MS Printing Solutions Guanzate’de Yeni Mükemmelliyet Merkezi’ni Açtı

Merkezi Chicago’da bulunan Dover Group’un bünyesindeki tekstil baskı makinesi üretiminde uzman MS Printing Solutions, Como bölgesinde yer alan Guanzate’de, dijital baskı endüstrisi için gelecekteki makine operatörlerini, baskı teknisyenlerini ve tasarımcılarını eğitmek üzere bir akademi ve teknik servis eğitim okulu olarak hizmet verecek yeni bir mükemmelliyet merkezi açıldı.

Bu merkez, ‘LaRio’ dijital baskı makinesi fikrini de doğuran yenilikçi ve yeşil bir teknoloji odaklılığıyla geleceğin tekstil baskısını tasarlamak ve üzerinde çalışmak amacıyla kuruldu.

Ayrıca bu tesis, yalnızca İtalya yapımı ürünlerin kalitesinin dünyaya ulaşması ve üretim süreçlerindeki dijital baskıyı genişletmeyi değil, gelecek nesil teknisyenleri eğitmek ve hazırlamayı da amaçlıyor.

Her sene yaklaşık 100 profesyonelin bu enstitüde eğitim alması bekleniliyor.

Yaklaşık 8 milyon euroluk bir yatırım yapılan bu yeni tesis, makine aksamları, yazılım ve kimyasalları da içeren tekstil baskı sürecine yenilik getirme misyonuyla tamamen kendi kendini finanse etmiştir.

MS23

MS’in başkan yardımcısı Paolo Milini MS’i ve bu yeni mükemmeliyet merkezini şu şekilde açıklıyor; “Süreç içerisinde gerekli olan suyun %99’unu yeniden kazandığımız bir geri dönüşüm ve damıtma sistemi sayesinde suyu boşa harcamadan baskı yapıyor olmamızı gerçek bir yenilik olarak görüyoruz. Çevresel sürdürülebilirliğe karşı yönelen bir dünyada bu kaçınılmazdır.

‘’Geleneksel baskıya kıyasla, dijital baskı daha hızlıdır, ayrıca karmaşıklık ve desen tanımı bakımından daha uyarlanabilir ve gereksinimlere adapte olabilir durumdadır. Como da artık dijital baskının bir mükemmeliyet merkezine ev sahipliği yapıyor. Neredeyse tüm üretimin dijitale dönüşmesi bir tesadüf değil. Ancak becerilerin de gelişmesi gerekli. Bu akademiyi yaratma fikri de buradan çıktı. Ek olarak, her yıl müşterilerimizin teknisyenleri ve eğitime ihtiyacı olan yaklaşık 30 kişiyi de eğitim sağlıyoruz.’’

MS4

Açılış seremonisinde, bağlantılı şirketler JK Group ve Caldera Yazılım Evi’nin yanında Amerika’daki yönetim kurulunun üyeleri de hazır bulundu ve dijital tekstil baskının her aşamasında üretim zincirini nasıl gözle görünür biçimde kısalttığını açıkladılar.

Dakikada 50 metre kumaş baskı yapabilen LaRio makinesinin de görülebildiği Guanzate’de bulunan yeni tesis, teknoloji ve kaliteyi dijital tekstil baskıyla buluşturan Como bölgesinin ilk mükemmeliyet merkezidir. Diğer iki tesis Shanghai ve Kuzey Carolina, Amerika’da bulunmaktadır.

Milini şöyle devam ediyor; ‘’Como bölgesinin mükemmelliğinden doğan bu yeni mükemmeliyet merkezi, yenilikçilikte öncü konumda olan Italyan tekstil üretiminin tarihi ve kalitesini dünyaya getirecek. Ancak her şeyden önce, bu tesis şirketler arası bağlılık ve iş birliğinin bir meyvesidir. ‘’

‘’Dover Group’un 2014’te satın almasına rağmen, MS bir aile şirketi olarak kaldı. Hala başkan olarak görev yapan babam Luigi 1983’te yazılı basın için bir baskı makinesiyle başladı. 20 yıl içerisinde, pek çok geleneksel makine ürettik ve 2003’ten beri, yalnızca ve tamamen dijital baskıya yöneldik. ‘’

“Yeşil ve kısa tedarik zinciri fikri bizim için yeni değil. 90’ların sonunda bu fikir üzerine çalışmaya başladık. Ancak henüz bunun için uygun bir teknoloji yoktu, bu nedenle geniş oranda mümkün olabilmesi için beklemek zorunda kaldık. Şimdi ise, dijital baskı, fikirleri gerçeğe dönüştürmek için desenden baskıya kadar her şeyi aynı yerde yaratma imkanı sunuyor. Şu an için MS olarak, farklı ürünleri gereksinimlerine göre geleneksel makinelerden çok daha kısa sürede uygulama ve üretmeye olanak sağlayan 5 farklı ölçüde makinemiz bulunuyor. İşte bu İtalyan ruhudur.”

 

#MSPrintingSolutions #MS #DijitalTekstil #Tekstil #EndüstriyelDijitalTekstilBaski #PaoloMilini #DoverGrup