Matbaalarda Inkjet Kullanımı

1

Bu başlığı atarken bir an şunu düşündüm: Acaba inkjetin matbaa kullanılamayacağı bir yer var mı? İç dış mekân tabela baskılarını bir kenara bırakalım, bir de ozalitin amonyak sarhoşluğundan kurtulmak için forma onayları için geniş format makineleri kullandığımız günleri de. Hatta bu başlığı değerlendirirken kromalinin yerine koyduğumuz prova baskı için kullandığımız inkjet yazıcıları bile ihmal edebiliriz. Ama halen o kadar çok boş alan var ki inkjet için matbaacının dünyasında. Öyleyse bir bakalım matbaacılarımız ne düşünüyor?

HABER – M. AKİF TATLISU

Resim kaynağı (powerofinkjet.com)

Şüphesiz inkjetin bugün #esnek ambalajdan #metal ofsete, kâğıt, karton ve/veya oluklu #karton ambalajdan etikete, yayından, ticari baskılara tüm matbaaların kullandığı tüm #konvansiyel baskı sistemlerinin bir alternatifi var. Farklı tedarikçiler, farklı markalar, farklı ebatlar, farklı baskı kafaları, farklı mürekkepler, farklı kabiliyetler ama sadece konvansiyoneldeki kadar çeşitlilik söz konusu. Burada önemli olan şu:

Hızlı büyüyen teknoloji Ar-Ge’si ile güncellenen inkjet gerçeklerinin farkında mıyız yoksa halen şehir efsaneleri ve ezber önyargılarla mı inkjete yaklaşıyoruz?

Henüz inkjete mesafeli duran ve matbaasından içeri (spottaki üç konu hariç) inkjeti sokmamış matbaacılarımız için söylemek durumundayım ki büyük oranda hayır, gerçeklerin farkında değiliz. Çünkü matbaacı inkjeti anlamak için en yüksek oranda (%25) makine tedarikçisine güveniyor. Bundan daha büyük oranda matbaacımız ise (%30) inkjetin matbaa içinde kullanımı hakkında bir fikre sahip değil. Bu konuda fikir sahibi olmak için bağımsız teknik yayınları ve yurtiçi ya da yurtdışı fuar, seminer gibi etkinlikleri takip edenlerin oranı ise (%35). Kalan %10 ise inkjeti tamamen anladı ve tüm kabiliyetleri konusunda bilgi sahibi, olduğunu bildiriyor.

Bir matbaada #inkjet teknolojisi ile ne üretebilirsiniz?

Sorunun cevabı basit. Şu anda ne üretiyorsanız aynısı üretebilirsiniz. Başta söylediğimiz gibi tüm işler için bir alternatif bulunuyor. Güzel haber matbaacılarımız bundan haberdar: Geniş format baskılar en başta geliyor %26. Yakın oranlarda #CMYK kitap ve ticari baskılar ve prova baskı için de inkjet kullanabiliriz. Halen pek çok promosyon matbaasında kullanımda olduğu için #UV inkjet çözümleri de kullanılabilir. Şaşırtıcı olan mono, tek renk kitap baskısı, ambalaj ve etiket için bu kadar düşük oranda inkjetin tanınıyor olması. (%6) Hele hele neredeyse 35 senedir kutudan kabloya her şeyi markalamakta kullandığımız baskı kafalarının inkjet olduğunu hatırlamamak da bir o kadar şaşırtıcı.

Bu noktada altı çizilmesi gereken bir diğer önemli konu, inkjetin kabiliyetlerinin genişliğinin yanı sıra halen kısıtlarının olması. Özellikle üretim maliyetleri ve baskı altı malzemelerine intibakı konusunda. Ama önyargısız güncel bilgiler bu iki konuda da inkjetin çok önemli bir yol aldığını gösteriyor.

Matbaacının inkjete ihtiyacı var mı?

Cevap kesinlikle evet! Sadece benim değil matbaacıların cevabı da bazıları için kısmen de olsa, evet, (%74). Çünkü matbaacılarımızın büyük çoğunluğu inkjet baskı teknolojisinin baskı sonuçları açısından yeterli olduğunu düşünüyor. (%65). Bu arada hiçbir yeni teknolojinin geleneksel metotların yerini alamayacağına inanan %5’e bir diğer anketimizde bu oran %3 çıktı, saygı duyduğumu ve geleneksele bağlılığını da takdir ettiğimi söylemek isterim. Elbette tüm endüstrinin aynı şeye inanmasını beklemek safdillik olurdu. Burada anahtar konu ise toner ve inkjeti karşılaştırmalarını istediğimiz matbaacıların cevabı. %26 inkjetin daha kaliteli baskı sonuçları vereceğini söylerken %21 tonerin daha kaliteli baskı sonuçlarına ulaşabileceğini söylüyor. Kalan %50’nin ise fikri yok ya da her ikisini de eşdeğer görüyor.

Diğer anketimize katılanlar ise benim fikrime muhalif çıktılar. #İnkjet her işi görür fikrimi doğru bulanların oranı sadece %17 ama bir matbaada #inkjet de kullanılmalı diyenlerin oranı ise %77.

İkinci ara spotta da yazdığım gibi inkjetin hemen herkesin (önemli bir kısmı haklılığını artık kaybetmiş olan) dile getirdiği kısıtları var. Bu kısıtların ne olduğunu sorarsanız tüm dürüst tedarikçiler size anlatırlar. Ama bence asıl kısıt yatırımcının karar verme profilindedir. Biz Türkiye’deki matbaacılar önce kaç para, diye sormayı severiz. Ama bu teknoloji için kaç para diye sormak en büyük hata olur. Bence doğru soru, kaç para kazanırım olmalı. Çünkü birkaç küçük kısıta rağmen hem #verimlilik hem de kârlılık açısından inkjet, öyle hikâyeler yazdırıyor ki rahatlıkla söyleyebilirim evet, inkjet baskı teknolojisinin sağladığı kabiliyetler iyi kazandırıyor.