Süblimasyon’un Gerçek Maliyeti

3

Sublimatörlerin çoğu ürünlerinin maliyetlerini düşününce sadece mürekkebe, kâğıda, baskı altı malzemesine ve nakliyeye ne kadar harcadıklarını hesaba katarlar. Bu yaklaşım, işletmelerini olumsuz etkiler çünkü genel işletme giderleri ile işçilik hesaba katılmaz ve gerçek üretim maliyetinin en büyük kısmını bunlar oluşturur.  

Sonuç olarak işlerini sürdürebilmek için fiyatları çok düşük tutabilirler ve üretim masraflarının çoğunluğunu oluşturduğunu düşündükleri maliyetleri (mürekkep, kâğıt, baskı altı malzemesi ve nakliye) düşürmeye çalışırlar. Bu, küçük işletmelerin ve endüstride yeni olan işletmelerin ayakta kalmaya ve iş yapmaya devam etmeye çabalarken ve sürekli bir döngü içinde kalmaya çalışırken sıklıkla yaptıkları ortak bir hatadır.

Alternatif olarak bir sublimasyon işini yürütmek için maliyet hesaplamaya bütüncül bir bakış açısıyla bakmanız ve her üründen gerçekten kâr elde etmek için tüm üretim maliyetlerini kapsayan fiyatlar belirlemeniz gerekiyor.

Maliyetleriniz Neleri Kapsıyor?

İster bir ev işletmesi olun, ister kendinize ait bir mağazanız olsun, maliyet formülünüz aynı olur: Belirlenen bir dönem için tüm işletme maliyetiniz aynı dönemde üretilen ürünlerin sayısına bölünür. İşletme maliyetlerine (veya genel maliyetlere) beklenen TÜM maliyetler dahildir: kira, elektrik, sigorta, telefon, web sitesi, e-posta, reklam, pazarlama tamamlayıcıları, oda ve mesleki birlik ücretleri, duran varlıkların amortismanı (yazıcı, ısıtıcılı pres, bilgisayar), muhasebeci ücretleri, vb. Bunlara mürekkep, baskı altı malzeme, kâğıt, yazılım ve grafik çalışma masrafları da dahil edilmelidir.

Bunların dışında, işçilik masrafları da vardır. Tek başınıza faaliyet gösterseniz de, kendinize ödeme yapmanız gerekir. Zamanınız ve uzmanlığınız değerlidir. Bu nedenle, verimli bir sublimasyon üretim sistemi kurmanız çok önemlidir. Satış için süblime ürünler yapmak haricinde harcanan zaman, daha fazla gelir elde etmek için kaçırılan bir fırsattır.  Unutmayın, insanlar size ürün için para ödüyor.

Genel işletme giderlerini hesaplamaya nasıl başlıyorsunuz? İstenen maaş çeki dahil yıl için öngörülen maliyetlerinizin tümünü düşünerek başlayın. Daha sonra, yılda kaç hafta çalışmak istediğinize karar verin (genellikle 48). Son olarak, tahmini yıllık genel maliyet rakamınızı o sayıya bölün. Bu işlem, size kabaca bir haftalık genel gider rakamını verir. Daha sonra işletmeniz için saatlik bir genel işletme gideri rakamı belirlemek amacıyla bunu 40 saate bölün.

Bu örnek için, saatlik faaliyet maliyetinizin 30.00 dolar olduğunu varsayalım. Eğer saatte 30 öğenin baskı ve presleme işlemini yapabiliyorsanız, mürekkep, kâğıt, baskı altı malzeme veya nakliye maliyetleri haricinde, her birinin üretim maliyeti 1.00 dolar olur. Eğer saatte sadece 2 öğe üretebiliyorsanız, birim maliyet 15.00 dolar olur.

Bu örnek basit görünebilir ama verimliliğin kâra dönüştüğünü görmenin ne kadar önemli olduğunu doğru şekilde gösteriyor. Ne kadar çok baskı ve presleme işlemi yaparsanız,  tüm bu masrafları hesaba kattığınızda maliyetleriniz o kadar düşük olur. Küçük ve yeni işletmeler genellikle iş yapmaya dahil olan tüm masrafların büyük fotoğrafına bakan genel bir işletme stratejisi oluşturmak yerine, maddi maliyelere dayanarak, tek bir nesnenin kâr yüzdesine bakma hatasına düşüyor.

Maliyeti Azaltmak Çözüm Değil

İşletmeler başarılı olmak için çabalarken veya yeteri kadar para kazanamadıklarını anladıkları zaman, içgüdüsel olarak yapacakları ilk şey maliyetleri azaltmaktır. Verimli olmak genellikle iyi bir işletme uygulaması olmakla birlikte, müşterilerinize maliyetlerini, ürün kalitesinden ödün vermeden dikkatli bir şekilde seçmeleri ve nihai kar-zarar hanesinin etkilenmemesinin sağlanması gerektiği fikrini empoze etmelisiniz.

