Xerox’un ElemX 3D Yazıcısı ve Getirdikleri

1

RÖPORTAJ – M. AKİF TATLISU

Gabriel Pantelimon: 3D baskı, bir üretim çözümü olarak yıllardır yükselişte ve pandemi, birçok kişinin 3D baskıya ikinci kez yeni bir gözle bakmalarını sağladı.  Ve biz buradayız, ilk sıradayız.

İlk önce çevremize bir bakıyoruz. Kim neler yapıyor diye. Üç boyutlu baskıda ise baskıda kemikleşmiş yapılarını büyük başarılar ile kurmuş küresel şirketler biz burada da varız, diyorlar. Hatta çok zaman basın toplantılarında ya da yuvarlak masa röportajlarında ne zaman 3D yazıcı üreteceksiniz, sorusu hep ceptedir ve bir gazeteci bu soruyu mutlaka sorar. Biz çevremize baktığımızda lider dijital baskı teknolojisi üreten markaların neredeyse hepsinin üç boyutlu baskıya yöneldiğini görüyoruz. Kasım sayımız için sadece birkaç şirket yöneticisi bu konuyu konuştuk. Bunlardan birisi de Xerox ve Xerox ElemX 3D metal yazıcısını Xerox Türkiye Genel Müdürü Gabriel Pantelimon’a sorduk:

3D baskı ve eklemeli üretim arasındaki farkı nasıl yorumluyorsunuz?

Gabriel Pantelimon: COVID-19 salgını ve krize eşlik eden ekonomik sonuçlar, dikkatleri 3D baskıya çevirdi. Sektör liderlerinden evlerinden çalışan küçük ölçekli işletmelere kadar, virüsle mücadele etmek amacıyla yüz maskeleri, vantilatörler ve burun temizleme çubukları gibi ekipmanları hızla üretmek için eklemeli üretim kullanılıyor. Birçok insan, küresel salgınla savaşmaya yardımcı olduğu için teknolojiye inanıyorken, bazıları ise bunun 3D baskı için dönüm noktası olabileceğine inanıyor. Ancak diğer kişiler, 3D baskının daha yavaş ve daha pahalı bir üretim yolu olduğuna dair yıllardır inandıklarına tutunuyor.

Tüm sektörü bunun ışığı altında tutmak haksız ve yanlış olsa da, bunda bir doğruluk payı bulunmakta.

3D metal baskı, özellikle üretim için çok büyük bir potansiyele sahip olduğundan, vizyon ve gerçeklik arasındaki gerilimi göstermektedir. Şu anda 3D metal baskı için birkaç yöntem vardır, ancak üreticiler tarafından bugüne kadar kullanılan asıl teknolojiler, toz yatağı füzyonu ve bağlayıcı püskürtme gibi toz bazlıdır. Bu teknolojiler, parçalar oluşturmak için bir araya getirilen metal tozlarını kullanır. Metal tozlarının işlenmesi pahalı ve tehlikelidir, bu da üretim ekiplerinin ek güvenlik önlemleri alması gerektiği anlamına gelir. Toz haline getirme, ısıl işlemler ve işleme gibi işlem sonrası adımlar da sürece ek saatler getirir ve önemli maliyetler ekler.

 

Üç boyutlu baskının farklı kullanım alanları var. Sizce en önemli ve değerli kullanım alanı hangisidir?

Gabriel Pantelimon: Xerox’un ElemX 3D yazıcısı, bir yedek parçanın bulunmasının çok zor olduğu ve bunun geri dönüşünün haftalardan günlere, hatta saatlere kısaltılmasının oldukça değerli olduğu sektörlerde ihtiyaç duyulan parça talebini karşılamayı amaçlıyor.

