MS Printing Solutions 64 Kafa Yazıcı ile Geliyor

2

MS Printing Solutions, ITMA’ya hazır.  Şirket ITMA’da 64 gezer kafalı yeni bir model sergilenecek. Dover Türkiye’de MS Printing Solutions Satış Yöneticisi olarak görev yapan Murat Özkıray’ın aşağıdaki röportajını genARate uygulaması ile bu sayfayı tarayarak telefonunuzda izleyebilirsiniz.

Bilinen dijital baskı avantajlarından beslenerek doğan dijital tekstil baskısı hızla büyüyen bir pazar. Henüz önünde çok büyük bir büyüme potansiyeli olduğu bilinen dijital tekstil sektörü ülkemiz özelinde de parlak bir gelecek vadediyor. Bu parlak geleceğin en önemli sebebi ise Türkiye’nin zaten hali hazırda bir tekstil ülkesi olması.

Dover Corporate 7 milyar dolarlık yıllık büyüklüğü ile 1955’den beri faaliyette bulunan NY Borsasına kote bir holding olarak Dover Türkiye’yi geçtiğimiz senelerde kurmuştu. Holding’in Enginereed Systems gurubu altında yer alan Dover Digital Printing; MS Printing Solutions, J-Teck, Kiian Digital, Sawgrass Industrial ve Caldera markalarını bulunduruyor. Bunun yanı sıra DDP, Ar-Ge çalışmaları sürdürüyor. Bu çalışmalar sonucunda dekor baskıları için yapılan gelişmeler şirketin daha geniş bir alana ulaşmasını destekliyor. Özkıray ile bir araya geliş sebebimiz ise tekstil endüstrisinin drupa’sı diyebileceğimiz ITMA (International Textile Machinery) Fuarı.

ITMA, dört yılda bir değişen şehirlerde gerçekleşiyor. 2015’de Milano’da yapılan ve 2019’da 20 – 26 Haziran arası Barcelona’da gerçekleşecek ITMA dijital baskı çözümleri için ayrılmış özel salonu ile artık basım endüstrisinin de ilgi alanı içine giriyor. MS Printing Solutions ITMA’da 3. Salonda yer alacak ve globalde 32 Türkiye’de ise beş adet kurulan Lario Single pass dijital baskı makinesinin yanı sıra 16 ve 32 gezer kafalı ki modeli ile Lario arasındaki açığı 64 gezer kafalı modelini sergileyerek portföyünü genişletecek. Sözü Özkıray’a bırakalım. İyi okumalar:

Globalde ve Türkiye’de dijital baskının tekstildeki rolü nedir?

MS Printing Solutions olarak dünyanın birçok farklı bölgesinde direk olarak aktivitelerde bulunmaktayız. Türkiye’de bu ülkelerden biridir. Burada MS Türkiye Ofisi olarak çalışıyoruz. Orta Asya ve Kuzey Afrika’nın bir bölümüne hizmet veriyoruz. Özbekistan özellikle servis ve satış konusunda hizmet verdiğimiz önemli pazarlardan biri. Tabi bu doğrultuda dijitalin payını direk olarak takip etme şansımız var. Gördüğümüz kadarıyla da hızla gelişmekte. Şuanda Türkiye ortalamasında baskı alanına döndüğümüzde dijitalin payı yüzde 10. Fakat bu yıllara ve ekonomik duruma bağlı olarak her sene yüzde 100’e yakın oranda artmakta. Tabii bu noktada dijitalin getirdiği faydalar tekstil sektöründe de çok önemli. Özellikle düşük stok maliyeti işten işe hızlı geçiş, kısa metrajlar basılabilme özelliği gibi farklı avantajlarından dolayı tekstil pazardaki payını ciddi anlamda büyütüyor.

Tekstilde dijitale müşterinin bakışları nasıldır? Tekstilde dijital bir gereklilik olarak görülüyor mu? Tüketici tarafında ise müşteri aldığı ürünün dijital ile basıldığı anlayabiliyor mu?

