Prodigital FESPA Fuarını Değerlendiriyor

14

Prodigital Endüstriyel Baskı Makinaları Grup Sorumlusu Yasemin Sönmez, Temsilisi oldukları MUTOH ve Aristo standlarında FESPA 2017 boyunca Türk ziyaretçileri misafir etti. Sönmez, FESPA 2017’yi P4 INKJETMAGAZINE’e değerlendirdi:

Prodigital olarak FESPA Hamburg Fuarında uzun yıllardır distribütörlüğünü yapmış olduğumuz ARİSTO, MUTOH   firmalarının standlarında Türkiye ve çevre ülkelerinden gelen ziyaretçilerimizi ağırladık. FESPA fuarı Dijital baskı  ve Serigrafi baskı açısından çok önemli bir fuardır fakat yıl içinde yurtdışında fuar sayılarının çok artmış olması sebebiyle fuara ziyaretçi sayılarında eskiye oranla düşüş gözlemledik. Fuara Avrupa ülkelerinden oldukça fazla ziyaretçi vardı.

153 yıllık Almanya Hamburg’da üretimlerini sürdüren ARİSTO dijital kesim makinaları üreticimiz geniş format kesim makinalarını sergiledi. Aristo Hamburg merkezli bir firma olduğu için Türkiye’den gelen müşterilerimize fabrikayı gezdirme imkanı bulduk. Ayrıca Aristo’nun tüm uluslararası distributorleri için düzenlemiş olduğu yenilikleri anlatan bir seminer düzenlenmiştir ve Prodigital ekibi olarak da bu seminere katıldık .

Fespa Hamburg 2017 fuarında  sergilenen makinaları ise;

ARİSTO LFC 5232C  endüstriyel dijital kesim makinası 5200 mm x 3200 mm ebatlarında konveyorlu ve Multihead VA7z (osilasyonlu kesim , tam/yarım kesim, düz kesim , ezme/kırma , çizim kalemi) , Bevelcut ( 45°, 30°, 60° açılarda kesim yapabilen kesim kafası ) , Driven Wheel (güçlü dairesel bıçak , C ve Z eksen Kontrollu, Teknik tekstil – lifli tekstil gibi malzemelerin kesiminde) konfigürasyonlu makinanın tanıtımı yapılmıştır. Aristo LFC ( Large Format Cutter ) serilerinde 3 kesim kafası ayna anda işlem yapabilme özelliğine sahiptir. Segmentinin en iyi makinalarından olmaktadır.

ARİSTO DESİGNER programıyla CAD/CAM Software ile Ambalaj, kutu yapımı , maketlendirme , paketleme vs…, POP/POS Display Dizaynları , Stand Tasarımlarını Mikro oluklu , oluklu Mukavva, Kartonla veya Re-board vs gibi malzemeleri ve üretimlerini 3D olarak simülasyonlu bicimde tasarım yapabilme, yeniden boyutlandırma ,baskılı ve baskısız halde malzemenin prototiplendirmesini kesimden önce görme imkanı sunmaktadır.

IMG_7046

Aristo TL1310 MHVa7z , HF Router ( Freze kafası ) konfigürasyonlu makinesı ise en ufak ebatlı dijital kesim makinası olarak tanıtımını yapmıştır. Alman teknolojisi ile endüstriyel üretim iş akışında  VERİMLİLİK , HASSASİYET, GÜVENİLİRLİK ön planda olması sebebiyle ARİSTO kesim makinalarında Endüstriyel  dijital kesim makineleri ile üstün verimlilik ve üretim de yüksek kar sağlanabilmektedir. Üretim aşamasında oluşan hatalara, Kalite sorunlarına, Kalifiye personel sıkıntılarına endüstriyel dijital kesim makinesi ile kesin çözüm bulunabilmektedir.  Kameralı okuyucu sistem ile baskı yapılmış malzemelerin dekupe kesilmesinde, ölçümlenmesinde ve işlenmesinde olanak sağlamaktadır.

Günümüzde baskı, reklam ve ambalaj sektöründeki malzemelerinin boyutları 1 metreden 5 metreye kadar değişebilmektedir. Bu nedenle geniş ebat kesim makinaları gelecekte daha da onem kazanacaktır. Multihead VA7z; dünyanın en gelişmiş Z eksenli 7 bıçaklı kesici kafası Aristo firmasının geliştirmiş olduğu teknolojidir.

Sektörünün ilklerini gerçekleştirerek trafik sektörüne yönelik olarak üretmiş oldukları ULTRASONİK kesim kafasının tanıtımı da gerçekleştirilmiştir.