Havacılık ve savunma, otomotiv, ağır makine, petrol ve gaz endüstrilerinde kullanımını hedefliyoruz. Bu alanların tümü, genellikle karmaşık tedarik zincirleri aracılığıyla tedarik edilen metal parçaları kullanan ve değiştiren alanlardır. Aynı zamanda Deniz Yüksek Lisans Okulu (NPS) ile Ortak Araştırma ve Geliştirme Anlaşması (CRADA) imzalayarak ilk adımları attık. İlişkileri başlatmak adına NPS, Aralık 2020’de ilk ElemX müşteri kurulumunu aldı. Özellikle Ordu ve Deniz Kuvvetleri, var olan en karmaşık ve kritik öneme sahip tedarik zincirlerinden birine sahiptir. Onlara yardım edebilirsek, bu durum diğer müşterilerle de çalışma yeterliliğimiz konusunda bize oldukça güven sağlar. Bu yaklaşım, havacılık, savunma ve medikal sektörlerde görev açısından kritik öneme sahip uygulamaların daha az kritik sektörlere geçmeden önce tamamen incelenmiş, kalifiye ve ilk önce kurulması eğiliminde olan yerlerdeki eklemeli üretimde ortak bir yaklaşımla uyumludur.

ElemX nedir? Bize likit metal baskı hakkında bilgi verebilir misiniz? Sağladığı avantajlar nelerdir?

Gabriel Pantelimon: 2019 yılında Vader Systems’ı satın aldıktan sonra, ticarileşmeye hazır hale gelene kadar geliştirilmiş, sıvı metal bazlı benzersiz bir 3D baskı teknolojisi geliştirdik. Bu yılın başında, çok kolay ve zarif bir sistem, sabit baskı kafası, XYZ hareketli baskı plakası ve alüminyum tel giriş malzemesi kullanan ElemX adlı sıvı metal kullanan ilk 3D yazıcıyı piyasaya sürdük.

ElemX sıvı metal yazıcı, metal tozlarının 1/10 maliyetinde kullanılan malzemelerden daha hızlısına, tedarik zinciri sorunları için kurum içi çözümlere ve üretim sürecinde daha az zaman harcanmasına kadar geniş bir avantaj yelpazesine sahiptir. (Toz giderme gerekmez, ayrıştırma veya sinterleme adımı yoktur.) Özel havalandırma veya tesis modifikasyonlarına gerek olmadığı için işletimsel güvenlik de çok önemlidir.

Eklemeli üretim ile makine üretimi yapmayı düşünür müsünüz?

Gabriel Pantelimon: Herhangi bir pazar fırsatından önce, Xerox şirket içi mühendislik ekipleri kurum içinde kullanıma yönelik senaryolar geliştirmek için çalıştı. 15 yıllık bir dijital baskı makinesi için bir braketin değiştirilmesi gerekiyordu, ancak orijinal tedarikçi düşük hacimli parçanın üretimini durdurmuştu. En son teknolojiye sahip 2D baskı makinesinin, sürekli çalışmasını sağlamaya yönelik isteğiyle #Xerox ekibi, gerekli yedek parça için bir çözüm geliştirmek adına yeterli motivasyonu elde etti.

Bu parça, ElemX’in fazlasıyla kanıtlanmasını sağladı: Dört saatte 3D olarak basılan yeni braket, geleneksel metal döküm ile karşılaştırıldığında, Xerox’un maliyetinde %21 ve CO2 emisyonlarında %43 tasarruf sağladı. #Braket, 15 yıldır metal döküm yoluyla oluşturulmuştu, bu yüzden temel ölçüttü. Ancak ekip, yeni #metal 3D baskı sistemlerinin ne kadar azimli olduğunu kanıtlamak için, onu rekabetçi toz yataklı füzyon 3D baskı teknolojine karşı da değerlendirdi. Bu işlemle karşılaştırıldığında, #ElemX sistemindeki braket %38 daha ucuzdu ve %40 daha kısa döngü süresinde üretildi. Xerox şimdi 3D yazıcısında potansiyel üretim için diğer parçaları gözden geçiriyor, bu da 2D baskı şirketlerinin, 3D baskıya geçmesiyle hızla kolay adapte olunan bir stratejidir.)

