Kâr Etmek için Fiyatlarınızı Ayarlayın

9

Hazırlayan: sawgrassink

Ne fiyat koymalıyım? Bu, müşterilerden en sık duyduğumuz sorulardan biri. Fiyatlandırma, kâr etmek ile insanların ödeyeceği ücret arasındaki hassas dengedir. Fiyatlarınızı çok düşük tutarsanız nakit akışı ve kârlılık açısından; çok yüksek tutarsanız da satışlar açısından sıkıntı çekersiniz. Fiyatlarınızı belirlerken düşünmeniz ve hesaba katmanız gereken çok şey var. Müşterileriniz açısından da en doğrusunu yapmanıza ve süblime ürünler yaparak ortaya çıkan muhtemel kârlardan en iyi şekilde faydalanmanıza yardımcı olacak birkaç ipucu.

Pazarınızı tanıyın

Trendlerin belirlenmesi ve yeni ürünlerin piyasaya sürülmesi müthiş bir işletme stratejisidir. Yeni ürünlerle başarılı olmak için, hedef pazarlarınızda başka kimin benzer ürünler sattığını ve koydukları fiyatları belirleyin. Ürünlerin neler olduğunu, nasıl sunulduklarını ve satış hacimleri gibi diğer bilgileri inceleyin.

Pazarı değerlendirdikten sonra, kendinize bazı sorular sorun: Başka bir işletme için yeteri kadar yer var mı? Ön plana çıkmak için müşterilere sunabileceğiniz yeni ve yenilikçi fikirler neler? Şu anda pazarda fiyat aralığı nedir ve şirketiniz bu parametreler dâhilinde ne kadar iyi çalışabilir?

Maliyetleri Değerlendirin

Küçük işletmeler beklenenden daha sıklıkla sadece baskı yapılan malzemelerin, mürekkeplerin, kâğıtların ve nakliyenin maliyetine odaklanıyor. Bu genellikle finansal açıdan ayakta kalma mücadelesine neden olan maliyeti yüksek bir hatadır.

Fiyatlandırma, bir işletmenin faaliyetini sürdürmesi ile bağlantılı TÜM maliyetleri içermelidir. Eğer henüz amatör aşamadaysanız, kârlı bir sublimasyon işletmesi haline gelmek için nasıl bir atılım yapacağınızı düşünmeniz için mükemmel bir zaman. Eğer atılım yapmaya veya sublimasyonu mevcut işletmenize eklemeye hazırsanız, genel işletme masraflarınızın maliyet hesaplamalarınıza dahil edilmesi gerektiğini biliyorsunuz demektir. Bunlar: kira, yardımcı birimler, sigorta, ambalaj, yazılım, mürekkep, yazıcılar, kağıt, baskı altı malzemeleriniz (promosyonel ürünler), üyelikler, vb. Ve evet, buna maaş çeki de dahil.

Bu genel işletme masrafları saatlik üretim maliyetine dönüşecek. Örneğin, süblime baskı ile üretilmiş bir ürün üretmenin saatlik maliyetinin toplam 30 Dolar olduğunu öğrenebilirsiniz. Şimdi, satmak istediğiniz ürünü ve mevcut piyasadaki cazip fiyatını göz önüne alın. Bu ürünü üretmeniz ne kadar sürer?

Sublimation tasarım, baskı ve presten oluşan bir süreç. Baskı ve presleme ortalamada sadece iki dakika alıyor. Çoğu sublimasyon işlerinde zamanın çoğunu tasarım ve dosyaların hazırlanması alıyor. Ürününüzün gerçek maliyetini belirlemek için tasarım, baskı ve pres süreçlerini tamamlamanın kaç dakika süreceğini tahmin edin.

Ne kadar çok üretirseniz, maliyet de o kadar düşük ve elde edebileceğiniz kâr o kadar yüksek olur. Tek seferde çok sayıda ürün için baskı ve pres işlemi yapabileceğiniz işlerden faydalanmak çok daha fazla kârla sonuçlanacaktır.

Eski Formülü Unutun

Çoğu perakendeci için temel kural, kâr elde etmek için maliyet süresini 2 veya 3 ile çarpmak. Ancak sublimasyon ile bu formül çok fazla para kazanılmasını sağlayabilir. Bunun nedeni, üretim maliyetinin genellikle piyasanın karşılayacağı fiyattan çok daha az olmasıdır.

Mesela, tasarımı önceden hazırlanmış 35 x 35 cm ölçüsünde, kadife bir yastık üretmenin maliyeti 5 Dolar olabilir ve bu ürün çoğu piyasada 20 Dolara, yani maliyetinin 4 katına kolayca satılabilir. Eğer isim eklemek için tasarımda ufak değişiklikler yaparsanız, fiyata 5-10 Dolar ekleyebilirsiniz. Bunun sonucunda da maliyet beş veya altı katına çıkar.

Resimlerin, isimlerin ve özel renklerin eklenmesi, müşterinin gözünde ürüne her zaman değer katar ama harcamanıza çok fazla katkısı olmaz. Tasarım süresini minimum düzeyde tutmak için, bu küçük eklemeleri içerecek şekilde hızlı ve kolayca düzenleme yapılabilen tasarımların oluşturulmasına odaklanın. Bunun sonucunda, cebinizde çok daha fazla nakit olacak ve üretiminize eklenen süre minimum düzeyde olacaktır.

Fiyatlandırma, iş yapmanın en önemli ve gizemli yanlarından biri.
Neyse ki bu labirentte yolunuza devam ettikçe size yardımcı olacak birçok kılavuz var. BusinessBuilder webcast’de, hesaplarınıza yardımcı olacak daha fazla ayrıntı bulabilir ve bir hesaplama tablosu indirebilirsiniz.

Daha fazla bilgi için: www.sawgrassink.com­.

 

#Sawgrass #sawgrassink #sublimasyon #promosyon #sublimebaski #inkjet