‘Made in Turkey’ İbaresi 18’inci Sıraya Yerleşti

madeinturkey

Dijital pazarlama platformu SEMrush farklı ülkelerde üretime gösterilen ilgiyi mercek altına alan çarpıcı bir araştırmaya imza attı. Geçtiğimiz üç yılın verilerinin kullanıldığı araştırmanın sonucuna göre ‘Made in Turkey’ ibaresi Kore, Kanada gibi birçok ülkeyi geride bırakarak 18’inci sırada yer aldı. Made in Turkey araması yapan ülkeler sırasıyla Türkiye, Almanya ve Japonya oldu.

Türkiye, otomotiv, hazır giyim ve tekstil gibi sektörlerde dünya devlerine üretimini hız kesmeden sürdürürken, yerli ürünlere gösterilen ilgi ödüllü dijital pazarlama platformu SEMrush’ın son araştırmasına da damgasını vurdu.

made-in-turkey-ibaresi

50 ülkedeki ‘made in X’ kelimelerine küresel olarak gösterilen ilgiyi masaya yatıran SEMrush’ın sonuçlarına göre Türkiye; Kore ve Kanada gibi birçok ülkeyi geride bırakarak 18’inci sırada yerini aldı. Aralık 2015 – Kasım 2018 arasındaki internet aramalarının ortalaması alınarak yapılan araştırma sonuçlarına göre Çin, aylık 137 bin aramayla ilk sırada yer alırken, Türkiye’nin ortalaması ise 3 bin 928 olarak gerçekleşti.

Made in Turkey’e en fazla ilgi Türkiye’den

Araştırmanın sonuçlarını değerlendiren SEMrush Türkiye ve Ortadoğu Bölgesi Kurumsal İletişim Direktörü Adam Zeidan, Türkiye’de ihracatın dinamosu olarak görülen sektörlerin küresel seviyedeki algısının da yüksek olduğunu belirterek şöyle devam etti:

“Araştırmanın sonuçları bize ayrıca Türkiye’nin kendi ürünlerine de gösterdiği sadakati ortaya koydu. Made in Turkey ibaresine en fazla ilgi Türkiye’den olurken, onu Almanya ve Japonya izliyor” dedi.

Küresel seviyede yapılan internet aramalarının çok önemli pazar istihbaratı sağladığına dikkat çeken Zeidan, “Pazar bilgileri, rekabet analizleri gibi birçok kritik veriyi rapor hizmeti olarak sunabilen SEMrush bu sayede küresel iş dünyasına önemli bir hizmet sunuyor” dedi.