Teşekkürler – 2018 İstatistikleri Değerlendirmemiz – Rakamlar Yalan Söylemez

33

Dört yılı geride bıraktıktan sonra inkjetmagazine.com istatistiklerine tekrar bir göz atalım. 2018 rakamları bizi gelecek için daha umutlu kılıyor öncelikle bunu söyleyelim. Yalan söyleyemeyen rakamlar bize doğru yolda olduğumuzu göstermeyi sürdürüyor. Öncelikle 2018’in en çok okunan haberini ilan edelim:

Diam International Türkiye’de de Mimaki’yi Tercih Etti

30 Nisan’da yayınladığımız bu yatırım haberi geçen sekiz ay içinde en yüksek performansı göstererek en fazla görüntülenen haber oldu. Haberin bir bölümünde “Yeni yatırımla ilgili görüşlerini aldığımız Diam International Üretim ve Kalite Müdürü Zekeriya İşbilir şunları söyledi: “Dünya çapındaki tüm Diam fabrikalarında dijital baskı işleri için Mimaki kullanılmakta. Biz de bu sebeple, üretim kalitesinden ödün vermek istemediğimiz için sert zemin UV baskılarımız için Mimaki JFX200-2513 modeline yatırım kararı aldık. Bu makine ile bundan sonra ürün teşhir stantlarında, vitrin uygulamalarında ve display ürünlerdeki dijital baskı ihtiyaçlarımızı yüksek kaliteli bir çözümle karşılamış olacağız.” Deniyordu.

Gelelim 2018’in istatistiklerine:

Hergün ortalama 86 inkjet ilgilisine sayfalarımızı gösterdik

Sayfa görüntülemelerinin %75’inin Türkiye’den yapılması önemli bir istatistik mesela. Bu Türkiye’deki bilinirliğimizin arttığının işareti. Türkiye’de bir gün içinde en çok kullanılan arama motoru Google üzerinde inkjet kelimesi arama ortalaması şehirlere göre farklılık göstermek kaydıyla 25’ler civarında. inkjetmagazine.com’un günlük görüntüleme rakamı ortalaması ise 86 ve bunun bu istatistiğe göre 64’ü Türkiye’den yapılmış görüntülemeler. Sonuç: Eğer inkjetmagazine.com’da bir banner reklamınız var ise size günde ortalama 64 potansiyel müşteri sağlıyoruz. Bölgenin diğer ülkelerini istatistik açısından ihmal etsek dahi.

Nereden geliyorlar?

Bu sorunun cevabı %57 direkt kullanıcılar. Yani yine ortalama bir rakam ile günlük 86 inkjet ilgilisinin 49’u inkjetmagazine.com’u tanıyor ve kullanıyor. Arama motoru kullanan ziyaretçilerimizin ortalaması ise 29. Sosyal medya’dan ise her gün ortalama sadece 5 okuyucuyu sayfalarımıza çekiyoruz. Bu noktada sosyal medyadan gelen değil sosyal medyada tepki veren takipçiler ön plana çıkmakta.

Kullanılan araçlar

İlginç bir diğer istatistik ile raporumuzu tamamlayalım. Ziyaretçilerimizin %80’i bir masaüstü bilgisayar kullanmış. Bu B2B iletişimi başarabildiğimiz anlamı taşıyor. Geriye kalan %20 ise mobil cihazlar telefon ya da tablet kullanıyor. Üstteki paragraftan rakamı merkeze doğru çektiğimizde ortaya çıkan sonuç şu:

Türkiye’nin ilk ve tek online basım teknolojileri dergisi olan inkjetmagazine.com’u tanıyan, adres satırına direkt olarak bu adresi yazıp bir bilgisayardan bağlanan yani tüm tesadüflerden arındırılmış günlük net inkjete uzmanlanmış, Türkiye’de üretim yapan B2B okuyucu sayımız 39. Tabii geriye kalan günlük 47 okuyucumuzu da potansiyelin dışında bıraktığımızı düşünmeyelim.

Neticede P4 INKJETMAGAZINE 2018’de de Türkiye’nin ölçülebilir, geri bildirimi yapılabilen ve geri bildirimi en yüksek seviyede olan tek dergisi oldu. Reklam veren açısından maliyet / fayda dengemizin de maksimum düzeyde olduğunu böylelikle bir kez daha rakamlarla ispatlıyoruz.

Tüm inkjet ilgililerine iyi bir yıl dileğimizle…

 

 

#inkjet #inkjetmagazine #google #DiamInternational #mimaki #OnlineDergi