Mat Kağıt FESPA 2018 Değerlendirmesi

3

Metin Gönülkırmaz: “HP Latex dijital baskı modellerimize yeni katılan HP Latex R2000 fuarda en çok ilgi çeken modelimiz oldu. Bu güne kadar tabaka baskılar UV mürekkep teknolojisi ile yapılıyordu. Bu fuarda ilk defa sektöre sunulan, HP Latex 4. Nesil mürekkepler ile tabaka baskıları HP Latex R2000 olarak yeni sunulan modelimiz ile yaptık”

Mat Kağıt, Türkiye temsilcisi olduğu HP, ZUND ve Fotoba markalarıyla FESPA Global Print Expo Berlin Fuarı’na katıldı. Fuar sonrası Mat Kağıt Satış ve Pazarlama Müdürü Metin Gönülkırmaz sorularımızı cevapladı:

Fuara ait genel izlenimlerinizi öğrenebilir miyiz?

Metin Gönülkırmaz: Genel olarak başarılı bir organizasyondu, temsilcisi bulunduğumuz HP, Zünd, Fotoba, markalı ürünlerimizin standlarında Türkiye den gelen müşterilerimizi karşıladık. Açıkçası bu yıl çok fazla Türkiye den gelen ziyaretçi olmadı ancak fuarı ziyaret eden müşterilerimizde yatırım konusunda kararlı olan firmalardı.

Sergilenen ürünler, gelişen teknoloji ve yenilik noktasında fuarı nasıl buldunuz?

Metin Gönülkırmaz: Çağımızın yeni endüstriyel vizyonu, dördüncü sanayi devrimi gerçekleşiyor. Diğer adıyla Endüstri 4.0 olarak isimlendirilen dördüncü sanayi devriminin getirdiği otomasyona yönelik çözümleri dijital baskı alanında ve iş sonlandırma alanında üretim yapan firmaların ürünlerinde görmeye başladık. Genel olarak markalara baktığımızda baskı üretim makinelerini Endüstri 4.0 altyapısını, makinelerine adapte etmeye başladıklarını görüyoruz. Özellikle temsilcisi olarak bulunduğumuz Zünd dijital kesim makineleri, bir çok firmanın standında kesim yapıyordu, baskı makinesi üreticileri makinelerine entegre ettikleri robot kollar ile Zünd dijital kesim cihazına ürünleri insan gücü olmadan yükleme ve boşaltma yapılabildiğini gösterdiler. Önümüzdeki yıllarda birçok ürün gamında bu teknoloji gelişmelerini daha çok göreceğimizi düşünüyorum. Altyapı olarak bu hazırlıkları yapan firmaların ürünleri endüstriyel üretim tarafında daha çok tercih edilecek ve oldukça yaygınlaşacak, gelecekte gündemimizin yegâne konusu otomasyon olacaktır. Endüstriyel üretim yapan, tek tip ürün üreten ya da çok yüksek miktarlarda üretim yapan işletmelerin beklentisi ve istekleri bu tür gelişmelerdedir.

Türkiye temsilcisi olduğunuz markalarda yaşanan yenilikler ve gelişmeler hakkında bilgi verir misiniz?

Metin Gönülkırmaz: HP Latex dijital baskı modellerimize yeni katılan HP Latex R2000 fuarda en çok ilgi çeken modelimizdi. Bu güne kadar tabaka baskılar UV mürekkep teknolojisi ile yapılıyordu. Bu fuarda ilk defa sektöre sunulan, HP Latex 4. Nesil mürekkepler ile tabaka baskıları HP Latex R2000 olarak yeni sunulan modelimiz ile yaptık. HP Latex R2000 makinemizde kullanılan, 4. Nesil HP Latex mürekkepler, sert malzemelerde oldukça yüksek tutuculuğa sahip. Örneğin, Akrilik levhalar, MDF Plakalar, Aluminyum kompozit paneller, gibi materyaller üzerinde çizilme direnci oldukça yüksek, fotoblok, foam pvc, oluklu karton gibi materyaller üzerinde çok yüksek kalitede baskılar yapılabilmektedir. Sadece Cam, seramik ve metal sac levhalara yüksek kalıcılıkta ömür ya da malzeme üzerinden çizilme direncini arttırmak için ilave işlem gerekebilir. HP Latex R2000 Plus Printer ile 2,5 mt eninde sert malzemeler üzerinde çok yüksek kalitede baskılar yapılabilir durumdadır, ayrıca HP Latex mürekkeplerin renk gamutu çok geniştir, bu sayede çok geniş renk çeşitliliğine sahip baskılar yapılabilmektedir. Aynı zamanda esnek malzemeler ya da maksimum 2,5 metre eninde bobinleri makinemizin rulo aparatına takıp, bobinden bobine baskılar yapılabilir. Ayrıca HP Latex mürekkeplerin kokusuz ve çevreci olması iç mekan uygulamaları için farklı iş alanlarının oluşmasına olanak sağlamaktadır.

