Xaar Technology ile İnkjet Baskıda Kafanız Rahat

11

Xaar, kendi teknolojisi olan Xaar baskı kafasının gücünü InPrint 2016’da, bir kez daha gösterdi.

Xaar baskı kafa teknolojisi, harcamayı azaltmasının yanı sıra sürecini de iyileştirdiği için inkjet baskı seçenekleri arasında piyasanın en başındaki isim. Bugüne değin Xaar’ın teknolojisi sayesinde evrim niteliğinde pek çok endüstriyel uygulamalar yapıldı. Günümüzde, ileri üretim teknolojisi, direkt obje baskısı, etiket baskısı, dekor laminasyonu, cam ve seramik fayans dekorasyonu yapan büyük bir üretici kitlesi Xaar’ın  “bulk piezo” teknolojisine güveniyor. InPrint fuarı süresince yedi dijital inkjet baskı makine üreticisinin, çeşitli uygulamalar için Xaar baskı kafalarını kullanan çözümlerini sergilemiş olması bunun açık bir göstergesi. Xaar CEO’su Dr. Doug Edwards, dijital dönüşümün oldukça üst düzeyde olduğunu, anlatıyordu. Xaar’ın sadece seramik pazarındaki payı %60. Üretim hacimleri açısından bakıldığında Xaar’ın niçin tercih konusu olduğu da buradan rahatlıkla anlaşılabilir. Edwards, Xaar baskı kafalarının uzun ömrüne ve endüstriyel üretime uygunluğunun altını çiziyor: “5 yıl süreyle çalışan mükemmel baskı kafası teknolojisinden bahsediyoruz. Altı ayda pes eden baskı kafalarından değil.”

Geniş baskı kafası seçenekleri
Xaar’ın InPrint’deki standında göze çarpan yeni yazıcı başlıkları: Xaar 1003 ve 2001+ ailesi, Xaar Print Bar Sistemi ve Xaar 502 yazıcı başlığı bu sene lanse edildi. Yeni Xaar 1003 baskı kafası, patentlenmiş TF Teknolojisi®, çeşitli endüstriyel piyasada yüksek hacimli üretim alanı, baskı kalitesi ve güvenilirliği sayesinde rakipsiz bir şöhrete sahip. “Üreticiler, en zor çalıştırma koşullarında bile Xaar 1003 yazıcı başlığının dekorasyon, desen baskısı, fonksiyonel kaplamalar ya da endüstriyel ve tüketici ürünlerini yapılandırmadaki üstün performansının farkındalar” diyor Edwards. Xaar, TF Teknolojisi® ile mümkün olan yeni uygulamaların da heyecanla altını çiziyor. Bu patentli re-sirküle tekniği, Xaar 1003’ün zor sıvıların üstesinden gelmesini garantiliyor – özellikle ileri teknoloji üretim uygulamaları için çok önemli. “Baskıcı üç şey ister”, diyor Edwards, “yüksek kalite, düşük maliyet, verimlilik”

Yeni Xaar 2001+ ailesi baskı kafaları, dijital seramik fayans ve cam dekorasyonunda çok yönlü üstünlük sağlıyor, yani üreticiler bu sayede çok geniş çaplı dizayn seçeneklerine kolaylıkla ulaşabilecekler. 2000 baskı kafası ile Xaar 2001+ baskı kafası tek rengi 720 dpi, iki rengi tanesi 360 dpi olarak ve üç damla boyutuna kadar püskürtebiliyor. Bu sayede üreticiler ihtiyaçlarını karşılayacak yazıcı başlığı kombinasyonunu seçebilecekler. Xaar Print Bar Sistemi oldukça esnek ve çeşitli ekipmanlarla uyumlu tek çıkışlı dijital baskı yapabilme kapasitesine sahip püskürtme sistemiyle donatılmış. Çok yönlüdür, kolayca ayarlanabilir, kolaylıkla ve uygun fiyatıyla kullanıcılarının dijital yazıcıdan yararlanmasını ve müşterilerine daha fazla baskı imkanı sağlar. 140 mm’den 560 mm’ye genişlik ve 75 m/dakika (uygulamaya göre) hız ile baskı yapabilir ve spot renkler, koruyucu kaplamalar, soft touch laklar, ağır pigmentli yüksek opasiteli beyazlar, soğuk yaldızlar gibi geniş çaplı bir mürekkep ve sıvı seçenekleri mevcut.