MUTOH FESPA boyunca  Eco –solvent  ve LED-UV serilerinde yenilikler tanıtılmıştır.  Japonya’da üretimleri yapılan dijital  baskı ve kesim plotterları yeni nesil teknolojisiyle daha da güçlenerek ve seçeneklerini arttırarak üretilmeye devam etmektedir.

Valuejet serisi  ECO-Solvent iç/dış mekan  & UV baskı makineleri :

ValueJet 626UF: A2 ebadında (CMYK,WV ), 15 cm malzeme yüksekliğine sahip ,otomatik malzeme yüksekliği tanıma özelliği, 3D kabartma yapabilen , silindirik malzemelere baskı yapabilmek için ekstra aparata sahip  LED UV Baskı  makinesinin tanıtımı yapılmıştır. Yeni ebatları ve özel formülasyonlu  esnek UV boyalarıyla en yumuşak ve esnek malzemelere baskı yapabilecek mürekkepleri ile baskılar yapılmış ve  gelen ziyaretçilere tanıtılmıştır.
VJ426UF (32×48 masaüstü UV),  VJ 1626UH ( 162 cm hybrid UV ,Epson Dx7  baskı kafalı, rulo +tabaka malzemelere direkt baskı imkanı, 3D kabartma yapabilme ozelliğine sahip), VJ1638UH (162 cm baskı eni,  2 X epson DX7 baskı kafalı , 3D kabartma yapabilme ozelliğine sahip, rulo +tabaka malzemelere baskı yapabilme ozelliğine sahip), Valuecut 1300 kesim dijital optik okuyuculu tam otomatik kesim plotterları sunulmuştur.

Tekstil sektörüne yönelik MUTOH makinalarında ise ;

MUTOH süblime transfer baskı makinaları ve direkt tekstil baskı makinalarına kadar makinalarının tanıtımları yapılmıştır. Valuejet 1624X ( içmekan kalitesinde dijital baskı makinası ) ,  Valuejet 1624WX ( tekstil süblime transfer baskı makinası ) , Valuejet 1638WX ( çift baskı kafalı tekstil süblime transfer baskı makinası ), Valuejet 1924WX ( 191 cm eninde tekstil dijital süblime transfer baskı makinası ) , Valuejet 1938WX (191 cm eninde çift baskı kafalı tekstil dijital süblime transfer baskı makinası ), Valuejet 1948WX ( 4 kafa Epson DX 7 baskı kafalı  sublimasyon baskı makinası , saatte max.120 m2 baskı hızına sahip ) , Valuejet 1938TX  ( pamuklu kumaşa direkt baskı makinası ) makinalarının tanıtımları yapılmıştır.

Günümüzde tüm tekstil sistemlerinin dijital baskılı hale geldiğini gördük. Tişort, giyim sektörü, ev tekstili, etiket sektörü, perde ve mefruşat sektörü, döşemelik kumaş, deri ve suni deri sektörü battaniye ve halı sektörü, hasır kumaş sektörü tamamen dijitali kullanır hale gelmiş durumdadır. Klasik tekstil üretim sistemleri de yerini dijital tekstil üretim sistemlerine bırakıyor. Bu nedenle tekstil sektöründe dijital tekstil makinalarının talebi artarak devam edecektir.

IMG_7009

Türkiye’den bir önceki yıllara göre ziyaretçi sayısı oldukça azdı. Fakat Türkiye’den getirmiş olduğumuz yatırımcıların ağırlıklı olarak ilgilenmiş oldukları geniş format ARİSTO kesim makinası olmuştur. Fabrika da demo yapılmış ve üretim aşamaları yatırımcılarımıza anlatılmıştır/ gösterilmiştir. Makine sözleşmeleri yapılmıştır.

Türkiye’deki yatırımcıların ülkesel ve ekonomik nedenlerden dolayı hala yatırım tedirginliği doğal olarak sürmektedir.  Dünyada birçok sektör dijital baskıya uygun ürünler geliştirmekte veya her alana dijital baskıyı uygulanabilir kılmaya çalışmaktadır. Reklam sektöründeki firmaların artık ellerindeki makinaları değiştirme zamanları da gelmiştir. Yeni teknoloji ile üretilmiş makinaların piyasaya artık yoğun şekilde girişi olacağı kanısındayız.

Firmamız yıllardır olduğu gibi en yeni teknolojiler ile kalite ve profesyonelliğinden ödün vermeden teknoloji yatırım yapan müşterilerinin çözüm ortağı olacaktır.

#Prodigital #Aristo #KesimMasasi #MUTOH #inkjet #Valuejet #Valuecut #YaseminSonmez #FESPA2017 #FESPA