Tekstil ve Döngüsel Ekonomi

32

Kaynak: Verdigris blog

Tekstil ürünlerinin dijital baskısı bugünlerde çok fazla heyecan veriyor. Teknoloji geliştiricileri ve hizmet sağlayıcılar, dijital baskı sistemleri için bir sonraki gözde uygulamayı arıyor. Bu çözümlerin sürdürülebilirliği, ağır bir çevresel etkiye sahip olan geleneksel baskılı tekstil üretim sistemlerini baltaladıkları ve esasen yıktıkları temelinde lanse ediliyor. Ancak belki de daha ciddi etki, tekstil ürünleri ya hayır kurumları aracılığıyla geri dönüştürülmek üzere ya da sadece atık olarak atıldığında, bunların yakılması ile ortaya çıkıyor.

Yalnızca Avrupa Birliği’nde (AB) her yıl 4,3 milyon ton tekstil atığı yanmakta veya depolanmaktadır. Yüzbinlerce ton yeni tekstil her ay piyasaya çıksa da, bunların hiçbiri döngüsel bir ekonomiye neredeyse hiç katkıda bulunmuyor.

Sorunun bir kısmı, tekstil elyaflarının çeşitliliği ve bunları hammadde olarak yeniden kullanılmak üzere şekle sokmanın zorluğudur. İsveç’te, otomatik tekstil ayıklamaya yönelik yeni bir yaklaşımı test etmek için bir araştırma projesi yürütülüyor. Yeni bir teknolojinin değerlendirilmesi ile yakın kızılötesi (NIR-near infrared) teknolojisini kullanan tanıma ve ayırma ekipmanının nasıl işlediğini görecek olan bu teknoloji, operasyonel bir aşamada zaten denenmiş ve şu anda bir pilot proje yürütülüyor. Çeşitli tekstillerdeki elyaf içeriğini belirlemek için seksenden fazla kimyasal analiz yapıldı. Testler ayrıca tehlikeli kimyasalların varlığını da kontrol etti.

 

Proje SIPTex olarak adlandırılıyor ve UVL Svenska Miljöinstitutet (UVL İsveç Çevre Enstitüsü) tarafından kurulmuş. İsveç’in inovasyon ajansı Vinnova projeyi finanse ediyor. Vinnova, AB’nin Ar-Ge Çerçeve Programı için yerel irtibat kişisi olan İsveç Girişim ve İnovasyon Bakanlığı’nın himayesinde çalışmakta.

 

#SIPTex, #HandM, #KappAhl ve #IKEA gibi perakendecilerin yanı sıra #BoerGroup gibi kuruluşlar da dahil olmak üzere tekstil üretim tedarik zincirindeki bir dizi oyuncunun desteğine sahip. Boer, tekstiller, kullanılmış giysiler ve yeniden kullanım için ayakkabıların toplanması ve sınıflandırılması konusunda uzmanlaşmış ve pilot tesise test materyallerinin yanı sıra değerlendirme süreçleri için ek destek sağlamakta.

SIPTex‘in altında yatan fikir, H&M’nin kalite gereksinimleri gibi müşterileri etkili bir sıralama yöntemiyle eşleştirmenin bir yolunu bulmak. Proje umulduğu gibi çalışırsa, tekstilleri renklerine ve lif içeriğine ve türe göre sıralamak mümkün olacak. Daha sonra #elyafların yeni #tekstiller için hammadde olarak yeniden kullanılması mümkün olmalıdır. SIPTex’e yönelik geniş destek tabanı, tekstil üretimi ve geri dönüşümü ile ilgilenen şirketlerin ve kuruluşların, #DijitalBaskı için fırsatlar oluşturabilecek yeni tedarik ve geri dönüşüm modelleri geliştireceğini gösteriyor. Basılı tekstillerin sürdürülebilirliği ile ilgilenen geliştiriciler sürece dahil edilmelidir.

Laurel Brunner

This article was produced by the Verdigris Project, an industry initiative intended to raise awareness of print’s positive environmental impact. This weekly commentary helps printing companies keep up to date with environmental standards, and how environmentally friendly business management can help improve their bottom lines. Verdigris is supported by the following companies: Agfa GraphicsEFIFespaFujifilmHPKodakMiraclonRicohSpindrift, Splash PRUnity Publishing and Xeikon

 

#inkjet #dijitaltekstiller #DtG #singlepass #süblime #tekstil #VerdigrisBlog #LauerelBrunner