UV mürekkepler ile baskı yapılan bir çok baskı materyali üzerinde UV mürekkeplerinin kalın bir katman oluşturması sebebi ile baskı malzemesinin üzerindeki dokunun kaybolmasına sebep olmaktadır, HP Latex mürekkepler ile bu durum tamamen ortadan kalkmış durumdadır. Baskı materyallerinin üzerindeki dokuyu, ürünün orijinal yapısını bozmadan çok yüksek kalitede baskılar yapılabilecektir. Yine HP Latex mürekkeplerinin esnek yapısı sebebi ile akrilik veya PVC plakalarda termoform işlemine tabi tutulabilme imkanı HP Latex 4. Nesil mürekkepler ile sağlanmış durumdadır. Yüksek esneme kabiliyetine sahip HP Latex 4. Nesil mürekkeplerde termoform işlemleri yada araç kaplama uygulamalarında kanallara folyoyu oturtma esnasında renk değişimi yada kayıpları olmadan uygulamalar yapılabilecektir. HP Latex R2000 modeline sahip olan firmalar, makinenin bu tür farklılıkları sayesinde yeni iş fırsatlarına ve sürekli fiyat rekabetinin yaşandığı piyasa koşullarında, bu olumsuz rekabet ortamından çıkıp kendilerini farklı bir alana konumlandırabilirler, kısacası HP Latex R2000 işletmelerin rekabette öne çıkması için mükemmel fırsatlar sunmaktadır.

En parlak beyazlarla daha fazlasını elde edin

UV mürekkep teknolojisinde kullanılan beyaz mürekkepler, üreticiler için sürekli dert olmuştur, gerçek anlamda üretimde hiçbir zaman aktif olarak kullanılamayan beyaz mürekkep artık HP Latex R2000 makinelerinde dertsiz bir şekilde, diğer renkler gibi rahatça kullanılabilecektir. UV beyaz mürekkeplerdeki renk sararmaları, çatlamalar ve zemine tutunma sorunları HP Latex R2000 modelinde kullanılan HP Latex 4. Nesil beyaz mürekkeplerde yaşanmayacaktır. Hatta HP Latex beyaz mürekkepin beyaz tonuna ve kalıcılık performansına sektör mensubu dostlarımız hayran kalacaklar. Yine bu tür avantajlar ile tamamen farklı işler ve yeni iş alanlarına yönlenebilme imkanı sunacaktır.  Yeni uygulamalar ve yeni iş alanları ile müşterilerimiz, işlerine katma değer katabilecekler. Öncelikle ahşap ve akrilik gibi  malzemeler üzerine, bu güne kadar hiç görülmemiş beyazlık ve parlaklıkta baskılar yapabilmektedir.

HP standımızda sergilenen bir diğer yenilik, HP Latex 3800 Jumbo Printer ürünümüzdü. Bu ürünümüzde tamamen endüstriyel üretime yönelik hizmet veren firmaların özel talepleri doğrultusunda geliştirilmiş bir ürün olarak görebiliriz. Makinemize 1200 kilo ağırlığında, 120 cm çapında bobin beslenebilmektedir. Jumbo bobin olarak ürün tedariğinde bulunan firmaların sürekli bobin besleme ya da söküp takma esnasında kaybettikleri zamanı bu sayede ortadan kaldırmış olmaktayız.

