Konica Minolta ITMA’da 3. Salonda Olacak

2

Seiji Nakashima: “ITMA 2019’da yeni geliştirilen mürekkeplerimizi tekstil endüstrisiyle paylaşacağız.  Fuarda 3. salonda yer alan C109 numaralı standda olacağız.”

Konica Minolta IJ Textile Europe S.r.l. Başkanı, Seiji Nakashima, ITMA’ya birkaç hafta kala sorularımızı cevaplandırdı. Nakashima, dijital tekstil baskıya yönelik aldıkları olumlu geri bildirimler olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Tüm baskıların dijital olarak değiştirilebileceğini düşünemiyoruz ancak elbette gelecek potansiyeldir.”

Dijital baskının tekstil endüstrisindeki pazar payı nedir? Dünyada ve Türkiye’de?

2015 yılındaki ITMA Milano Fuarı’nda tek geçişli (single pass) dahil olmak üzere üç yeni makineyi pazara ilk kez tanıtmıştık. Aradan geçen 4 yılda makinelerimizin pazarda çok güçlü yer bulduğunu görüyoruz.  ITMA 2015 Milano’dan sonraki 4 yıl boyunca Türkiye’de 10x Nassenger, 10 yüksek hız taramalı doğrudan dijital yazıcı ve 2 adet Nassenger SP-1 dijital tek geçişli yazıcılar gibi pek çok yeni makine sattık. Beklenenden daha yüksek talep aldık. Müşteriler, dijital yazıcı sistemimizi kullandıktan sonra, sunduğu pek çok ileri teknoloji özelliklerini, yazıcıların dengesini ve canlı ve sabit mürekkebimizi çok sevdiler.

Avrupa’da bir düzine kadar Nassenger 8 ve 10 modellerinden sattık. Son üç yıl içerisinde ise 5 adet tek geçişli baskı makinesi sattık. Bu olağanüstü bir başarı.

Dijital olarak basılmış tekstiller için tüketicinin (veya tasarımcıların) tepkisi hakkında herhangi bir geri bildiriminiz var mı?

Moda’dan Hızlı Moda (Fast Fashion)’ya kadar, özellikle karmaşık tasarımda, bir tondan diğerine geçiş tasarımlarında, teslim süresinin çok hızlı olmasıyla ilgili olumlu geri bildirimler alıyoruz.

 

Nassenger teknolojisindeki en yeni gelişme nedir? Ve benimle paylaşabileceğiniz kısa bir durum hikayesi var mı?

Dört yıl önce eksik nozül telafi sistemi gibi ileri teknolojilere sahip yeni nesil yazıcılar piyasaya sürdük. Bu dört yılda, yazıcılarımız sahada kendilerini ispatlamış durumdalar. Hala güncellemelerle geliştirmeye devam ediyoruz.

Tekstil endüstrisinde dijital baskının geleceği ile ilgili görüşünüz nedir?

Artıları ve eksileri olduğu için tüm baskıların dijital olarak değiştirilebileceğini düşünemiyoruz ancak elbette gelecek potansiyeldir.

ITMA planınız nedir? Yeni bir duyurunuz var mı?

Bu yıl stoklarda kalmadığı için Single-pass Nassenger SP-1 sergilenmeyecek. Ancak yeni geliştirilen mürekkeplerimizi tekstil endüstrisiyle paylaşacağız.  Fuarda 3. Holde yer alan C109 numaralı standda olacağız.

 

#SeijiNakashima #KonicaMinolta #TekstilBaski #Nassenger #SinglePass #DijitalTekstil #ITMA