Inprint Italya’nın Temelini Kalite ve İnovasyon Oluşturuyor

17

Endüstriyel baskı sektöründe çığır açan fuar, tüm dünyadan gelen ziyaretçilerini ağırladı. Hem imalat hem de baskı sektörlerinin önde gelen uluslararası şirketleri ile en yenilikçi KOBİ’leri, gelişmiş teknik bilgi alışverişi yapma ve İtalya’nın en önemli piyasasında yeni ortaklıklar keşfetme fırsatına sahip oldu.

İtalya’daki endüstriyel baskı teknolojisine özel tek fuar olan InPrint Italy’nin ilki, 17 Kasım tarihinde MiCo Milano Congressi fuar merkezinde başarıyla gerçekleştirildi.

Endüstriyel baskı sektörünün üç alanındaki (işlevsel, dekoratif ve ambalaj) en yenileri ve en iyilerini keşfetmek amacıyla toplam 2 bin 900 ziyaretçinin geldiği fuarda ziyaretçiler, 13 ülkeden 118 katılımcı ile bir araya geldi. Bu ziyaretçilerin %69’unu İtalya’dan, %31’i ise diğer ülkelerden (56 ülke) gelenler oluşturdu. Ziyaretçi sayısı bakımından İtalya’yı sırasıyla Almanya, İsviçre, Birleşik Krallık, Fransa ve İspanya izledi. ABD, Çin, Rusya, Hindistan, Japonya, Avustralya, Kore, Arjantin ve Güney Afrika başta olmak üzere, AB dışındaki ülkelerden de önemli miktarda katılım sağlandı.

 

Etkinliğe, Almanya’da yapılan bir önceki InPrint Fuarlarına katılandan çok daha fazla sayıda ziyaretçi geldi. Böylece, organizatörler, yeni iş fırsatları yaratma ve endüstriyel baskıyı yaygınlaştırma amaçlarına ulaşmış oldu. Ziyaretçiler, imalat ve baskı sektörleri tarafından sunulan kişiye özel sistemler ve teknoloji çözümleri arayışındaydı. Katılımcıların yaklaşık %65’i baskı endüstrisindendi. Bunların da ağırlıklı olarak %33,7’si dijital, %24,2’si inkjet, %19,8’i ise serigrafi alanındandı. Ziyaretçilerin %26’ı imalat endüstrisinden (çoğunlukla tekstil, plastik, elektronik, makine mühendisliği ve otomotiv sektörleri) gelirken %9’ü ambalaj sektöründen geliyordu.

inprint_01_17-(3)

Fuarı, çok çeşitli sektörlerin önde gelen şirketleri ziyaret etti. Bunlar arasında  Panasonic, Olivetti, Philips, Siemens (elektronik); Daimler AG, Mercedes Benz, Groupe PSA, Reydel Automotive (otomotiv); Louis Vuitton, Fendi, Giorgio Armani (lüks ürünler); D. Swarovski KG, Yoox, Luxottica, The Swatch Group ve Pininfarina Extra (moda ve tasarım) vardı. Ambalaj sektöründen (Adobe Systems ve Kiko Milano), gıda sektöründen (A. Loacker, Lindt & Sprüngli) ve farklı pek çok uygulamadan özel ihtiyaçları için çözümler arayan piyasa liderlerinin (Franco Cosimo Panini, Bormioli Luigi, Clementoni, Airbus, Kodak)  yanı sıra Roland, Xerox, HP, OKI (baskı makineleri) de etkinliğe katıldı.

incagenius_uygulama_ornekleri

Dekoratif baskılar, ziyaretçilerin %32,7’si için temel ilgi alanı olurken bunu, işlevsel baskı (%31,5), ambalaj baskısı (%20,3) ve 3D baskı / çok katmanlı baskı imalatı (%15,2) izledi.

Makineler ve baskı sistemleri, baskı kafaları, malzemeler ve baskı altı malzemeleri en çok aranan ürünler ve hizmetler arasındaydı.

Organizatörler, InPrint Italy’i son teknolojilerin sergilendiği son derece yenilikçi bir fuar olarak tasarladı ve katılımcılardan, ziyaretçilerin çok kaliteli olduğunu bildiren çok olumlu geribildirimler aldıklarını söylediler. Fuar istatistikleri katılımcıların yüksek kademelerde görevli olduğunu gösterdi: %22,3 Yönetici Kadro / İdari Müdür, %15,5 Araştırma ve Geliştirme, %7,8 Planlama / Tasarım, %6 Satın Alma / Tedarik / Sözleşme Satın Alıcılarından oluşan ziyaretçileriyle fuar oldukça verimli geçti. Fuarın amacı, tüm dünyadan gelen yenilikçiler ile “yenilikleri erken benimseyenleri” İtalya’daki en önemli piyasada bir araya getirmekti.

Kapsamlı etkinlik programında 640 katılımcı yer aldı

Fuar, katılımcıları için katma değer olarak, baskı sürecinin çeşitli bölümlerinde yeni bağlantılar oluşturabilme olanağı sağlandı. Yeni çözümler için yeni ortaklıklar ve fikirler doğdu ve tüm bunlar, InPrint Italy seminerleri ve konferansları ile de desteklendi.

Üç günlük InPrint Italy fuarı, yaklaşık 60 oturum içeren kapsamlı bir seminer ve konferans programı ile desteklendi. Alanında önde gelen uzmanların katkılarını, üç uygulama alanında (işlevsel, dekoratif ve ambalaj baskı) paylaşmasına olanak sağlayan etkinlik, toplam 640 katılımcının büyük beğenisini kazandı. Özellikle dikkat çekici olan ise, mürekkepler, baskı kafaları ve entegrasyon gibi önemli teknik tartışmaların yapıldığı Tech Talks oldu.

2b_Heidelberg-Omnifire-1000-Operation

Geleceğe güvenle bakma yolları, Alchemie Technology tarafından kazanılan Büyük İnovasyonlar Yarışması’nın yardımıyla, İtalya’da düzenlenen bu ilk edisyonun teması oldu. Heidelberg, endüstriyel 4D inkjet baskı makinesi Omnifire 1000 ile büyük övgü toplarken, organizatörler ilk defa InPrint Founders Award’ı INX Digital Italy Eski İdari Müdürü ve endüstriyel baskı teknolojisinin gelişmesinde ilham veren bir figür olan Paolo Capano anısına takdim etti. Liderliğin, girişimcilik ruhunun ve iş birliğinin ödüllendirildiği ödül, Cefla JetSet’e verildi.

InPrint Italy 2018’de geri dönüyor

InPrint Italy’nin ikincisinin, Kasım 2018’de MiCo Milano Congressi’de yapılacağı kesinleşti. Mevcut fuar alanının üçte biri şimdiden rezerve edildi. Yer rezervasyonu yaptıran firmalar arasında, Heidelberg, Fujifilm, Mimaki, Kyocera, Ricoh, Ceradrop, Gruppo Tecnoferrari ve Sensient gibi sektörün önde gelen şirketlerinden bazıları var.

İtalya’da gerçekleşecek bir sonraki etkinliğin öncesinde, Mack Brooks Exhibitions gruba ait olan FM Brooks iki tane daha InPrint fuarı organize edecek: 25-27 Nisan 2017 tarihlerinde Orlando’da (ABD) ve 14-16 Kasım 2017 tarihlerinde Münih’de (Almanya).

#InPrint #InprintItaly #EndustriyelBaski #Fujifilm #Heidelberg #Xaar #MackBrooks