Eklemeli üretim herkesin satın alabileceği bir teknoloji midir? Firmalar yedek parça ihtiyaçlarını kendileri mi üretiyor?

Gabriel Pantelimon: Üretim dünyasında #prototiplemenin ötesinde bir etki oluşturmak için 3D baskı sektörünün aşağıda belirtilenlerden birkaçını gerçekleştirmesi gerekiyor:

  1. 3D’nin pahalı ve yavaş olduğu eleştirilerini ortadan kaldırmak için maliyetleri azaltma ve hızı artırma. Bu, üretim için bir odak noktası olacak olan 3D metal baskı söz konusu olduğunda özellikle önemlidir. Sıvı metal gibi pahalı metal tozlarına daha güvenli alternatifler bulmalıyız. İşlem sonrasını azaltan yeni teknolojiler, teknolojiyi üreticiler için daha çekici hale getirmek için döngü süresini iyileştirmek ve maliyetleri düşürmek için de kritik olacaktır.
  2. Kolayca uygulanabilen küresel bir hizmet ağına erişim kazanma. Otomotiv, havacılık ve ağır makine sektörlerindeki büyük ölçekli kurumsal şirketler, tedarik zincirlerine 3D’yi entegre etmekle çok fazla fayda sağlayacaklardır. Ancak, bir makine bir sorunla karşılaştığında önemli ölçüde aksama yaşamayı da göze alamazlar ve büyük ölçüdeki ihtiyaçlarını karşılamak için küçük ölçekli sağlayıcılara güvenmeye alışık değillerdir. İşletmelerinin diğer alanlarında daha köklü satıcılardan aldıkları aynı sağlam hizmet seviyesini bekleyeceklerdir.
  3. Geçmişten ders çıkarmak. Üreticiler, üretim hatlarını ve tedarik zincirlerini “devrim” niteliğindeki bir 3D ile tamamen elden geçirmeyi düşünmüyorlar. Bunun yerine, mevcut operasyonlarını daha verimli ve etkili hale getiren teknoloji çözümleri arıyorlar. Eklemeli üretim sektörü, henüz zamanı gelmemiş bir köklü değişikliği zorlamak yerine, 3D baskı çözümlerini üreticilerin mevcut iş akışlarına ve tedarik zinciri ihtiyaçlarına en iyi şekilde nasıl entegre edeceğine odaklanmalıdır.

Bugün 3D baskı, küresel üretim pastasının belki de %0.1-0.2’sini oluşturuyor. %5’e, hatta belki %10’a kadar çıkabilir ki bu, bugünkü pazarın 100 katı büyüklüğündedir. Ancak %10 olsa bile, bu hala pazarın %90’nında 3D baskı olmadığı anlamına gelir. Bu nedenle ElemX çözümümüzü mevcut iş akışlarına entegre etmek istiyoruz ve bunun aksini yapmıyoruz.  Diğer şirketleri ve tedarik zincirlerinin nasıl yönetildiğini, tedarik zinciri yöneticilerinin tedarik, maliyet ve zamanlamayı nasıl düşündüklerini anlamak için çalışıyoruz. 2020 senesinde tedarik zincirinin işleyişinin durması, üretimin harekete geçmesi için bir çağrıydı.  Sınırların kapanması, nakliyelerde gecikmeler ve kapatılan tesislerle birlikte kritik ihtiyaçları karşılamanın yeni yolları ortaya çıktı. 3D baskı, bir üretim çözümü olarak yıllardır yükselişte ve pandemi, birçok kişinin 3D baskıya ikinci kez yeni bir gözle bakmalarını sağladı.  Ve biz buradayız, ilk sıradayız.

 

#Xerox #ElemX #3D #UcBoyutluBaski #GabrielPantelimon #sivimetalyazici #ucboyutluyazici