Pek çok insanın sublimasyon mürekkeplerinin pahalı olduğu veya marka olmayan mürekkepleri almanın ne kadar iyi bir şey olduğu hakkında konuştuğunu duyuyoruz. Sizin de bunlardan biri olduğunuzdan eminiz. Yüzlerce dolar harcamadığınız zaman, bu şekilde davranmak, maliyetleri azaltma konusunda harika bir adım gibi görünebilir. Ancak gerçek şu ki, mürekkep harcamalarını azaltmanın kâr marjları üzerindeki etkisi göz ardı edilebilecek kadar azdır ve müşterileriniz, yüksek kaliteli mürekkep ve yazıcılara harcadıklarından çok daha fazlasını kaybetme riski taşımaktadır.

Örneğin, eğer A4 ebatlı silme baskılı bir bluz siparişi aldıysanız ve Genişletilmiş Kapasiteli Kartuşları bulunan bir SG800 kullandıysanız, bluz başına mürekkep harcamanız 0.44 dolar olur. Eğer mürekkep maliyelerinizi %50 azaltırsanız, üretim maliyetlerinde bluz başına 0.22 dolar tasarruf edersiniz –üretim kârınız dakikada 0.50 dolarken kazanmak ya da batmak gibi bir senaryo oluşturmaz. Sadece baskı altı malzeme (2.50 dolar), mürekkep (0.40 dolar), kâğıt (0.20 dolar) ve nakliye (0.12 dolar) maliyetine baktığınızda, maliyetiniz değişir (3.22 dolardan 3.02 dolara).

Diğer taraftan, verimliliğini arttırabilirseniz, parça başına daha düşük maliyetle bir saatte daha fazla adet parça üretebilirsiniz. Zamanınızı baskı yapmak yerine mürekkep kartuşlarını yeniden doldurmak (pislenebilir), nozzle kontrolleri ve kafa temizlikleri yapmak (çünkü çizgili ve dağılan baskılar yapılıyor) ve tıkanmış veya kırılmış baskı kafalarındaki (yazıcınızı bozar, bu da çok daha fazla para harcamanız anlamına gelir) sorunları gidermek için harcadığınız zaman elde ettiğiniz 0.22 dolarlık mürekkep tasarrufu gerçekte size çok daha fazlasına mal olur.

Burada doğru rengi tutturmak için harcanan zaman, kâğıt, baskı altı malzemeler, ve mürekkep hesaba katılmıyor bile. Markasız mürekkepler, hem yazıcı, hem de mürekkeple çalışacak şekilde tasarlanmış renk yazılımları ile birlikte sunulmaz, bu da, birinci sınıf fiyat isteyen yüksek kalitede baskılar yapmak için gereklidir. Pek çok şirket hiç teknik destek sunmuyor veya sınırlı teknik destek sunuyor, bunun yanı sıra ayarlamaları yapmak ve daha fazla materyal harcamak konusunda bir başınıza kalıyorsunuz. Sawgrass, müşterilerimize işletmelerini her bir baskıyla kurmaları için önemli tüm ürünleri ve hizmetleri sunuyor.

Verimlilik ile tasarruf elde edin

Verimliliğinizi nasıl arttırırsınız? Üretim ve duraklama için ne kadar zaman geçtiğine odaklanın. Sıcak pres açıkken, kartuşları doldururken ve baskılarınızın neden istediğiniz gibi görünmediğini anlamaya çalışırken, para kazanmıyorsunuz. Duraklama süresin kısaltmanın yollarını arayın böylece baskı ve presleme devirleri maksimize edilir.

Eğer eski bir yazıcı kullanıyorsanız, daha yeni model almayı düşünün. Teknolojideki gelişmeler hızı arttırıyor ve mürekkep sarfiyatını azaltıyor. Örneğin, SG800 Ricoh 7100’ün yaklaşık iki katı hızda baskı yapıyor. Bu da bir saatte ürettiğiniz resimlerin sayısını arttırıyor ve resim başına maliyetinizi önemli miktarda azaltıyor.

Burada hesaba katabileceğiniz pek çok açı var ancak gerçekte, büyük resme baktığınızda maddi maliyetler önemsiz olabilir. Malzeme maliyeti (boşların maliyeti değil), üretim adetlerinizde hesaba katılması gereken tüm operasyonel maliyetlerinizin yalnızca bir kısmıdır.

Bilgi almak için: www.sawgrassink.com.

 

#Sublimasyon #SublimeBaski #EvdeBaski #Promosyon #Sawgrass #Sawgrassink #Maliyet #Murekkep #CopyShop