Şafak Bilgi Teknolojileri ‘nden İki Kutlama Birden

1

Cüneyt Güvenli: “Erzurum’da başladık, farklı illerde yatırımlarımız olsa da ileride de Erzurum’da olmaya devam edeceğiz. Bu bize göre ahde vefanın gereği.”

Doğu Anadolu Bölgemizin önemli tedarikçilerinden biri olan Şafak Bilgi Teknolojileri 27 Nisan günü Erzurum Yakutiye’deki yeni Merkez Ofisi’nin ve demo merkezi’nin açılışı yaptı. Şirket ayrıca bu açılışla birlikte kuruluşunun 50. Yılını da dostları ile kutladı. Şirketin yöneticisi Cüneyt Güvenli ile şirketin 50 yılını, mevcut çalışmalarını ve pazarı konuştuk:

MATBAA&TEKNİK: Şafak Bilgi Teknolojileri hakkında kısa bilgi verir misiniz?

Cüneyt Güvenli: Şafak Bilgi Teknolojilerinin 50 yıllık yolculuğu; 1968 yılında Babamız M. Şefik Güvenli tarafından “Güvenli Büro Makineleri” olarak kurulan firmada mekanik daktilo, hesap makinesi ve teksir makineleri tamiri ile başlar.

Mekanik sistemler teknolojinin gelişimi ile 1980’lerde yerini elektronik makinelere bırakır ve firmamızda unvanını “Şafak Makine” olarak değiştirir. Doksanların ortalarında firmamız yolunu bambaşka bir sektöre; Güç Elektroniği Sistemlerine çevirir ve EKA Kesintisiz Güç Kaynakları ile çalışmalarına başlar.

1999 yılında “Şafak Makina Elektronik Donanım Sis. Ltd. Şti.” olarak ismini tescilleyip, 2000 yılında ise Xerox Büro Araçları ve İnform Elektronik ile bayilik anlaşmaları imzalayarak yatırımlarına devam eder.

2005 yılında ise unvanını faaliyet konusuna göre Şafak Bilgi Teknolojileri Pazarlama ve Servis Ltd. Şti. olarak güncellemiştir.

MATBAA&TEKNİK: Kaç farklı lokasyonda hizmet sunuyorsunuz ve tabii hangi markalarla?

Cüneyt Güvenli: Büro makineleri ile başladığı yolculuğunda bugün iki ana branşta (Güç Sistemleri ve Baskı Teknoloji) uzmanlaşan firmamız: Xerox, İnform, Epson, Efi, Summa Legrand ve Estap gibi alanlarında dünya devi markaların Doğu Anadolu bölge bayiliklerini Erzurum merkez olmak üzere; Malatya, Elazığ ve Van’da bağlı şubeleri ile yaklaşık 40 kişilik bir kadro ile sürdürmektedir.

MATBAA&TEKNİK: Ödülleriniz olduğunu sosyal medyadan takip ediyoruz. Şafak Bilgi Teknolojileri şirketinin başarıları, kurulum sayıları vb. bilgileri paylaşabilir misiniz?

Cüneyt Güvenli: Faaliyet gösterdiği alanlarda bölgenin öncüsü ve önemli pazar paylarına sahip olan firmamız ISO9001, TSE Hizmet Yeterlilik vb. kalite belgelerine de sahiptir.

Yatırımlarını sürekli işine yaparak günden güne büyüyen firmamız sürdürülebilir başarı için en önemli üç unsura yani: “Müşteri, Çalışan ve Tedarikçi Firmalar” a büyük önem vermiş ve bunlar tarafından hep sevilen ve saygı gören bir konumda olmuştur.

Bu sayede de çalıştığı firmalardan hemen hemen her yıl performans ödülleri almaktayız.

MATBAA&TEKNİK: Demo merkezi’nde hangi makineler var?

Cüneyt Güvenli: Xerox, İnform, Epson, Summa, Sunjet, Contex ve Unitome gibi markaların bir baskı merkezinin ihtiyaç duyabileceği pek çok ürünü sürekli olarak demo merkezimizde müşterilerimizin beğenisine sunulacağız. Bu aynı zamanda bu bölgede ilk kez böyle bir yatırım yapılması anlamına da geliyor.

MATBAA&TEKNİK: Operatörler için eğitim noktası olarak da kullanacak mısınız?

Cüneyt Güvenli: Operatörler yani son kullanıcı için üçer aylık veya altışar aylık periyotlar halinde kamu kurumları ve özel sektör için Demo Merkezimizde uzman kadromuz tarafından uygulamalı ve görsel eğitimler vermeyi planlıyoruz.

MATBAA&TEKNİK: Niçin Erzurum?

Cüneyt Güvenli: Sohbetimizin başında da bahsettiğimiz üzere babamızın kurmuş olduğu bir firma ve Erzurum’da başladık, farklı illerde yatırımlarımız olsa da ileride de Erzurum’da olmaya devam edeceğiz. Bu bize göre ahde vefanın gereği.

MATBAA&TEKNİK: Bölgenin dijital baskı çözümlerine olan ilgisi potansiyeli ve uhdenizde bulunan diğer bölgelere ilişkin değerlendirmenizi öğrenebilir miyiz?

Cüneyt Güvenli: Açıkçası çalışma yaptığımız bölge Türkiye’nin ekonomik açıdan en düşük gelir seviyesine sahip bölgesi. GSMH deki toplam payı %2 düzeylerinde. Bu da ister istemez tüm sektörleri ve dolayısı ile bizi de belli bir kalıplara mahkum ediyor. Yine de biz işimizi en üst düzeyde yapıp bölgenin dijital baskı ile gelişmesine katkı sağlamaya çalışıyoruz.

MATBAA&TEKNİK: Öncelikle Ellinci yılınızı bilahare başarılarınızı tebrik ederiz. Yeni merkez ofisiniz ve demo merkezinizde de bilinen başarılarını aşacağız, daha iyi işler yapmanızı diliyoruz.

Cüneyt Güvenli: Ben de ilgi ve alakanıza tekrar çok teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim,

 

#SafakBilgiTeknolojileri #CuneytGuvenli #Erzurum #Xerox #Efi #Epson #Summa