Roland DG Türkiye’de Olmaktan Ötürü Mutlu

48

Yoshihiro Tate: “2017 yılı pazar payı açısından başarılı bir şekilde bitti. Bu pazar payını doğrudan operasyonumuzun ardından en iyi konuma sahip olarak yeniden kazandığımıza inanıyoruz.”

Roland DG Orta Avrupa Yurt Dışı Pazarı Departmanı’ndan Yoshihiro, FESPA Eurasia 2018 fuarının ardından sorularımızı cevapladı, 2017 yılını ve Türkiye Pazarını değerlendirdi.

MATBAA&TEKNİK: Türkiye’deki operasyonunun ardından Roland DG’nin izlenimlerini, yaşanan gelişmeleri ve Türkiye piyasa payındaki konumu değerlendirebilir misiniz?

Yoshihiro Tate: Roland DG’nin piyasadaki doğrudan operasyonu başladığından beri, dijital baskı sektörünün ve tekstil ile bağlantılı endüstrinin hızla ve sürekli geliştiğine inanıyoruz. Bu doğal bir şey ama bu durum, müşterilerimize yakın olmak ve onlara en uygun desteği sağlamak amacıyla fuarlarda doğrudan varlık göstererek, kendi personeli bulunan yerel showroom oluşturarak tamamen yerel operasyonlara yoğun yatırım yapmak için bizi ve yerel ortaklarımızı ikna etti. Bugün bile, Türkiye pazarının trendine ve çok büyük potansiyeline güveniyoruz.  Maalesef son yıllarda ekonomik ve politik açıdan ülkenin durumu sektörümüzü biraz etkiledi. Piyasanın tamamında hem bizim hem de rakiplerimizin satışlarında belirgin bir azalma meydana geldi. Özellikle 2016 yılındaki darbe girişiminin ardından zorlu bir dönem yaşandı. Ancak 2017 yılında durumda, önceki yıla oranla daha fazla istikrar olduğunu gördük. Müşterilerin tutumları ve girişimcilik talebi ile istekleri geri gelmeye başladı. Yeni teknolojilere sahip olmak ve ilave yatırım için güçlü istek var. Roland DG’nin bakış açısından bakınca, 2017 yılı pazar payı açısından başarıyla bitti. Bu pazar payını doğrudan operasyonumuzun ardından en iyi konuma sahip olarak yeniden kazandığımıza inanıyoruz. Elde edilen sonuç, bu yıllar boyunca yaptıklarımıza güvenmemizi sağladı. Gelişmeye, değer atmaya ve müşterilerimizi mümkün olan iyi şekilde desteklemeye devam etme konusunda istekliyiz.

MATBAA&TEKNİK: Tekstil, reklam ve UV uygulamaları arasından en ilginç Roland DG ürünü hakkında bilgi verebilir misiniz?

Yoshihiro Tate: Tekstil çözümleri için XT-640 Dye-Sublimation, dayanıklı yapısı ve dual-print baskı kafaları ile en zorlu üretim ve kalite ihtiyaçlarını karşılamak için inşa edildi. İstikrarlı, Fluorescent Pink (Fp) ve Fluorescent Yellow (Fy) dahil mürekkep yapılandırma seçenekleri sunan ve piyasadaki en hızlı dye-sublimation printer’lardan biri olan cihazda otomatik mürekkep değiştirme ve iPad printer assist özellikleri bulunuyor. Cihaz aynı zamanda, yüksek hızlı modlarda bile (maksimum saatte 102 m2) uzun tirajlarda gözetimsiz baskıları destekliyor.

Efsanevi P&C ürün serimizde, yeni Roland FlexFire baskı kafası ile TrueVIS Element Ink (TE INK) adlı yeni Roland DG orijinal mürekkepleri bulunan   yeni TrueVIS (SG, VG serileri) piyasaya sürüldü. Böylece çalışma maliyetleri düşürüldü ama müşteri yatırımının kalitesi ve korunması garantilendi. Bu da uzun süreli kullanım için yüksek ROI anlamına geliyor. Verimli ve üretken  TrueVIS VG printer’lar kullanıcıların talep üzerine dinamik decal’lar, parlak banner’lar, göz alıcı tabelalar ve canlı araç grafikleri üretmesine imkân sağlıyor.

VersaUV S-Serisi UV-LED flatbed ve belt printer’lar UV çözümü için ödüllü VersaUV serisindeki en son gerçekleşen, çok yönlü, yenilikçi ve güçlü ilaveler. 7 model (flatbed ve belt) bulunuyor ve bunlar kullanıcıların akrilik, plastik, cam, metal, ahşap, kanvas, deri, banner, vinil, kağıt vb. gibi çok çeşitli malzemeler ile 200 mm yüksekliğe ve 100 kg/m2 ağırlığa kadar nesneler üzerine baskı yapmasına olanak sağlıyor. Yüksek kaliteli ve fazla kar getiren çıktılar üreten ECO-UV mürekkep çarpıcı kalite ve dayanıklı renklerde grafikler sunuyor. Beyaz mürekkep vurgu katıyor veya koyu renkler için bir baz tabaka oluştururken Gloss çok parlak veya mat sonuçlar oluşturuyor. Gloss tabakaları ayrıca endüstriyel uygulamalar için dokulu efektler, Braille veya özel işaretler de üretebiliyor. Bu benzersiz ve dokununca algılanabilen sonuçlar ile değer artıyor.

MATBAA&TEKNİK: Türkiye’deki dijital tekstil baskı piyasasının gerçekten büyüdüğünü düşünüyor musunuz? Peki Avrupa’da durum ne?  

Yoshihiro Tate: Genel olarak, 2014 yılından sonra Türkiye’deki dijital tekstil baskısı piyasasının niş sektörümüz için sıkıntılar ve zorluklar yaşadığını gördük. Ülkenin politik ve ekonomik durumu gibi çok sayıda faktör nedeniyle büyük düşüş meydana geldi ve tekstil üretimi Türkiye’nin dışına çıktı. Ancak, son duruma bakınca 2017 sonundan itibaren hafif bir iyileşme olduğunu gördük. Bu da yakın gelecekte Türkiye’deki tekstil piyasasında tam bir düzelme olacağı konusunda bize güven verdi. Diğer taraftan Avrupa’da, geleneksel tekstil süreçlerinin ve hatta mevcut dijital baskı proseslerinin yerini alan soft signage, spor giysiler ve moda dahil pek çok alanda ekoloji dostu çözüm, short run kullanım ve sürdürülebilir & daha basit proses için ihtiyaçlarda ve talepte meydana gelen artış nedeniyle sürekli bir genişleme mevcut. Ve bu trendin genişlemeye ve daha çok yayılmaya devam edeceği görülebiliyor.

#YoshihiroTate #RolandDG #GenisFormat #BasKes #FESPAeurasia #inkjet