Tekstil Baskıyı Daha Sürdürülebilir Kılmak

Laurel Brunner tekstil baskı sektörüne uygulanabilen yeni sürdürülebilir teknolojileri yorumluyor.

Laurel Brunner yazdı.

Bu makale fespa.com adresinden alınmıştır.

Tekstil baskısının tarihi, renklerin oyulmuş ahşap bloklarla her türlü malzemeye aktarılmasından dijital baskılı kumaşlara kadar kendini her süreçte güncelleyen bir yenilikler bütününden oluşmaktadır. Ismarlamaya dayalı bu seçenekler arasında, her tür perdeden, özel dikim giyim ve tişörtleri üretecek çok sayıda endüstriyel süreç bulunmaktadır. Özel iç mekanlara ve kıyafetlere sahip olmamızı sağlayan teknolojilere dönüş, günümüzde genellikle e-ticaretin yönlendirdiği yeni işletmeler için her türlü fırsatı üretiyor.

Dijital baskı ve renklendirmeyle ilgili yapılan yenilikler tekstil piyasasını ciddi şekilde bozmaya başlıyor. Bu aslında pozitif bir etki çünkü geleneksel tekstil üretim süreci yoğun bir kaynak ihtiyacını da beraberinde getirmektedir. FESPA’nın yaptığı araştırmalar, bu pazarın 165 milyar dolardan fazla olduğunu gözler önüne seriyor. Bu da çoğunluğu Hindistan ve Çin olmak üzere, küresel anlamda 30 milyar metrekarelik tekstil ürününe denk gelir. Nüfusun ve gelirin artmasıyla birlikte, bizler de tekstil alanında daha fazla fırsat yakalayabiliriz. Grafik endüstrisinin, tekstil sektörüne olan ilgisi ve dahil olma isteği de bütün bunların asıl nedenidir.

Tekstil baskı etkinlikleri, Berlin’de gerçekleşmiş olan FESPA 2018’de büyük bir yer kapladı. Reggiani’nin satın alınmasıyla birlikte, şimdilerde hazır giyim ve doğrudan konfeksiyon pazarının %60’ına sahip olan EFI’ın gözü yıllardır bu pazarın üzerindeydi. Baskılı kumaşların yaklaşık%60’ı iç mekân ve endüstriyel tekstil baskı için kullanılıyor. EFI, FESPA 2018’de, doğrudan tekstil baskısı için, tekstil pigment mürekkep teknolojisini kullanmaya başlamıştı.

Yeni süreçte inline polimerizasyonu başroldedir ve daha az enerji ve su kullanarak hızlı bir üretime imkân sağlamaktadır. Baskılı ürünler yıkama veya buharlama gerektirmez ve EFI sürecin geniş bir lif yelpazesinde gerçekleştiğini vurgulamaktadır.

Pazar olarak daha fazla benzer yeniliklerin ısmarlama tekstil ve kumaşlar için büyümeye devam edeceğini bekliyoruz. HP’nin tekstil baskı fırsatları hakkında kendi görüşleri var ve Mimaki de pazarın bu alanında yer alan sağlam bir oyuncu.

Baskı toplulukları bu teknolojilere kucak açar mı? Yoksa moda sektörü oraya daha mı erken gelir? Bunları söylemek için henüz çok erken. Epson, kendi bünyesindeki üretimin, tasarım toplulukları tarafından kabul edildiğini gördü. Daha hızlı modaya kayma, dijital baskı üreticilerinin yeni bir marketi yakalamak için geleneksel baskı teknolojilerinin dışında başka fırsatların olabileceğini öne sürmektedir.

 

#FESPA #TekstilBaski #inkjet #LaurelBrunner #Epson #EFI