Otomatik Medya Yüklemenin Önemi

Çok geniş format dijital inkjet teknolojisinin gelişimi boyunca, görüntü kalitesinde ve üretkenlikte önemli bir atılım yaptık.

Alıntı: myefi.blog

Günümüzün inkjet yazıcıları, üretim seviyesindeki hızlarda yüksek çözünürlüklü görüntüler elde ediyor. Günümüzün POP yazıcılarında, yüksek beklentili piyasada oluklu ve ambalaj baskısı alanında çok yüksek hızlarda baskı makineleri ve analogdan dijitale geçişte devrim yapan tek geçişli inkjet teknolojisi olduğunu görüyoruz.

Daha hızlı devirler…

Daha hızlı iş dönüşlerine olan talep arttıkça (pek çok nihai kullanıcının sadece 24 saat içinde üretim yapması gerekiyor), baskı sağlayıcılar satın alma kararları için yazıcı hızlarında en iyiler arasında bir sıralama yapıyor.

Daha hızlı teknoloji gerekiyor.

Inkjet baskı teknolojisi kademeli olarak hızlandıkça, daha verimli ve otomatik iş akışına olan ihtiyaç da giderek artıyor – baskı satın almasından dosya işleme süreçlerine, medyanın yüklenmesinden sonlandırmaya kadar her noktada daha hızlı bir üretim süreci talebi. Üretim seviyesinde inkjet teknolojisi dikkate alındığında, otomatik medya yüklemenin giderek önemli hale gelmesinin 5 önemli nedeni:

  • Yazıcınının üretim hızlarının bütünüyle kullanılması ve yazıcı yatırımınızın maksimize edilmesi için gereklidir
  • Üretiminizin işten işe, günden güne vb. sürekli ve tekrarlanabilir olmasını sağlar.
  • Daha hızlı ambalajlama ve sevkiyat için kızaklar üzerinde basılan ürün yığınlarının uyumluluğuna yardımcı olur
  • Önemli miktarda işgücü tasarrufu sağlar
  • Üretime uyum sağlamak amacıyla bir kişinin medya yüklemesi, bir diğerinin ise boşaltması ihtiyacını ortadan kaldırır. İşgücü maliyetleri %75 azalır çünkü bir kişi iki baskı makinesi çalıştırabilir (4 kişiden 1 kişiye düşer)
  • Baskı makine operatörünün medya yükleme ve boşaltmadan daha önemli görevlere odaklanma süresini optimize eder.

Otomasyon seçenekleri belirlendi.

Otomatik medya yükleme için yardımlı üretimden tam otomatik medya yüklemeye kadar çok sayıda seçenek var. İşte çoğu büyük yazıcı imalatçısının bu seçenekleri nasıl belirlediğini görelim:

Otomatik boşaltma’da malzeme yazıcıya elle yerleştirilir ve otomasyon basılı medyayı alarak bir palette istifler.

3/4 otomasyonda, medya masaya, yüklemenin tamamlandığını belirten bir operatör tarafından yerleştirilir ve baskı devrine ilerletilir. Otomasyon arka uçtaki baskılı parçayı alır ve bir palette istifler.

Tam otomasyon – paletten palete konsept – istiflenen medyayı bir besleme ünitesi içindeki palete yerleştirmenize imkân sağlar. Besleme ünitesi bunu masaya yükler, ardından bir taşıma tablası üzerinden yazıcıya taşır. Basılı grafikler baskı sonrasında da taşıma tablası boyunca hareket eder ve tamamen otomatik medya istifleyiciye gider.

Bu teknolojiler ile çok daha hızlanın.

Otomatik medya yükleme seçeneklerine ilave olarak, istediğiniz sonuçlara ulaşabilmeniz için kullanılabilecek çok sayıda teknoloji mevcut. Kartonların yüklenmesi ve boşaltılması için endüstriyel bir robot bulunan Zünd G3 kesim sisteminin yer aldığı videoyu Youtube’da izleyin. Medyanın tamamını in-line olarak işlemenize, ayırmanıza, nakletmenize ve istiflemenize imkân sağlayan bazı yeni, tam otomatik teknolojiler sahneye çıkıyor.

Bir sonraki üretim seviyesi inkjet baskı sisteminizi değerlendirirken mevcut olan otomatik medya yükleme seçenekleri hakkında bilgi aldığınızdan emin olun.

 

#inkjet #oluklu #medyaYukleme #Handling #efi