Xaar ile çok geniş bir baskı alanı oluşturuluyor

Xaar standında kendi baskı kafaları ile üretilmiş çeşitli endüstriyel örneksergiliyordu. Graphium baskıda üretilen ve Xaar Print Bar Sistemini kullanarak özel efektler verilen yüksek kalite etiketler; Factum Consortium tarafından üretilen 3D ürünler; Nakan GEN5.5 poliimid yazıcı sistemi ile üretilen LCD ekranlar; Hymmen, Jupiter Digital Printing Line tarafından üretilen tabaka örnekleri; Till’in yaptığı doğrudan şekle baskısıyla yapılan kaplar, KHS™ ve INX Digital tarafından geliştirilen Direct Print ; Tecglass Vitro-Jet F Type /SP yazıcının yaptığı ev ve araba için uygulanabilen yüksek hacim baskılı camlar bunların bir kısmını oluşturuyordu. Edwards, dergimize özel yaptığı açıklamalarda 25 yıldır pazarda olduklarını, söyledi. “Yüzbinlerle ifade edilebilecek rakamda Xaar teknolojisi kullanılan baskı çözümü bugün global pazarda üretim yapıyor. Her tür baskı alanına hitap edebilen çözümlerimizle pazarın neredeyse tamamına hitap etme şansımız var ve epeyce büyük de bir pazar payımız. Her işi yapabilen bir teknoloji üretmemiz bizi bu yüksek pazar payına sahip kılıyor. Elliden fazla alanda bizim baskı kafalarımızı kullanabilirsiniz ve hepsi için aynı baskı kafası ve aynı mürekkepleri kullanabilirsiniz. Global üreticiliğin dinamik dünyası, Xaar için heyecan verici bir fırsat sağlıyor. Günlük hayatta karşımıza çıkan nerdeyse her şey desenli, dekore edilmiş, baskı yapılmış ürünler; süpermarketlerde etiketler ve kaplamalar, eşyalarımızı muhafaza ettiğimiz kutular, ev ve ofislerimizdeki fayans ve laminant parkeler, izlediğimiz televizyonlar ve binalarımıza enerji sağlayan güneş panelleri. Bu ürünlerin üretiminin çoğunda geleneksel analog teknoloji kullanılır. Ancak, Xaar’ın endüstriyel püskürtme teknolojisi birkaç piyasayı değiştirdi ve diğer sektörlerde de analogdan dijitele doğru olan geçiş hızlanmaya başladı.”

Xaar yatırıma devam ediyor

“Xaar, inkjet teknolojinin global öncüsü olmaya devam etmek için yıllık kazancının %20’sini Araştırma ve Geliştirme Bölümüne ayırıyor. 250’den fazla patenti olan Fikri Mülkiyet portfolyomuza devamlı olarak patent uygulamaları eklemeye devam ediyoruz. Şu anki anahtar patentlerimiz şunlardan oluşur: Shear Mode Teknolojisi, Shared Wall Teknolojisi, Chevron Teknolojisi, Hybrid Side Shooter®(HSS®) mimarlık ve devrim yapan TF Teknolojisi®. Müşteri isteklerini yerine getirmek için dizayn edilmiş ve üretilmiş Xaar geniş çaplı endüstriyel inkjet baskı kafalarını Orijinal Ekipman Üreticileri’ne (OEM) satıyoruz. Xaar’ın yetenekli uygulama mühendisleri, en yüksek seviye teknik desteklerini, OEM’e ve diğer müşterilerimize sunuyor.”

 

#Xaar #BaskiKafasi #PrintHead #DougEdwards #Xaar1003 #Xaar2001+ #inkjet