Türkiye’deki tekstilcilerin dijitale bakış açısı olumlu, uzun zamandır pozitife dönmüş durumda. Bunda en önemli etken ürünlerin kullanıcıları oluyor. Gerek çevresel hassasiyet gerekse hızlı iş teslimi gibi konularda özellikle son kullanıcılar dijital talebini arttırmaya başladı. Hatta çalıştıkları birçok fabrikaya, birçok üreticiye “Konvansiyonelin yanında özelikle dijitaliniz var mı?” diye soruyorlar. Bu da tekstilcilerin bakış açısını daha pozitif yönde değiştiriyor. Onlarda dijitalin kolaylığını, kendilerine kazandırdığı ve kazandıracağı kabiliyetleri gördükçe daha çok ısınıyorlar. Dolayısı ile inkjet baskı gerçekten pazar payını arttırarak ilerleyecek gibi gözüküyor. Tabi bunda birçok faktör var. Özellikle boya fiyatlarının, tüketim arttıkça düşmesiyle maliyet açısından faydası yükseldiği için bakış açısında olumlu yönde bir ilerleme yaşandı. Baskı maliyetlerinin düşmesi tabi ki üreticiye her zaman bir rahatlık veriyor.

Farklı kumaş türleri için ya da transfer baskı için MS Printing nasıl destekliyor tekstilcileri?

Temel prensipte makinalar direk kumaşa baskı ve transfer baskı şeklinde ikiye ayrılıyor. MS Printing bünyesinde her iki makine de mevcut. Polyester için süblime baskı kullanılıyor. Fakat direk kumaşa baskı tarafına geçtiğimizde bu sefer blanketli makinalar devreye giriyor. Yine burada da kumaş türüne göre farklı boyalar kullanıyorsunuz. Reaktif, dispers ya da asit boya gibi farklı boya türleri mevcut. Tekstilde dijitalin avantajı şu; makinada kullanılan boyaya göre bir değişiklik yok. Bir makine her mürekkebi kullanarak baskı yapabilir. Size sipariş ettiğiniz standart makine geliyor. Siz o noktada hangi boyayı kullanacaksanız teknik servise iletiyorsunuz. Reaktif, asit ya da dispers hangisini istiyorsanız yine aynı makinaya yükleniyor. Baskı altı kısmında dijital ayrıca bir hazırlık istemiyor. Standart konvansiyonel baskıya yaptığınız hazırlıkla dijital baskıda yapabiliyorsunuz. Dolayısıyla bu işletmeye herhangi ek bir yatırım gerektirmiyor. Tabi işletme daha öncesinde hali hazırda konvansiyonel baskı yapıyorsa.

Tüketiciye yönelik bir araştırmanız ya da edindiğiniz bir bilgi var mı? Mağazada gördüğü ürünün baskısının dijital ya da konvansiyonel olduğunu fark edebilir mi? Bununla ilgili bir talepte bulunabilir mi?

Son kullanıcı anlamında yok. Ama orada markaların talepleri var. Dijital baskının keskinlik ve kalite anlamında konvansiyonel baskı ile kıyasladığınızda farklılıkları var. Dijital baskı biraz daha özgürlük veriyor. Baskı boyları ve desen detayları biraz daha farklılık oluşturuyor. Özellikle son dönemde çok ince detaylara sahip baskılı gömlekler var. Onlar dijital baskı ile üretiliyor ve bu konvansiyonel baskıda pek mümkün değil ama çok farklı zorlukları var. Dolayısıyla dijital baskı son kullanıcıya görsellik anlamında bir avantaj veriyor. Tabi son kullanıcının ürünün konvansiyonel baskıyla mı yoksa dijital baskıyla mı basıldığını anlayabilmesi pek mümkün değil. Üreticiler özellikle dijitalin sağladığı bu avantaj ile bunu pazarlama aracı olarak kullanıyorlar. Özellikle markalar dijitalin getirdiği çevresel etken avantajlarını pazarlama stratejisi olarak kullanıyorlar.

Dekorda kullanılan döşemelik kumaşlardan mı yoksa konfeksiyondan mı bahsediyoruz?

Döşemelik kumaşlarda yine transfer baskı ile yapılıyor. Dijital ile beraber desenlerde bir özgürlük geldi. Standart desenlerin yanında imajlar ve görseller de tekstilin içerisine girerek basılmaya başlandı. Dolayısıyla bu tasarım ve desen anlamında özgürlük getirdi. Dijitalin üretiminin hızlı olması ve düşük volümlerde üretim yapılabilmesi de epey avantaj sağladı.

