talep düştükçe tedarikçilerin başarısız olmasıyla birlikte büyük bir endüstri yeniden yapılanması olacak. Diğer şirketler yenilik yapacak ve çeşitlenecek, şirketler işbirliği yapıp sundukları ürün ve hizmet yelpazesini genişlettikçe, pazara giden yollar çevrimiçi olarak değiştikçe kişisel korunma donanımları ekipmanı üretecek.

Bu rapor, bu karmaşıklıkta yön belirlemeye, potansiyel tehditleri ve fırsatları belirlemeye ve stratejik planlamaya yardımcı olmaya yardımcı olan kritik bir araç olarak sunuluyor.