Zünd’de otomasyon ön plana çıktı

Zünd firması, dijital kesim ürünlerinde az önce bahsetmiş olduğumuz Endüstri 4.0 geçişine yönelik altyapı çalışmalarını tamamlamış olup, bu yönde üretime adaptasyon yapmak isteyen üreticilerin tüm taleplerine cevap verecek teknolojik gelişmeleri makine özelliklerine entegre etmiş durumdadır. FESPA Berlin 2018 Fuarı’nda Zünd ürünlerimizde otomasyon ve verimlilik ön plandaydı. Ayrıca Fespa fuarına katılım gerçekleştiren birçok firmanın standında özellikle iş sonlandırma ürünü olarak ZÜND ürünlerini tercih etmiş olmaları oldukça dikkat çekiciydi. Zünd G3 ARC modülümüz, çift köprülü kesim modelimiz, kamera opsiyonlarımız fuar boyunca Zünd standında ilgi çeken en önemli özelliklerdi. Zünd ürünlerimizde yenilikler daha önce olduğu gibi tamamen iş verimliliğini arttırmaya yönelik çözümlerdi. Endüstriyel reklamcılık ve ambalaj sektörüne yönelik geliştirilen Zünd D3 modelimiz, gelişmiş çift kesim kafa sistemi ile maksimum verimliliğin standartlarını oluşturmaktadır. Her iki kesim köprüsüne 3 modül yerleştirilerek tek seferdeki üretim kapasitesi 2 kata kadar arttırılmaktadır. Gelişmiş Zünd yazılımı ile işlenecek ürünler her iki kesim kafasına en verimli şekilde dağıtılarak maksimum verimlilik elde edilebilmektedir. “

Yurtiçi piyasalarda bir süredir döviz kurunda bir dalgalanma yaşanıyor. Bu dalgalanmaya piyasa nasıl tepki veriyor? Bu sorunu aşmaya yönelik çözüm öneriniz veya sizin yaptığınız bir çalışma var mı?

Piyasalarda yaşanan bu olumsuz tablo en çok biz ithalatçıları, sonra üretici olarak müşterilerimizi olumsuz yönde etkiliyor. Müşterilerimiz alım yaptıkları, üretimde kullandıkları hammadde girdi maliyetlerinin artışından yana şikayetçi, sürekli maliyetleri daha aşağı çekme çabası içinde oluyor, neden? Çünkü nihai olarak ürün talebinde bulunan firma ya da müşterileri daha önce yaptırdığı işi hiç fiyat değişikliği kabul etmeden, eski fiyatlara ve aynı miktarda almak istiyor. Bu durum karşısında herkes kendince bir çözüm bulma çabası içine girmiş durumda. Fakat şu gerçeği hepimizin kabul etmesi gerekiyor, artık o TL bazındaki fiyatlar maalesef yok, o fiyatların tekrar olabilmesi için kurların tekrar eski seviyesine gelmesi gerekiyor buda pek mümkün görünmüyor. Biz yatırım yapmak isteyen müşterilerimizin, yatırımı daha kolay yapabilmeleri adına, operasyonel kiralama seçenekleri, TL vadelendirme imkanları sunmaktayız. Grenke Operasyonel Kiralama şirketi ile yapmış olduğumuz anlaşma ile 12-24-36 ve 48 ay TL vadeli kiralama teklifleri sunabiliyoruz. Ayrıca stoklarımızda bulunan ürünler için kur sabitleme işlemi yaptık, yatırım yapacak firmalara fiyatlarımızı belirtirken, bakın bu ürünün bize giriş kuru buydu, bizde sana aynı kuru uygulayacağız, dedik. Bu süreci bu şekilde aşmaya çalışıyoruz, tabii bu durum sadece stoklarımızda bulunan ürünlere yönelik yapılan bir uygulamaydı.

 

#MatKagit #FespaGlobalPrintExpo #HP #Zund #HPlatex #R2000 #BeyazMurekkep #WhiteInk #MetinGonulkirmaz