Daha çok konfeksiyonda mı yoksa döşeme kumaşta mı tercih ediliyor? Buna dair bir kıyaslama yapabilir misiniz?

Dijital artık döşemelikte ciddi anlamda işin içerisine dâhil olmuş durumda. Ama üst giyimde de özellikle ciddi bir oranda artış yaşanıyor.

Tekstilde çevre kaygısı oldukça yüksek: Dijital baskı bu açıdan tekstil endüstrisine yardımcı oluyor mu?

Çevreye daha duyarlı mürekkep sistemleri hala geliştirilmektedir. O noktada pigment boya çevreye daha duyarlı üretim yapabilme hassasiyetine sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Hem ticari hem de teknik anlamda ilerlemesi devam ediyor ama pazarda yavaş yavaş önümüzdeki dönemlerde yer bulacak. Orada son kullanıcıların da farklı hassasiyeti var. Sistem o hassasiyetler doğrultusunda oluşturulmaya devam ediyor. Dijital baskının en büyük avantajı baskı esnasındaki çevresel atıkların ciddi manada düşürülmesi diyebilirim. Dijital baskı hali hazırda konvansiyonel baskı yapanlara ekstra bir getirmiyor. Tam tersi hareket kabiliyetlerini yükseltiyor. Dijital; kısa sürede numune verebilmeleri, küçük metrajda iş verebilmeleri ve onları limitleyen baskı uzunluklarını sonsuza kadar uzatabilmeleri gibi farklı avantajlar sağlıyor.

Üretim maliyetlerinde dijital ve konvansiyoneli kıyaslar mısınız?

Tekstil, konvansiyonel ve dijitali kıyasladığınız zaman belli başa baş noktaları var. Tabi bu single passlarda daha yüksek oluyor. Orada toplam maliyeti de kattığınız zaman,  bunun yanında güç sarfiyatı, atık maliyeti, daha sonra temizlik prosesi ve çalışan insan maliyeti ile kıyasladığınız zaman single paslara geçtiğimizde özellikle maliyetleri epey düşük kalıyor. Hatta Türkiye’de ve Avrupa’da bunun örnekleri var. Artık tekstilde sadece dijital olarak açılan baskı fabrikaları var. Dolayısıyla şuan maliyet olarak da konvansiyonelle ciddi anlamda rekabete girmiş durumda. Single pass tarafında özellikle maliyet anlamında bizim rakibimiz konvansiyonel baskılar. Yakalamaya çalıştığımız ve epeyce yaklaştığımız kısım da o.

Dover Digital Print Türkiye’de MS Printing Solutions kısmı ile Dover Türkiye tarafından tedarik ediliyor ve satış öncesi ve sonrası hizmetleri sunuluyor. Diğer DPP markaları olan Kiian Digital, J-Teck, Sawgrass International ve Caldera ise temsilcilikler vasıtasıyla sunuluyor. Bu entegrasyonun önemli bir güç olduğunu söyleyen Özkıray “Müşterimize daha iyi ve daha hızlı servis verme şansımız var” diyor ve sözlerini sizi ITMA’ya davet ederek tamamlıyor: “ITMA’da birkaç yeniliğimiz var. Makine parkımıza baktığımızda piramidin en üstünde Lario single pass onun altında 32 kafalı gezer kafa ve onun da altında 16 kafalı gezer kafa makinamız var. Fakat segment olarak single pass Lario ile 32 kafalı modelimiz arasında var olan boşluğu hem üretim kapasitesi hem de yatırım maliyeti açısından doldurmak için yeni geliştirilen 64 kafalı makinemizi ITMA’da sergileyeceğiz. Bununla birlikte tüm diğer yeniliklerimizi görmek için sizi ITMA’ya bekliyoruz.”

 

#DoverTurkiye #MSPrintingSolutions #Tekstil #dijitalTekstil #DirektBaski #TransferBaski #MS #Lario #Sublimasyon #MuratOzkiray #ITMA DoverDigitalPrintPlatform #Dispers #Pigment